La cat timp se poate face testul papanicolau dupa colposcopie ?

18-06-2014
Dcamelia
Nu este medic/terapeut
Dcamelia
Acum 2 zile am facut o colposcopie cu rezultatul ectopie periorificiala deoarece sunt ingrijorata, Luna trecuta la un control mi sa descoperit o rana pe col, am facut papanicolau tot luna trecuta insa la recoltare mi s-au luat 3 probe diferite, una pentru clamidya, alta proba pentru microplasma si taxoplasmq iar ultima a fost papanicolau. Analizele au iesit bune insa eu Vreau sa refac papanicolau de frica unui fals negativ. Am programare la micomi peste 2 zile, deci in total 4 de la efectuarea colposcopiei. Va rog sa imi spuneti la cat timp dupa colposcopie pot sa refac papanicolau? Imi sugerati sa fac genotiparea HPV odata cu papanicolau daca se preleveaza o singura proba?
1 comentarii
0
23-06-2014, ora 11:15
Dr. Laurentiu Craciunas
Obstetrica-ginecologie, Manchester, UK
Dr. Laurentiu Craciunas
Buna Dcamelia,

Ectopia nu este cauzata de HPV, deci daca asta a fost singura modificare nu ai nevoie de genotipare HPV. Este adevarat ca testul Papanicolau are o mica marja de eroare (rezultate fals negative), iar daca vrei sa il repeti (desi nu este indicat) poti sa o faci la 6 luni.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testul Papanicolau
  • Am făcut testul Papanicolau. Ce înseamnă rezultatul?
  • Testul Babeș Papanicolau ar putea ajuta la depistarea mai multor tipuri de cancere ginecologice
  • Cum se depistează cancerul de col uterin?
  • Rezultat Papanicolau anormal - ce urmează?
  • Ce înseamnă celule endocervicale prezente (explicații)
  •