la un examen de secretii vaginale mi s-a gasit stafilococ auriu

12-06-2009
simonna38
Nu este medic/terapeut
simonna38
la un examen de secretii vaginale mi s-a gasit stafilococ auriu, de la acesta credeti ca as putea sa am inflamatia de la picior ? mai exact la deget ? pt stafilococul auriu se face tratament ?
astept raspuns multumesc
7 comentarii
0
12-06-2009, ora 22:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna,
Teoretic totul este posibil, practic insa nu prea vad lagatura intre cele doua.
Nu inteleg ce aveti la deget?? Nu puteti fi mai concreta, mai precisa?
In general, pentru certificarea unei infectii sunt necesare prelevari repetate.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
15-06-2009, ora 22:03
msiscj
Nu este medic/terapeut
msiscj
Buna ziua.
Domnul doctor, Va rog sa ma ajutati cu un sfat: cum ar trebui sa procedez cit m. corect in urmatoarea situatie: de aproximativ 2-3 sapt. am sesizat ca in timpul mersului apare in regiunea genunchilor un zgomot asemanator cu "scirtiitul parchetului" care nu este permanent, dar frecvent. Ulterior am remarcat ca acest zgomot apare si in momentul in care efectuez genoflecsiuni sau cind ma asez. Banuiesc ca cel mai util ar fi sa fac repede un RMN si cu acel rezultat sa merg la un ortoped sau cum ar trebui sa procedez? La ce afectiune sa ma gindesc? Este f. grava aceasta simptomatologie? Banuiesc ca e ceva legat de productia insuficienta al lchid. sinovial. Am inceput sa urmez trat. cu Artrostop, dar nu vad nici o ameliorare.
Din APP: - din 2007 artroza la nivelul deg.IV articulatia metacarpofalang. MBS sting, pt care am facut investigatii si desi toate au fost in limite normale s-a pus totusi Dg de poliartrita reumatoida. Articulatia respectiva uneori se tumefia si din cauza algiei miscarile erau limitate la nivelul inelarului stg, apoi tumefactia remitea, dar niciodata complet. Am urmat trat. antireumatic initial cu Sulfadelazine + Prednison, apoi cu Metrotrexat + Medrol, insa la ambele am renuntat din cauza efectelr adverse de geneza gastrica- gastrita ulceroasa. RMN la nivelul minii stg: importanta colectie lichidiana la nivelul artic. metacarpofalang. deget IV. Inflamatia sinovialei articulatiilor interfalangiene proximale degetele II- V.
Momentan nu mai urmez nici un tratament medicamentos, probabil ma voi axa pe reflexoterapie, acupunctura si homeopatie;
- din 1 mai 2009 prezint o miozita la nivelul mm. sternocleidomastoidian stg cu us implicare si a mm. trapez: limitarea miscarilor de lateralizare a capului in reg. cervicala cu dureri accentuate in partea post. cervicala, pt. care am urmat trat. cu antiinflamatoare per/os si unguent Diclofenac local, crema Artrofit - sare de basna, Clorzoxazon, dar durerea a cedat f. greu si nu complet, pt ca dupa o perioada relativ libera sa reapara RMN cervical pune in evidenta: volum crescut al mm. sternocleidomastoidian dr.
Domnul doctor, ce parere aveti?
Si inca o intrebare: dupa cite stiu RMN este o metoda de examinare neinvaziva, dar totusi cit de des pot fi efectuate. Personal am facut deja 2 RMN-uri la interval de 5 luni, oare este nociv daca mai fac inca unul acum sau ar trebui sa fac o pauza?
Multumesc pt timpul acordat. Astept raspunsul d-voasta.
0
15-06-2009, ora 22:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna (stimat Domn),
Va raspund punctual:
- RMN-ul este complet inutil in cazul D-voastra; ce v-ar putea aduce in plus RMN-ul fata de ceea ce deja stiti, respectiv prezenta unei poliartrite?
- poliartrita de care suferiti, fie ea de tip reumatoid (seropozitiva) sau nu (seronegativa) este o boala foarte serioasa, ce necesita tratament de fond, sustinut, pentru tot restul vietii.
- abandonarea tratamentului de fond va duce la distructii articulare ireversibile. Cand veti constientiza aceasta problema va fi deja tarziu, ajungand in stadiul caruciorului rulant sau al cavalcadei interventiilor chirurgicale (fiecare sold, umar, genunchi si cot trebuie schimbat, picioarele operate, mainile operate, coloana cervicala operata etc). Aveti deplina libertate de a va gestiona propria sanatate, puteti s-o distrugeti linistit renuntand la tratament, numai ca trebuie s-o faceti in deplina cunostinta de cauza. Este oare cazul???
- nu neg utilitatea unor tratamente paralele precum cele mentionate de D-voastra, cu singura conditie sa fie efectuate in paralel cu tratamentul de fond, de genul Metothrexat-ului.
Puteti citi informatiile de pe acest site, apropos de poliartrita reumatoida (la capitolul de Boli de pe forum...)
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
24-06-2009, ora 22:27
simonna38
Nu este medic/terapeut
simonna38
pt dr marius uscatu cred ca ma doare in talpa la perinite cu dureri sagetatoare la deget ce medic ar trebui sa consult
0
24-06-2009, ora 22:27
simonna38
Nu este medic/terapeut
simonna38
pt dr marius uscatu cred ca ma doare in talpa la perinite cu dureri sagetatoare la deget ce medic ar trebui sa consult
0
24-06-2009, ora 22:27
simonna38
Nu este medic/terapeut
simonna38
pt dr marius uscatu cred ca ma doare in talpa la perinite cu dureri sagetatoare la deget ce medic ar trebui sa consult
0
24-06-2009, ora 22:31
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Doamna Daca durerea este una ce provine din coloana lombara cu iradiere in tot membrul inferior este o problema pentru neurochirurg suspiciune de hernie de disc. Daca este o durere localizata este vorba despre o metatarsalgie fiind de competenta chirurgului de chirurgia Piciorului. Cu deosebita stima Dr. Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.