labii uneori umflate, alteori uscate cu o tenta de maro, mancarimi, durere in timpul sexului

11-07-2015
georgianav
Nu este medic/terapeut
georgianav
Buna, am si eu o problema.. cand eram la pubertate.. asta insemnanad 17-18 ani, se mai umflau dupa un contact sexual, sau chiar pe parcursul sau. Tin sa mentionez ca tot la varsta de 18 ani, am avut o infectie, insa imi scapa exact sa spun ce, apareau niste negi mici de culoare maro, si o secretie cu miros neplacut pe care il am si in ziua de azi, insa negii au disparut in urma tratamentelor date de medicul ginecolog. Tot medicul ginecolog, mi-a spus la ultimul consult, cand am facut si papanicolul, ca nu am sa scap de aceea infectie, si ca mereu va revenii cand sistemul meu imunitar este slabit. Mama mea este de parere ca nu este un motiv de ingrijorare, si ca este de vina imunitatea mea, il ultimile saptamani am mancat nu'mai prostii, si lucrez si de noapte, si ziua dorm cat pot, si ma gandesc ca poate conteaza si asta! In urma cu doua zile labiia dreapta se umfla foarte rau, si aveam mancarimi si inauntru vaginului si in exterior unde se afla labiile mari si cele mici, si pe masura ce ma scarpinam se umflau. noaptea observ ca se calmeaza insa se usuca, pare ca pielea pe ele sa intarit putin, cu o usoara tenta de maro. Am avut un contact sexual in aceste 2 zile. si desii nu ma mai durea exagerat labiia, ma durea foarte tare atat himenul, posteriorul fourchette, vestibulele toata partea aceea cat si inauntru. sunt putin ingrijotrata, am mai trecut prin umflaturi si mancarimi, insa nu ma tinut pana acum 2/3 zile.
1 comentarii
0
16-07-2015, ora 18:52
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
1. Mergeti la ginecolo sa va faca un test de secretie.

2. Chiar daca negii au trecut ati ramas purtatoare de virus HPV cu negi genitali si il veti da la toti partenerii pe care ii veti mai avea. Cu sau fara prezervativ. Va recomand abstinenta. Actualului partener chiar daca nu i-au iesit bube a devenit si el purtator si va da acest virus mai departe.

3. Trebuie sa luati din farmaciile naturiste produse care intaresc imunitatea. Altfel bubele pot reaparea.

4. Luati probiotice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •