la o saptamana dupa chimioterapie a surzit si si-a pierdut si vederea

19-08-2008
sabauzogorean gelu
Nu este medic/terapeut
sabauzogorean gelu
tumora este maligna, izolat mai are o componenta de tip germinom/seminom. Fetita initial a orbit, tumora plecand din trunchiul glandei hipofize a presat chiasma optica.Dupa operatie a vazut cu ochiul drept si sa declansat un diabet insipid. Radioterapia se pare ca a ajutat-o mult fiind necesara reducerea diuretinului. Chimioterapia insa a fost determinanta, la cca. 1 saptamana dupa chimioterapie a surzit si si-a pierdut si vederea ( vede doar umbre).
In ureche am observat cheaguri de sange. In prezent este hranita artificial, nu vede, nu aude.
4 comentarii
0
20-08-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Ati fost la spitalul Marie Curie( Budimex)? Poate incercati si la o clinica din strainatate unde se fac tratamente experimentale;numai bine
0
21-08-2008, ora 00:00
sabauzogorean gelu
Nu este medic/terapeut
sabauzogorean gelu
Multumesc! Momentan, fetita este internata la Clinica de Oncopediatrie Cluj _ Napoca. Dupa 31 de zile inca nu mananca, este tinuta cu perfuzii. Astazi am fost la Clinica de Oftalmologie si am primit diagnosticul sumbru de atrofiere de nerv optic.Nu inteleg ce sa intamplat. Inainte de chimioterapie era ok., acum...Sunt sigur ca blocajul ei este de ordin psihic. Faptul ca nu mai putem comunica este determinant.
0
12-02-2009, ora 17:26
anyyy
Nu este medic/terapeut
anyyy
buna ziua.si mama sufera de cranio-faringiom, si a fost operata.in urma operariii si-a revenit vederea.si a ramas cu o boala numita diabet insipid.cu timpul acea tumora a crescut si i-a acoperit nervul optic..si a orbit complet.acum as vrea sa stiu dak stiti si dumneavoastra un spital sau as vrea sa stiu dak acolo in cluj napoca fetita dumneavoastra da semne de insanatosire.pentru ca nici noi nu stim la ce spital sa mergem...pentru k spitalul din bucuresti spitalul 9.nu ne-a mai dat nici o sansa si nici unde am putea merge.dak aflati ceva va rog mult sa ne contactati.mama mea are doar 34 de ani...va rugam din suflet sa ne ajutati
0
06-03-2009, ora 19:51
dddaa
Nu este medic/terapeut
dddaa
buna seara! sunt trista cand aud asa ceva, asta e viata.A trecut un an de la operatie, trebuie sa facem analizele si un RMN in aceasta luna. Nu se stie cand apar surprize. Fetita a fost operata de catre prof. Florian de la clinica de neurochirurgie din Cluj. Din ce am vazut la RMN, operatia a fost perfecta. Dupa operatie a facut radioterapie ( obligatoriu in cazul ei-25 de sedinte) si am avut intentia sa facem chimioterapie, la fel obligatoriu. Din nefericire fetita nu rezista la tratamentul chimio si am renuntat dupa o sedinta. Mai mult nu pot sa-ti spun. imi pare rau pt. mama ta. Ce fel de craniofaringiom e? Nu a facut chimioterapie dupa operatie? Incercati eventual si Oncologie. Exista tratamente care distrug unele tumori, poate fii ajuta-ta. Imi cer scuze pt. intarziere dar abia astazi am deschis mess-ul. D-zeu sa va ajute!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copiii surzi cu întârzieri de învățare beneficiază de pe urma implanturilor cohleare mai mult decât de pe urma aparatelor auditive
  • Descoperirea unei gene ar putea duce la crearea unui medicament pentru surditate
  • Cu ajutorul terapiei genice, medicii au redat auzul copiilor cu surditate moștenită
  •