lamuriri - carcinom renal cu celule clare de gr. 4

12-01-2012
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
buna seara
un prieten a fost operat de cancer la rinichi. extirpare rinichi stang. acum face un tratament cu Votrient.
rezultatul biopsiei
carcinom renal cu celule clare de gr.4 FUHRMAN fara adenopatii metastatice ( 0/12) cu trombi tumorali la nivelul venei renale si venei cave stadiul pT3b No. Mx L1 V2
cu metastaze la plamani.
rezultatul CT la plamani
- giganta masa inlocuitoare cu spatiu renala stanga
-tromboza vena cava inferioara si vena renala stanga
-depozite secundare pulmonare
- adenopatii retroperitoneale.
Va rog sa-mi spuneti exact care este starea de sanatate a prietenului meu.
Va multumesc
31 comentarii 12 Înainte ›
0
12-01-2012, ora 22:37
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
starea de sanatate a prietenului tau este una daca nu precara, cel putin la un mare risc pentru viitorul pe termen mediu si, posibil, chiar scurt. prietenul tau (al carui caz il prezinti aici) sufera de cancer la rinichi in forma finala, adica stadiul IV, cel putin pe baza informatiei ca are metastaze la plamani, adica o diseminare a bolii de baza din locul initial (rinichi). boala s-a raspandit, poate pe cale vasculara sau limfatica, la distanta si deci nu mai poate fi vindecata. operatia de scoatere a rinichiului a fost indicata si ca diagnostic definitiv si posibil ca are si alte beneficii (exista controverse aici), oricum la ora actuala inca nu se poate spune ca operatia in cancerul de rinichi metastatic e net contraindicata. din pacate operatia aceasta nu poate prelungi supravietuirea.
tot tratamentul din acest moment este menit sa-i prelungeasca supravietuirea si sa-i mentina o calitate cat mai buna a vietii, el nemaiputand spera la vindecare. ratele de supravietuire la 5 ani (caci asa se fac prognosticele in oncologie) este, regretabil, citata ca fiind undeva intre 0% si 20%, iar asta doar cu tratament adecvat. speranta de viata medie in aceasta situatie se masoara in luni/ani, poate chiar mai mult de 2 ani, iarasi, cu tratament. are si cativa factori favorabili, printre care faptul ca a fost indepartata tumora principala si ca singurele metastaze vizibile sunt cele din plamani. alti factori favorabili ar fi daca are o stare generala buna (simptome minime, activitate normala). faptul ca este un grad Fuhrman avansat (IV) este un factor foarte prost.
votrient este un inhibitor de tirozin kinaza, ca clasa de medicament, numit PAZOPANIB care are ca singura indicatie cancerul renal cu celule clare. este un medicament foarte scump si folosit doar de putini ani in lumea intreaga, dar cu eficienta dovedita. nu se foloseste in romania, de unde cam deduc ca prietenul tau nu este in romania. in romania folosim SUNITINIB (sau sutent ca denumire comerciala). ne pare rau pentru aceste vesti legate de prietenul tau, dar tine-ti fruntea sus si gandeste-te ca in fiecare an si chiar in fiecare zi se fac noi descoperiri in oncologie, care ofera sanse din ce in ce mai bune pacientilor. chiar acest medicament nu ar fi existat acum vreo 3 ani, deci nu se stie niciodata ce rezerva viitorul.
iti uram mult noroc si numai bine !
0
13-01-2012, ora 09:32
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
multumesc RaulDuke. pe undeva, prin suflet, simtim dar refuzam sa credem si speram in minuni. Continui sa sper in minuni, sa ma rog. Rugaciunea e o minune. Prietenul meu este din Romania.S-a operat la Cluj. Iti multumesc pentru informatii. O zi buna.
0
13-01-2012, ora 12:17
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
si de unde are votrient ? sau prin ce mijloace si l-a achizitionat ? si cam cati ani are pacientul ?
da, este cea mai buna varianta, caci in perioada care poate fi si de ani de zile pe care o are la dispozitie cu tratament corect, cine stie ce alte solutii terapeutice se mai descopera, care cine stie ce beneficii noi mai aduc. cu inhibitorii de tirozin kinaza e o frenezie acum, iar la usa FDA stau inca cel putin vreo 3 spre a fi aprobate, tocmai in cancerul renal. sperante exista !
0
13-01-2012, ora 19:38
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
buna seara
nu stiu de unde are medicamentul. il voi intreba. are 57 de ani.
multumesc pentru vestea cea buna. ma voi ruga sa reziste acestui tratament. am citit prospectul si ma ingrozesc reactiile care le da. a inceput medicatia acum 3 zile. se simte bine
o seara buna iti doresc.
