la 14 ani am suferit o fractura de clavicula

17-09-2009
ramona86
Nu este medic/terapeut
ramona86
buna ziua !
v-am mai scris si 2 zile in urma.
ma numesc ramona si am 23 de ani.
la varsta de 14 ani am suferit o fractura de clavicula dreapta, iar osul mi-a ramas scos in evidenta.de atunci nu mai pot sta dreapta, sunt cocosata, am dureri de bazin...
asi dori sa ma ajutati cu un sfat sa stiu ce am de facut.
va multumesc din tot sufletul!
o zi placuta in continuare!
4 comentarii
0
18-09-2009, ora 23:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domnisoara,
Este destul de greu de inteles: stati "cocosata" pentru a ascunde problema estetica?
Nu cred ca toata suferinta descrisa de D-voastra este cauzata de o banala fractura de clavicula.
In orice caz, un consult ortopedic specializat ar fi extrem de util.
Cu stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
13-06-2012, ora 18:36
dnkz
Nu este medic/terapeut
dnkz
Buna ziua.
Chiar in ziua de azi am 5 saptamani de cand am cazut cu bicileta si a rezultat o fractura la 1/3 la clavicula stanga cu deplasare mare. Trebuia sa ma duc saptamanal la consultatii dar doar de 2 ori am fost pt ca ma deranjeaza mult faptul ca doar prin radiografii implicit radiatii se poate afla ceva. Prima saptamana am purtat bandaj in 8 iar dupa o saptamana am schimbat pe orteza(indicatia dotorului daca am posibilitate). Ultima data acum o saptamana am fost la control si mi s-a spus ca trebuie sa port inca 2 saptamni orteza ca nu este inca conslidat sudura. As vrea sa va trimit daca se poate sa-mi vedeti radiografiile si sa dati cu parerea daca se poate despre evolutia osului pentru ca la noi(Arad) sunt destul de slabi doctorii si ma ingrijoreaza modul in care s-a sudat, adica cu o treapta. Multumesc anticipat!
0
15-06-2012, ora 08:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fractura claviculei in 1/3 medie determina deplasarea fragmentelor (datorita tractiunii muschilor care se insera pe clavicula), iar consolidarea se realizeaza cu un calus vicios, in ""treapta de scara"".
Daca osul s-a consolidat, nu va mai ramane nimic de facut. Calusul vicios rezultat constituie o problema pur estetica si nu necesita decat rarissim interventie chirurgicala corectoare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
15-06-2012, ora 16:40
dnkz
Nu este medic/terapeut
dnkz
Am inteles, multumesc frumos ca v-ati deranjat sa-mi raspundeti. Ce as mai dori sa aflu este faptul ca vorbiind de conditii normale de recuperare a osului din momentul ce pun jos orteza si simt ca are o rigiditate sa se mentina cam cat timp ar trebui sa astept ca din nou sa pot sa pedalez sau ce sport recomandati pentru recuperarea fizica bineinteles in regim usor? Multumesc anticipat pentru raspuns!
O zi splendida!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: