keratoconus

556 comentarii 1 23 ..... 18 19 Înainte ›
0
30-05-2009, ora 13:21
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
clinica se numeshte Arcibasev dupa numele doctorului.
interventzia poate costa pana n 10000 d euro
dar la cate persoane am dus eu la nimeni nu a luat mai mult de 7000 euro
eu colaborez cu aceasta clinica merg aroape saptamanal
sunt shi translator shi asigur shi cazare foarte ieftina chiar linga clinica
0
31-05-2009, ora 00:07
doar_eu86
Nu este medic/terapeut
doar_eu86
salutare tuturor!
Am fost diagnosticat acum 2 sapt cu keratoconus st 3 la ambii ochi. La un control amanuntit la clinica oculus din bucuresti mi'au dat verdictul: keratoconus st 3. Am fost ptr alta investigatie la oftaclinic, unde mi s'au prescris lentile dure-am dat comanda, le iau in maxim 1 luna. La ochiul stang nu am nici o dioptrie la lentile, iar la ochiul drept -0.50. Doctora care m'a consultat mi-a spus ca nu e nevoie de interventie cu implant de inele, asta se face intr-un stadiu mai avansat decat al meu. Mi'a recomandat insa o mica interventie chirurgicala la ambii ochi(pretul este de 15oo ron/ochi)-inserarea unui lichid si expunerea la raze ultraviolete(ceva de genu', nu am inteles prea bine) -m'au programat peste 1 luna. Intre timp mi'au zis sa fac un control ptr aflarea numarurului de celule endofeliale.
Sunt putin speriat, nu prea as vrea sa fac interventii chirurgicale, din moment ce eu sunt multumit de cum vad, nu port ochelari decat la calculator. Voi ce spuneti, sa fac interventia asta de care mi-a zis doctora sau nu?(poate voi stiti mai bine decat mine despre ce e vba). Va multumesc f mult
0
02-06-2009, ora 07:45
COOORA_R
Nu este medic/terapeut
COOORA_R
cine imi poate recomanda cea mai buna clinica ptr transplant lamelar DALK ? MULTUMESC !
0
03-06-2009, ora 02:49
mario_hd
Nu este medic/terapeut
mario_hd
sal si eu am facul implant cu inele acum 2 saptamani la ochiul drept si ma simt destul de ok
la clinica din cluj m-a operat Dr nicula.apropo COOORA_R cine tea operat la cluj?????
0
04-06-2009, ora 12:12
hutanu
Nu este medic/terapeut
hutanu
mario_hd te rog spune mi cat te a costat un inel cu tot cu medicatie drum...etc
te rooog
ms
0
04-06-2009, ora 14:34
mario_hd
Nu este medic/terapeut
mario_hd
inelul costa 50 milioane pt un ochii dar dupa o perioada trebuie sa faci la acelasi ochi si un tratament de intarire a corneei iar asta costa 17 milioane
eu sunt destul de multumit de implant. pana acum doar inelele si drumul si consultatia am ajuns la vreo 55 milioane
pe 13 iulie fac si la celalalt ochii
.daca a ti facut implant de inele mai vreau pareri
0
27-06-2009, ora 14:10
ailad
Nu este medic/terapeut
ailad
Am 31 ani si in urma cu 4 ani am fost diagnosticata cu aceasta boala. Boala a evoluat foarte mult in timpul sarcinii. Dupa descoperirea ei am purtat ochelari iar de 3 ani am si lentila dura pentru ochiul drept la OD am -20 dioptrii si sunt in stadiul 4 deci nu vad deloc cu el. La OS am lentila moale. Merg din 6 in 6 luni la control si boala se pare ca stagneaza. Ma descurc destul de greu cu lenila dura deoarece o dau foarte greu jos de pe ochi se lipeste foarte bine dar cand trebuie sa o dau jos totul se transforma intr-un cosmar. As incerca altceva dar nu sunt hotarata ce sa fac. Din cate am inteles lentila dura nu stopeaza evolutia bolii ci doar imbunatateste vederea. Doctorul la care merg mi-a recomandat sa tin in frau evolutia bolii cate mai mult timp si sa incerc transplantul cat mai tarziu. Abia acum am aflat ca exista si alte tratamente cu inele si crosslinking.
0
27-06-2009, ora 14:36
mario_hd
Nu este medic/terapeut
mario_hd
ailad daca dispui de timp si ceva bani iti recomand sa ti faci o programare la cluj la OPTILENS la Doctorul Nicula.Eu zic ca merita sa incerci NR.de tel de la OPtilens 0264448822
0
01-07-2009, ora 22:59
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
sfatul meu e sa mergi in budapesta la doctorul Arcibasev v este singuru care poate sa te vindece de aceasta boala . cu cate persoane am discutat care au optat pt cros link sau inele F de la nimeni nu am auzit sa aiba rezultate satisfacatoare, in schimb cine sa operat aici la klinica Arcibasev totzi sunt vindecatzi total de aceasta boala shi cu vedere a imbunatatzita. umbla tot feluri de zvonuri despre acest doctor dar te asigur ca potzi sa cautzi pe toate forumurile posibile shi ai sa vezi ca nici un pacient care a fost operat la aceasta klinica nu a fost dezamagit bine n tzeles este alegerea ta shi nu vreau sa critic doctorii din ro dar cred ca cel mai bine pt tine e sa vii la clinica din bp -*


(*modificat de administrator)
0
01-07-2009, ora 23:22
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
repet nu critic doctorii din ro avem medici foarte buni shi priceputzi aici in ro dar trebuie sa recunoasca shi ei ca dom doctor Arcibasev este number 1 in vindecarea aceste i boli, doar el a gasit deocamdata leacul la aceasta boala. are peste 20 000 de operatzi efectuate cu succes.deci trebuie sa recunoashtem cu totzi ca este un medic cu experientza foarte mare
0
02-07-2009, ora 10:48
mario_hd
Nu este medic/terapeut
mario_hd
bai Rock01010 cam cat ai de castigat de l lauzi atat de mult pe acel doctor din cate am citit pe internet nu zice niciunde de metoda lui de a vindeca keratoconusul.asa ca lasa reclama de prost gust si fa ceva util
0
02-07-2009, ora 11:23
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
bai mario nu cred ca e obligat sa spuna metoda lui de a vindeca keratoconusul., important e ca in vindeca. shi sa tzi satisfac unpic curiozitate a ta sa shti ca nu l laud pe degeaba sunt translator la klinica lui de mai bine d trei ani shi in perioada asta am dus enorm d multzi pacientzi cu keratokonus la el la klinika shi p totzi ia vindecat de aceasta boala deci spre surprindere a ta fac ceva util shi nu cred ca e reclama de prost gust cand recomanzi ceva mai bun oamenilor bolnavi de aceasta boala. sau eshti cumva medic si te simtzi inferior fatza de el ma simt chiar foarte foarte util cand il recomand la pacientzi de keratokonus, pentru ca am fost acolo cu majoritatea dintre cei care au venit la klinika arcibasev cu keratokonus shi am vazut chiar eu rezultatele pot sa spun miraculoase shi crede ma au fost foarte multzi. shi dupa cum tzi am mai scris mai sus, potzi cauta pe tot netu sa vezi ca nu este nimeni dintre ce i operatzi d Arcibasev care sa fie nemultzumit in schimb imi pare rau ca ma faci sa spun asta dar nu pot sa spun acelash lucru despre cros link shi despre inele. ma suna oameni disperatzi care shi au facut cros link sau inele sa ma intrebe daca mai pot sai faca ceva aici in budapesta pt. te las p tine sa gandeshti ce urma sa scriu chiar este unu dintre exemple un pic mai sus apropo sunt sigur ca daca mai fii cunoscut inainte sa tzi faci operatzia ai fii venit shi u aici oricum eu itzi doresc multa sanatate shi sper ca operatzia ce tzi au facuto sa fie cu succes pt ca dupa ce ai implant cu inele nu mai prea are ce satzi fatzi faca aici in budapesta
0
02-07-2009, ora 14:47
cerbus
Nu este medic/terapeut
cerbus
salut am fost si eu diagnosticat cu keratoconus in 1995. Pe atunci nu se stia in tara mai nimic despre aceasta afectiunesi dupa ce am fost la 3 medici din Tm. am fost trimis in bucuresti unde mi s-a spus ca singura optiune pe care o am este transplantul de cornee asa ca am facut asta la ambii ochi la interval ce 6 luni unul de altul. In timp am descoperit ca cei de acolo au facut mai mult experimente pe mine fiindca pe linga durerile indelungate pe care le-am avut am ramas si cu un astigmatism rezidual f f f mare, cu dureri dese si cu sensibilitate f mare la lumina.Pe deasupra am mai suferit si um traumatism la unul din ochi in urma caruia a trebuit sa fac operatie pt. dezlipire de cornee si implant de cristalin. Una peste alta au trecut 14 ani de atuncisi eu inca ma chinui cu o vedere f proasta si cu dureri. Am mai fost de atunci la multe controate in Buc. si Tim si degeaba. am citit si articolele de pe forum despre afectiune si am vazut ca au mai aparut solutii la keratoconus insa parerile sunt impartite si pe deasupra nici nu am mai intilnit un caz ca al meu. poate ma ajuta cineva cu sfaturi si informatii serioase. Multumesc anticipat
0
02-07-2009, ora 22:16
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Se face implant de inele si altundeva in romania, inafara de optilens cluj? multumesc!
0
02-07-2009, ora 23:04
alex24my
Nu este medic/terapeut
alex24my
Un sfat pentru cei ce vor sa incerce implanturile de inele, alegeti o clinica in care, canalul din cornee se face cu laser femtosecond, este mai putin atraumatic. Pentru cei ce vor sa incerce keratomia radial pe care o tot lauda rock (care are interese financiare) trebuie sa stiti ca, doctorul Arcibasev nu este singurul care face o asemenea interventie, se face si in Italia o methoda imbunatatita a keratomiei radiale care se numeste Mini Arc Radial Keratomy, deasemenea in Mexic sa introdus o noua procedura care este asemanatoare cu keratomia radiala si care in loc de taieturile pe cornee se fac niste spoturi (puncte) pe cornee cu un dispozitiv special care foloseste energia undei radio pentru a produce o contractura a fibrelor de colagen si deci o implozie a conului.
Bafta si sanatate tuturor
0
02-07-2009, ora 23:43
mario_hd
Nu este medic/terapeut
mario_hd
AlinaM din cate stiu eu doar la cluj...nu zic ca e cel mai ok inelele dar eu dupa 6 saptamani pot sa zic ca vad destul de ok de la -12 adica vedeam foarte rau acum vad fara ochelari sau lentila la pc si tv.deci fiecare e liber sa incerce orice metoda eu am preferato pe asta.pe 13 iulie merg si pt a 2 a operatie la celalat ochi apoi coi face si crosslinking si sper sa fie ok.multa sanatate tuturor
0
03-07-2009, ora 11:34
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
alex24my !!! ce onoare sa shtiu ca ai revenit...! chiar imi era dor de tine
bravo... hai sa nu i mai ducem p oameni in budapesta unde e cea mai buna solutzie, ii trimitem in mexic
ca poate e mai aproape shi poate rock01010 are interese financiare.foarte inteligent!!!
multzumim lui d-zeu ca ne o dat o inteligentza debordanta shi luminata precum a ta
sper sa posteze cineva pe care am dus eu la -* shi sa spuna ce interese financiare am.

(*modificat de admin)
0
03-07-2009, ora 11:40
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
shi alex dupa cum tzi am mai spus in discutzile noastre ant., este grashit spus ca -* foloseshte keratomia rad.
foloseshte o tehnica proprieprin metoda keratomiei rad !!! este o diferentza !!! kerat rad se face shi n ro
banuiesc ca shti treaba asta. dar tehnica folosita de -* vindeca keratoconusul

(*modificat de admin)
0
03-07-2009, ora 12:50
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
shi un copil mic care are un pic de logica, daca iar explica cineva ce inseamna kerat rad shi ar intzelege
tzi ar spune ca doar gaurile nu sunt suficiente !!! posibil so fii folosi shi metoda aia dar nu prea cred ca la keratokonus. Pe cat se poate ramai la subiect, noi vb de keratokonus remember!!!
shi asha ai zis mexic. parca ar fii o tzara nush cat de avansata in medicina.
apropo din cate mi aduc eu aminte shi u ai keratokonus uimeshtene shi pe noi u ce metoda ai adoptat?!
ca vad ca de inele shi de kros link tzi frica daca inca nu tzi ai facut . nush dece am sentimentu ca tot aici ajungi sh u ...la Arcibasev
medicu asta chiar ii vindeca p oameni de keratokonus shi totushi catziva dintre voi facetzi tot posibilul sa i descurajatzi pe oameni, fara a shti cine i fara a fii vreodata in klinika lui shi zicetzi ca eu am interese financiare.dar voi avetzi interese financiare de l criticatzi shi zicetzi ca nu e asha? sunt sigur ca nu va plateshte nimeni pt asta.
daca shti asha de multe despre Arcibasev in cat itzi permitzi sa l critici, inseamna ca shti foarte multe shi despre medici din ro banuiesc ( sunt sigur ca nu e asha dar cum incerci sa dovedeshti prin inteligentzata debordanta ) Spune mi te rog un medic din ro care are atate a studii in domeniul oftalmologic cate are dr. Arcibasev ! itzi spun eu nu este nici unu in ro care sa fie cel putzin p aproape de nivelul lui Arcibasev. shi iei shtiu treaba asta shi foarte urit din parte a lor ca l critica !!! poate asta i motivul pt care nush i dezvaluie tehnica nimanui te ai gandit vre o data la treaba asta?
0
03-07-2009, ora 14:04
alex24my
Nu este medic/terapeut
alex24my
Rock, ce faci papagalule, tot mai dai mesaje publicitare pe site? Inca nu te-a linsat nimeni pentru ca te folosesti de afectiunile oamenilor sa faci rost de bani.In viata totul se plateste si tu vei plati cu varf si indesat pentru magariile pe care le faci.
0
03-07-2009, ora 14:40
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Cat costa keratomia radiala?
0
03-07-2009, ora 15:04
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
ha ha ha in locul tau ash tace a din gura ca tu eshti papagalu care vb aiureli !!! nu ma folosesc de afectziuni le oamenilor pt a face rost de bani. potzi sa intrebi pe site pacientzi cu care am fost sa te convinga ei sigur itzi va raspunde careva. shi shti dece nu ma linshat nimeni? pt ca s om respectat shi s respectat chiar shi de unu l dintre cei mai renumitzi medici din europa !!! shi shti dece s respectat? pt ca shtiu sa respect !!! poate acuma tzi dai seama dece p tine nu te respecta, poate nici vecinii tai!!!
shi daca chiar vrei sa shti daca ar fii sa traiesc de p urma bolnavilor de keratokonus poate nu mi ash amortiza nici transportul pana n budapest ( dar normal ajungem iar la copilul care are un pic de logica!!!)
shi ce a ce fac eu aici nu sant mesaje publicitare sau reclame doar recomand bolnavilor de keratokonus cea mai buna solutzie pt boala lor!!! pt ca asha e !!!
repet shi pt tine inca nu am intalnit pe nici un site pe cineva care sa operat de keratokonus shi sa i fii aparut boala inapoi sa u sa fie nemultzumit de servicile lui in schimb eu itzi pod da o gramada de exemple la toate celelalte metode chiar te rog daca gaseshti un singur mesaj p net in care e criticat Arcibasev de catre cineva care a fost operat de el t rog pune linku p site shi la fiecare link gasit de tine eu gasesc alte 10 dezamagiri cu celelalte metode
nush din ce orash eshti dar sigur am dus shi din orashul unde stai u pe cineva la klinika Arcibasev
daca mi spui sigur itzi dau nr persoanei de tel sa te convinga
shi apropo de linshat potzi sa tzi incerci u norocul nr meu de tel e p site
0
03-07-2009, ora 15:11
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
shi u alex24 uitate shi u p site de catzi ani opereaza keratokonusul shi cata experientza are in spate
0
03-07-2009, ora 15:29
florinel86
Nu este medic/terapeut
florinel86
salut Rock