0
14-01-2012, ora 12:56
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
toleranta acestei calse de medicamente este excelenta, cu mult mai buna decat a citostaticelor traditionale (ca sa nu mai vorbim de eficienta).
cel mai frecvent efect advers al acestui grup de medicamente, inclusiv al votrientului, este HIPERTENSIUNEA ARTERIALA, lucru care la un pacient de 57 de ani poate fi foarte important. trebuie monitorizata, medicul de familie sau cardiologul trebuie sa fie constient de aparitia/evolutia ei si trebuie tratata ca atare, cu notiunea ca poate fi un efect secundar al acestui tratament. daca apare, trebuie in principal tratata cu medicamete antihipertensive, mai degraba decat prin scaderea dozei de votrient. medicul care se ocupa de hipertensiunea prietenului tau trebuie sa stie lucrurile acestea ! in mod ciudat totusi, s-a constatat o corelatie pozitiva intre aparitia hipertensiunii si raspunsul la tratament. adica pacientii care inceapeau sa aiba hipertensiune, si raspundeau mai bine la votrient si au avut evolutie mai buna. nu se stie exact de ce anume.
alte reactii adverse mai comune pot sa fie aparitia starii de oboseala, care trebuie investigata sa nu fie si din alte cauze; mai apare si decolorarea pielii uneori; mai sunt si altele, dar sunt mult mai rare.
0
14-01-2012, ora 14:27
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
multumesc RaulDuke.
m-am linistit putin. Ma straduiesc, cat pot, nu suntem din acelasi oras, sa-i mentin psihicul foarte bun, sa-l incurajez, sa luptam. Stiu ca lupta este grea, am mai trecut odata prin aceasta boala, alaturi de sora mea care a avut un cancer vulvar, operat la IOB de un medic foarte bun si mai ales uman, conteaza foarte mult ca medicul sa fie alaturi de pacient si sa-l incurajeze, cum trebuie sa fie si familia, si prietenii iar acum, mai nou aceste site-uri unde te poti documenta cat mai bine si poti lupta cu un inamic eficient cand ii cunosti reactiile. Iti multumesc inca odata si te voi tine la curent cu starea prietenului meu.
o zi excelenta, liniste si pace sufleteasca.
0
16-01-2012, ora 09:02
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
Buna ziua
Mama mea (v-am mai scris despre cazul ei dar reamintesc aici datele esentiale) a fost diagnosticata cu neoplasm de endometru in 2006 (stadiul IIB), operat; a recidivat in 2011 in tesuturile abdomenului, a fost din nou operata, a facut 6 sedinte de chimio pana in octombrie 2011 (cu paclitaxel 330 si epirubicin 100) dupa care a mai facut un tomograf care a evidentiat o tumora de 1.8 cm in apropierea ficatului. A fost operata a treia oara pentru indepartarea ultimei tumori si, deocamdata (conform acelui tomograf) ar parea sa nu mai fie nicio determinare (nu una vizibila, desigur). Oncologul i-a recomandat tratamet hormonal acum, cu Megesin.
Voiam sa va intreb ce parere aveti de acest tratament, pentru ca, citind prospectul, ne-a surprins destul de tare exprimarea "reluarea cresterii tumorale (cu sau fara hipercalcemie)". Fiind tratament hormonal, se refera la faptul ca medicamentul poate sa nu aiba efectul dorit sau la determinarea cresterii tumorale?
Ce alte variante de tratament se mai pot aplica in aceasta faza?
0
17-01-2012, ora 14:08
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
azi a inceput mama tratamentul si asteptam sa vedem efectele secundare
0
17-01-2012, ora 20:20
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
atata timp cat nu exista semne de recidiva, atat megesinul (o varianta hormonala de tratament) cat si pur si simplu tinerea sub observatie sunt variante rezonabile de tratament. neavand boala vizibila sau in evolutie, poate nu este indicat sa strici sau sa risti sa strici calitatea vietii unei persoane cu tratament chimioterapic, mai ales cand nu se cunoaste beneficiul. de altfel vorbim si de o persoana, aici, care a trecut prin destul de multe, medical vorbind. totusi, nu inteleg foarte bine restul intrebarii tale... nu e foarte clar ce te roade.
0
18-01-2012, ora 09:43
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
vreau sa inteleg sensul formularii "reluarea cresterii tumorale (cu sau fara hipercalcemie)"
este vorba de faptul ca megesinul poate sa nu aiba efect si sa se reia formarea tumorilor (ca si cum nu ar lua niciun tarament) sau ca poate chiar influenta negativ megesinul si sa favorizeze cresterea tumorilor (formarea lor in cazul mamei)
0
18-01-2012, ora 21:07
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
scotand din context expresia, evident ca nu pot sa inteleg din ea mai mult decat tine. dar in situatia pe care ai descris-o, intr-adevar, megesinul poate la un moment dat sa fie depasit si boala sa recidiveze, tumorile sa reapara. nu se poate spune ca megesinul insusi ar "influenta negativ" pacienta sau boala.
0
19-01-2012, ora 08:57
aralex
Nu este medic/terapeut
aralex
multumesc RaulDuke, asta voiam sa stiu. mama a inceput sa ia tratamentul si, deocamdata pare sa il tolereze, nu stiu cand ar trebui sa inceapa sa apara reactiile (starea de voma, etc.) adverse dar presupun ca mai dureaza.

multumesc inca odata pentru raspuns!
0
19-01-2012, ora 10:26
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
megestrolul e tolerat foarte bine, nu se compara cu tratamentul chimioterapic. e foarte posibil sa nu apara nici o reactie adversa oricat de putin suparatoare.
