la ce varsta se poate depista la copii problemele oculare?

06-03-2011
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
buna ziua eu am nistagmus rotator astigmatism si strabism am avut cand am fost mika acum asta cu strabismul a trecut sotu are strabism am o fetita de 2 luni este posibil sa mosteneasca si ea aceste probleme?de la ce varsta se poate depista la copii problemele oculare?
9 comentarii
0
06-03-2011, ora 19:47
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Un examen clinic al polului anterior si polului posterior se poate face imediat dupa nastere ( pacientii mei au si cateva zile; am si pacienti care au peste 90 de ani) ; la 6 luni, se poate face autorefractometrie pediatrica ( cu autorefractometru numit Plusoptix) pentru depistarea viciilor de refractie si se pot prescrie ochelari si putem astfel preveni o eventuala ambliopie; numai bine
0
13-03-2011, ora 13:14
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
amblopie ce inseamna?pana acum fetita vede bine...ai p;pun jucarii la distanta sa le urmareasca si le vede vad cum urmareste...mai am o nelamurire ea da ochisoriii defapt pupila o ridica in sus ar exista o problema?asta se intampla cand este aproape gata sa adoarma.in privinta mea mi sa spus ca am retina decolorata ce reprezinta decolorarea retinei?va multumesc.
0
13-03-2011, ora 13:21
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
examenul care se face imediat dupa nastere il pot face si acum?la ce medic ar trebui sa merg ?ma refer la o oftalmologie speciala ptr copii sau pot merge la orce oftalmolog/va.astept raspunsurile dumneavoastra..
0
19-03-2011, ora 09:57
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Da, se poate face si acum un consult oftalmologic; e bine sa o vada un oftalmolog care consulta copii ; In Bucuresti, sunt clinici private de Oftalmologie pediatrica;numai bine
0
22-03-2011, ora 13:27
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
cum pot lua legatura cu dumneavoastra?
0
14-06-2011, ora 17:53
marisalarisa
Nu este medic/terapeut
marisalarisa
buna ziua Catalina. Si eu sunt mamica unei fetite de 4 luni cu nistagmus. Imi spui si mie ce medicamente ai luat, ce medici ai vizitat si cum te simiti acuma?
0
15-06-2011, ora 13:36
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
larisa asta cu nistagmusul nu ai ce sa faci stiu ceea ce inseamna acesta ochiul nu fixeaza binele obiectele pe retina.tu cum sti ca are copilu nistagmus cum se manifesta?la copii ma refer cum ai observat?-*

(*modificat de admin)
0
05-12-2011, ora 18:31
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
fetita mea are 11 luni.a racit pe la 3 luni au curs ambii ochi.este posibil sa fi ramas cu o sensibilitate la un ochi?un ochi ai curge si lasa pe obraz un praf alb llacrima.cand este frig sau cand da de soare si dup ce plange ai lacrimeaza ochiul.ce ar putea fi?si ce se poate face?
0
12-12-2011, ora 08:31
catalina_angel
Nu este medic/terapeut
catalina_angel
mam uitat acum mai bine si nu lasa urme lacrima pur si simplu aio curge ochiul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: