la 10 luni greutate si inaltme de 2 ani. problema? | Forumul Medical ROmedic

la 10 luni greutate si inaltme de 2 ani. problema?

14-01-2011
estrelle
Nu este medic/terapeut
estrelle
Buna ziua. Fetita mea are 10 luni si are inaltimea de 86 cm si 11.8 kg. In general are o stare buna dar nu merge, nu vrea sa stea in picioare, desi poate, doar in 4 labe. Va rog sa imi spuneti daca poate exista o anomalie sau problema legata de dimensiunile ei, si cum se poate verifica. Multumesc anticipat
3 comentarii
0
14-01-2011, ora 15:36
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Draga mea, doctorul pediatru ce zice ?? Ia legatura cu el si fai fetitei analize la endocrinologie. URGENT.
0
14-01-2011, ora 19:22
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Aceasta greutate si inaltime o are un copil cam de 15-18 luni.e un pic supraalimentata, trebuie sa fii atenta la cantitatea de hrana si la repartizarea ei pe 24 de ore. Dar nu te ingrijora, la 10 luni bebelusul merge doar " in patru labe " si se ridica singur.la 11 luni sta singur in picioare, cateva clipe, si merge singur tinut de ambele maini sau sprijinindu-se de mobila..Deabea la 1 an merge tinut de o singura mana si incepe sa faca singurel cativa pasi.Deci dezvoltarea lui locomotorie este normala.Greutatea corpului il impiedica si ea sa fie mai zvelt si sa se ridice singur... Cumpara-i un premergator, nu exagera cu statul in picioare, toate la timpul lor. Deci nu-ti indopa copilul fara rost, discuta despre alimentatie cu medicul tau de familie.
0
12-01-2013, ora 14:11
gabriela graunte
Nu este medic/terapeut
gabriela graunte
buna ziua...sunt mamica de o luna de zile si deja ma intalnesc cu anumite probleme...prima problema e cea cu kg...am nascut pe 10 decembrie o fetitza de 2500 g dar pe parcursul nasterii a suferit destul de mult...va scriu toate diagnosticele care mi le-au scrsi si dr pe foaia de externare.encefalopatie hipoxic ischemica gr 1, asfixie perinatala, hipocalcemie tranzitorie, edem cerebral...o saptamana a fost alimentata cu ser fiziologic si glucoza si 1 sapt cu lapte de mama +lapte praf pt prematuri...cand am externat-o avea 2640.iar knd a implinit o luna avea 3000 g...in afara de lapte si ca tratament vigantol pana la o luna nu i-am dat nimic pt ca dr de familie abia la 2 sapt dupa ce am externat fetitza a venit sa o vada...si mi-a prescris calciu gluconic, vitB1 SI B6 cate jumate de filola pe zi...in cateva zile mi-a si vomat cu jet cred ca din cauza faptului ca ii dadeam prea mult sa manance si de asta...si automat imi mai scadea in greutate...vroiam sa va intreb daca din cauzele de mai sus ea nu mi-a luat 1 kg in prima luna si ce sfat imi dati ca sa castige mai bine in greutate...mentionez ca o alaptez numai cu lapte de mama si ceaiul mi-l refuza cred k din cauza faptului ca e amar...ii dau baby drink...multumesc din suflet si astept un raspuns de la dvs
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fructul întreg vs. sucul natural din fructe pentru o greutate sănătoasă
  • Administrarea glucocorticoizilor È™i creÈ™terea în greutate (Studiu)
  • Cum poÈ›i stimula creÈ™terea în înălÈ›ime (dieta, exerciÈ›ii, sport)
  • Statura la copii - cum poÈ›i stimula creÈ™terea în înălÈ›ime?
  • Aportul de proteine ​​contribuie la creÈ™terea în înălÈ›ime la fete
  • Un studiu oferă o explicaÈ›ie asupra caracterului sezonier al creÈ™terii È™i greutății copiilor
  •