La 2 ani tuseste de o luna, fara febra

09-12-2009
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
baietelul meu are 2 ani si 1 luna si la inceputul lunii noiembrie a inceput sa tuseasca, sec.nu a facut febra deloc. stare generala foarte buna.pofta de mancare.pediatrul l-a examinat si nu are nimic pulmonar ci doar rosu in gat. a luat ospen 5 zile, dar tot tusea, acum productiv. am fost la orl-list si i-a pus diagnostic rinoadenoidita si disfunctie ototubara.care i-a prescris mariner, eurespal 5ml/3zi, pivalone si bioptal in serii de 6 zile cate 2 pic/3zi cu pauze 6 zile, si imunogrip in serii de 4 zile 3ml/3zi cu 4 zile pauza. iata ca e decembrie si copilul meu tot tuseste. rezultatul analizei de exsudat faringian a iesit ok.dar tot tuseste productiv, mai rar ca la inceput.stare generala foarte buna, pofta de mancare. ce e de facut?e bun tratamentul?ce ar putea fi?
4 comentarii
0
09-12-2009, ora 13:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu sa ma pronunt de ce tuseste fara sa vad copilul..
dar va dau cateva sugestii si Dvs. decideti!
1. o tuse provocata de secretiile nazale.. care se scurg din nas in gat.. irita mucoasa.
trebue aspirat nasul cu batista bebelusului. si de facut tratament lical cu Colargol.. si Aerosoli! !
2. o tuse irirtativa din faringe.. legata de un reflux gastroesofagian( copii care vomita usor, le vine mancarea inapoi cand se joaca sau cand se culca direct dupa masa)
trebue tinut regim.. nimic acru ! ( muraturi, otet)
nimic acidulat !
interzis fructe gen grefe, lamaie, kyvi, portocale,
Trtament loca badijonari cu LUGOL. aerosoli. spreiuri pentru faringe
3. daca tusea e din brinhii sau trahee.
numai aerosoli si inhalatii
antitusive.. eurespal sau muguri de brad.
0
09-12-2009, ora 13:58
DECARALUCA
Nu este medic/terapeut
DECARALUCA
nu-i curge nasul, doar tuse. pediatrul l-a ascultat si nu se aude nimic.
drept este ca ia in fiecare zi eurespal si celelalte medicamente care vi le-am spus, si parca tuseste mai putin, dar ma supara ca tot tuseste. cam cat o s-o mai tina asa?
0
10-07-2010, ora 17:26
Serghey
Nu este medic/terapeut
Serghey
Buna ma numesk Serghey avem un baietsel, la moment avem 1 luna am prins o raciala, medikul ni-a prescris ospamox 125/5, dar inainte de asta am avut nishte injektsii la fel antibiotice, putetsi sa-mi spunetsi e corect sau nu
0
10-07-2010, ora 21:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu pot sa.ti spun.
ai oferit prea putine informatii despre copil si desre cum a decurs raceala.
exista cateva reguli...
1. daca copilul are numai o viroza ( o gripa) NU se indica antibiotic.. ( antibioticul nu actioneaza asupra virusilor)
2. daca este o infectie bacteriana( cu secretii purulente din nas sau puroi pe amigdale.. se indica antibiotice
3. daca copilul are Rosu in gat.. dar NU face febra.. NU se indica antibiotice.. ci numai antiinflamatoare.
fiindca rosata in gat poate fi si de la regurgitare.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dispersia particulelor de tuse în aer liber
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  • Câteva sfaturi pentru a calma tusea
  • Tratament tuse - medicamente, remedii, ceaiuri pentru tuse
  •