mai din cate comentarii ale tale am ciciti pana acum in nici unul dintre acestea nu am vazut sa spui la cineva ca sa mearga singur la clinica aceasta din Budapesta ci i-ai indrumat pe fiecare sa te sune pe tine ca ii duci u si ca le dai cazare ieftina si ca mai esti si translator si ABERRANTA mi se pare chestia ca doctorul acesta nu vrea sa dezvaluie secretul dupa care vindeca el acest keratoconus. acum daca ne gandim bine daca el ar scrie acolo unde trebuie (ca nu stiu unde se fac publice descoperirile) crezi u ca nu ar primi suficienti bani si suficienta faima. daca pe toate forumurile internationale se scrie ca aceasta crunta boala a ochilor Keratoconus nu se poate vindeca prin metode stiintifice nu vad cum elar putea savindece si fara sa faca public acest lucru. NU ZIC ca acest doctor nu ar vindeca ; NU ZIC ca acest doctor nu a studiat cel mai mult in oftalmologie dar inca o data nu inteleg de ce nu face public acest lucru

deci in concluzie din punctul meu de vedere m-i se pare ca toate aceste mesaje scrise de tine numai din interes; Iincaodata iti zic nu te contrazc ca nu e asa. dar incearca sa faci publica aceasta problema daca zici ca e vindecabila boala pentru ca foarte multi dintre noi suferim de acasta teribila boala

multumesc si sper sa nu te superi
Sanatate multa la toata lumea
0
03-07-2009, ora 16:15
Rock01010
Nu este medic/terapeut
Rock01010
intzeleg ce vrei sa spui !!! florinel

dar nu are la ce sa faca public tehnica lui pt ca noi care nu suntem in domeniu nu am intzelege
dar ei medici se intalnesc la conferintze internatzionale shi ei medici shtiu metoda lui de a vindeca keratokonusu !! dar shi u daca eshti pictor potzi sa mi spui mult shi bine cum se picteaza daca eu nu am inclinatzie spre pictura corect? dupa cum shti nu orice medic poate sa faca transplant de inima, sa opereze pe creier sau operatzi foarte sofisticate. sunt sigur ca shi acei medici ishi etaleaza tehnica dar poate cineva so puna n practica?. ei vezi el este unu l din medici care poate sa faca operatzie pe cornee subtzire chiar shi de 200 microni shi oarecum ai zis bine cand ai zis ca toata chestia asta tzine de bani pt ca gandirea romanului (ceaushist) - dece sa recomazi unui bolnav ceva mai bun shi sigur in alta tzara cand potzi sa "incerci tu" sa l vindeci shi sa iei tu bani aia!!!
shi eu nu am cerut nimanui sa ma solicite shi nici nu am impus conditzi sa i duc eu la -* pt ca fiecare poate sa mearga fara mine shi sunt chiar multzi care merg fara mine. sau tzi se pare ca fac ceva rau daca i ajut pe oamenii care vin intr o tzara straina p care o cunosc foarte bine?! eu oricum merg din doua n doua sapt in budapestap pt treburi personale chiar tzi se pare ceva rau?

(*modificat de admin)
0
10-12-2009, ora 10:31
Wuxing
Nu este medic/terapeut
Wuxing
keratoconusul se trateaza la Budapesta si cu ajutorul riboflavinei - eu sunt programat pentru 15 ianuarie 2010.
Procedeul consta practic din "armarea" peretelui ocular slabit printr-un strat de riboflavina tratat cu o raza laser. Operatia dureaza 30 minute, este relativ dureroasa, sau mai bine zis neplacuta si nu presupune spitalizare ci doar un control a doua zi.
0
21-02-2010, ora 20:02
adistan0
Nu este medic/terapeut
adistan0
Salut la toata lumea,

Mi-am creeat cont aici pentru ca ma consider dator acestor forumuri, sau internetului, unde am aflat metoda care mi-a fost de folos in Keratoconus.
Am 40 ani si AVUT keratoconus de 10 ani. In 2003 mi-a fost diagnosticat corect, initial mi-au spus astigmatism...
In 2003 era o singura metoda - transplantul si pana atunci lentilele de contact dure de la vestita dna Lupu...la Optimed.
Experienta cu Optimed foarte proasta. Am programare la 1800 seara, doctorita obosita ca era la al 2 lea job, asistentele suparate ca s-a terminat programul...rezultatul a fost o prescriptie gresita si 150 euro aruncati pe lentile dure. La afirmatia mea ca "nu vad cu lentilel" doctorita mi-a spus ca imi da si ochelari.peste.
Am stat asa, fara lentile, cu ochelari pana anul trecut in Aprilie cand am aflat de pe net de clinica din Ungaria a dr Serghei Archibasev care face Keratomie Radiala.
Acum 5 zile m-am operat si acum va scriu fara ochelari...
Judecati foarte simplu si lasand interesele doctorilor la o parte: Exista Cauza si Efect. Cauza este o tensiune in kornee care produce efectul si anume deformarea corneei si subtierea ei.
Tot ce am citit pana acum sunt metode ce actioneaza asupra Efectului - polizeaza korneea, introduc substante in kornee sa o ingroasa, inele, etc. Dar Cauza ramane, tensiunile vor deforma in continuare corneea.
Keratonomia radiala presupune niste taieturi, mai bine zis zgarieturi, al corneei care elimina tensiunile si lasa cornea sa se aseje in forma initiala. Aveti pe site la clinica o operatie filmata.
-* Nu luati hotarari fara sa studiati toate metodele. Interesele doctorilor sunt multe financiare si nu au istoric bun.
Doctorul din Ugaria face aceste operatii de peste 15 ani, are acolo sute de dosare de pacienti vindecati.
Da, eu il recomand pentru ca m-am operat acolo. Va costa putin sa mergeti acolo la o consultatie acolo.
Nu zic ca este ieftin acolo, dar este dovedit ca functioneaza. Sunt f multi romani care vin acolo dar nu prea au tangenta cu netul cred, altfel ar fi aici ca si recomandare, sau considera ca au rezolvat problema si nu datoreaza nimanui nimic...
Eu am vb la tel cu 5 sau 6 care s-au operat acolo, inainte de a ma decide.
Deci in concluzie consider ca am rezolvat problema mea cu Keratoconus in Ungaria la dr Serghei Artchibasev.
Puteti sa ziceti ca-i fac reclama...i-as pune si siteul pe google la keratoconus, daca as putea; mi-a rezolvat problema, mi-a redat vedera, chiar credeti ca nu merita?
Va stau la dispozitie pe email pentru detalii.
Deasemenea este un baiat Claudiu din vestul tarii care pentru o suma modica va poate asigura toata logistica, cazare, traducere, etc. Sau va puteti duce singuri.
Atat va recomand: Duceti-va la o consultatie -* si va decideti dupa.



(*modificat de administrator)
0
06-03-2010, ora 18:36
doar_eu86
Nu este medic/terapeut
doar_eu86
adistan0, daca as avea 10.000 euro m-as duce unde zici tu. Dar dak n-ai banii astia..ciao :)
0
07-03-2010, ora 09:50
AlinaM.
Nu este medic/terapeut
AlinaM.
Adevarul ce ca se practica niste preturi de iti sta inima in loc. Si daca iti faci un imprumut sa achiti banii astia, pana nu esti gata cu ratele de returnat, te trezesti ca iar trebuie sa faci interventii pe ochi care sa te coste tot atat de mult sau chiarmai mult..
0
07-03-2010, ora 16:15
mirara
Nu este medic/terapeut
mirara
-*
pt pacienti din romania pretzul este de 7000 eur la ambi ochi, daca nu atzi facut alta interventie pe ochi inainte adica cros lnk sau alte chesti . daca atzi facut cros link va poate opera doar dupa minim 6 luni shi pretzul e mai mare



(*modificat de administrator)
Acest topic a fost închis. Nu mai pot fi adăugate noi comentarii.
556 comentarii 1 23 ..... 18 19 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corneea dezvoltată din propriile celule ar putea fi o soluție la deficiențele de vedere
  • Modificările de la nivelul globului ocular ar putea prezice declinul cognitiv?
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  • Implantarea de nou țesut corneean restabilește vederea în keratoconusul avansat
  •