lacrimarea ochilor excesiva, roseata, vedere in ceata - un raspuns va rog

15-09-2012
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
Ä°n ultimile doua saptamani am avut momente cand deodata mi s-au rosit ambii ochii, au inceput sa lacrimeze foarte mult, insotiti de usturime, incat nu mai puteam tine ochii deschisi si vederea a devenit incetosata dupa aproximatim 5- 10 min ochii isi reveneua la normal. Aceste faze s-au repatat de aproximativ 4-5 ori, momentan vederea ochiului drept este slabita si vad mai in ceata, si am senzatia prezentei de nisip in ambii ochii.
Ce credeti ca pare a fi conjunctivita, keratita sau care afectiune?
Care ar fi cauzele acestor simptome?
Este posibil sa fie din cauza produselor cosmetice, - utilizarii unui nou demachiant pentru ochii?
Specific ca in ultimul timp am folosit regulat ulei de argan pentru hidratarea tenului, si am dat si putin in jurul ochiilor( stiu ca nu trebuia) poate sa fie si asta cauza?
3 comentarii
0
15-09-2012, ora 13:55
Dr. Muresan Ramona
Alergologie si imunologie clinica, Timisoara
Dr. Muresan Ramona
Buna ziua,

Pare a fi vorba de o conjunctivita alergica.
S-ar putea datora si cosmeticelor, dar ar trebui sa persiste simptomele atat timp cat folositi acele produse cosmetice. Incercati sa nu mai folositi cateva zile cosmeticele si vedeti ce se intampla. Ar trebui sa dispara simptomele. Daca ele continua atunci trebuie facute teste alergice in special la polenuri (banuiesc polenurile din aceasta perioada pelinul si ambrozia). Mergeti la un alergolog pt a efectua teste alergice.

Toate cele bune!
0
15-09-2012, ora 15:56
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua!" Vederea in ceata" apare in keratite sau alte afectiuni corneene, iridociclite, afectari retiniene, nu in conjunctivite( doar daca avem o secretie conjunctivala abundenta care acopera corneea, dar vederea revine la normal dupa indepartarea secretiilor). Trebuie sa mergeti la un consult oftalmologic. Este important un examen biomicroscopic al polului anterior, eventual facem si un examen al fundului de ochi, pentru a preciza diagnosticul si apoi vom alege terapia corecta; numai bine
0
15-09-2012, ora 16:52
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
Astazi am fost fost diagnosticata cu astigmatism si conjunctivita virala, ( de un domn medic mai grabit) da, vederea imi revine la loc dupa ce curat ochii de acele mucozitati, dar nu total.
Ä°nca nu sunt sigura de diagnostic!
:(
1)Conjunctivita pare alergica, ca m-a deranjat cand eram cu machiata de cele mai multe ori, , in aceelas timp am o alergie ca stranut si ma mananca nasul si ochii, m-a afectat de asemena un jet de fum de tigara de la o persoana in aer liber.( eu nu fumez)
2) Pe de alta parte conjunctivita pare virala pentru ca m-a dernajat si cand nu eram machiata, ce e drept nu la fel de profund ca cand eram, apoi, am fost la piscina si nu m-am spalat cu apa rece si sapun pe ochii imediat, doar dupa cateva ore de stat la soare, apoi am avut cateva" accidente", cand mi-a sarit stropi de saliva de la niste indivizi in ochii
Credeti ca se poate spune sigur ce fel de tip de conjunctivita este, doar prin examinare ochilor fara alte teste?
Este posibil sa am diagnostic gresit si sa iau picaturile nepotrivite?
Ce pare a fi? ce complicatii pot aparea daca iau tratamentul gresit sau deloc?

p.s Nu pot tine ochii deschisi la soare in special dreptul care pare mai afectat.Dimineata ma trezzesc cu mucozitati pe chii.
multumesc anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.