la 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie

14-09-2012
DenisaLavnia
Nu este medic/terapeut
DenisaLavnia
Buna ziua,
Am 24 de ani iar de la varsta de 3 ani am fost diagnisticata cu strabism, in prezent am hipermetropie. Mentionez ca prezint si ambliopie. Ochiul drept are in prezent o dipotrie de +2, 25 (la consultul pt dipotrii nici cu o dipotrie de +4 nu sesizam nicio imbunatatire pentru ochiul drept insa ochiul stang fiind sanatos, nu avea nevoie de o dipotrie mare, am in prezent la acesta +0, 75). Stiu ca ampliopia nu se mai poate trata (operatie, exercitii), insa as dori sa stiu daca mai pot face ceva in privinta deplasarii ochiului (se deplaseaza usor in exterior). Daca exista exercitii strict pentru aceasta problema?
3 comentarii
0
14-09-2012, ora 13:13
DenisaLavnia
Nu este medic/terapeut
DenisaLavnia
*dioptrie
0
14-09-2012, ora 20:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Eu va recomand un tratament de dezambliopizare, sa incercam sa imbunatatim acuitatea vizuala la ochiul drept, strabismul fiind consecinta nefunctionalitatii acestui ochi. Pentru dezambliopizare, va recomand corectie optima si pentru ochiul ambliop, apoi ocluzie cel putin 6 luni, timp de 2 ore pe zi pentru ochiul stg( ochiul care vede bine) si activitati pentru aproape( calculator) pentru ochiul ambliop, avand ochelarii;in plus, exercitii de invatare perceptuala( in Romania exista clinici unde se face terapie NeuroVison). Numai bine
0
22-03-2013, ora 21:15
Peles
Nu este medic/terapeut
Peles
Buna ziua,

stiu ca acum exista si in Romania o terapie pentru dezambliopizare adulti.

succes
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Nanopicăturile oculare ar putea reduce necesitatea ochelarilor de vedere
  •