0
30-01-2012, ora 11:38
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
buna dimineata, RaulDuke
daca nu apare hipertensiunea inseamna ca nu raspunde bine la votrient? sau nu este obligatoriu sa apara?
deocamdata situatia este stabila.
multumesc. O zi excelenta.
0
30-01-2012, ora 21:53
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu este obligatoriu sa apara. legatura intre aceste 2 fenomene oricum inca se cerceteaza, nimeni nu poate spune cu exactitate.
0
25-03-2012, ora 18:10
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
Buna ziua
am promis ca revin cu noi informatii. Starea prietenului meu e una as zice foarte buna. Votrientul il are de la medic. Am fost de curand sa-l vad. A albit, pana si genele au inceput sa albeasca. Este o reactie la medicament? La sfarsitul lunii merge la control si apoi face un CT. Spera sa-si reia activitatea. O zi excelenta iti doresc Raul Duke.
0
25-03-2012, ora 19:45
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
este o reactie destul de rara la acest medicament, dar e descrisa. in orice caz este una foarte usoara. numai bine !
0
07-02-2013, ora 21:39
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
buna seara
revin cu o alta problema a unei colege.
am rezultatul biopsiei
pleura parietala stanga
pleura parietala dreapta
macroscopie
1. fragment de 2/1, 8/0, 5 cm ce prezinta formatiune nodulara cu diametrul de 1, 2 cm, culoare albicioasa-galbuie pe sectiune.
2. au sosit multiple fragmente care cumulat masoara 3, 5/2, 4/0, 5 cm
microscopie
1. exam.Ext. nr.491/18.12.2012; malign-carcinom
fragment de pleura parietala ingrosata prin marcat proces de fibroza, in care se observa plaje sau culturi de celule tumorale, focal cu realizare de structuri glandulare de talie variabila, cu necroza centrala. Celulele tumorale sunt de talie medie, cu citoplasma abundenta eozinofila, raport nucleu-citoplasma crescut, nuclei veziculosi, izolat nucleolati sau hipercromi.
2. patru fragmente de pleura parietala cu moderata fibroza ce prezinta cuiburi celulare tumorale, unele cu alura de emboli limfatici, similare celor de la nivelul pleurei stangi.
imunochistochimie: CK7 marcheaza intens si difuz celulele tumorale. calretinina este negativa pe celulele tumorale, marcheaza pozitiv celulele mezoteliane hiperplaziate reactiv.
concluzii: aspectul histologic corelat cu imunomarcajul si datele clinice sustin diagnosticul de metastaza pleurala, bilaterala, de adenocarcinom cu punct de plecare pulmonar sau gastric.
cod de boala 8140/6
cod de localizare: 38, 4
0
07-02-2013, ora 22:28
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
care este intrebarea ?
0
08-02-2013, ora 07:47
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
cat de grav este? Doamna acea are 45 de ani, colega mea este prietena cu ea si vrea sa stie. din ce stiu inainte de biopsie facuse apa la plamani, nu stiu exact termenul medical.
va multumesc
0
08-02-2013, ora 19:12
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
din pacate lucrurile par "foarte grave". nu stiu anume cum vrei sa apreciez "gravitatea", dar in orice caz pare a avea un cancer in faza care nu poate fi vindecat. singurul lucru la care se poate spera este un tratament oncologic, daca nu e contraindicat, de exemplu chimioterapie, care sa induca o remisie si sa mai prelungeasca viata; altfel prognosticul vital se invarte in jurul lunilor, imposibil de spus daca sunt multe sau putine, mai mult de un an, mai putin, etc. sunt prea putine date.
0
08-02-2013, ora 21:35
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
voi incerca sa obtin cat mai multe informatii desi oamenii nu prea stiu, nu sunt informati cu privire la aceasta boala, cred ca nici macar gravitatea n-o intuiesc si se asteapta la raspunsuri miraculoase care sa-i lamureasca asupra ceva despre care stiu doar ca e fara leac. Multumesc de raspuns. Voi reveni cu mai multe informatii. O seara linistita.
0
09-02-2013, ora 09:35
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
numai bine !
0
10-02-2013, ora 19:39
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
buna seara RaulDuke
revin la cazul prietenului meu operat de cancer la rinichi si care beneficiaza de tratament cu votrient.
starea lui generala, la un an de la operatie e buna, si-a reluat activitatea dar a inceput sa faca diaree de la tratament si se deshidrateaza ceea ce nu e bine pentru sanatatea rinichiului. A facut o pauza de tratament timp de o saptamana. E bine? daca da poate sa ia votrient doar 3 saptamani si sa faca pauza una? O sa intrebe si medicul curant, merge la control o data pe luna. Ganglionii s-au redus la jumatate in primele 6 luni de tratament si de atunci stagneaza dar a crescut tensiunea.
Multumesc pentru rabdarea de a citi aceste postari chiar daca, uneori nu ne pricepem sa explicam foarte bine situatia.
o seara buna.
0
10-02-2013, ora 21:13
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
revin cu o lamurire referitor la postarea anterioara
leziunile pulmonare au ramas aceleasi ca numar dar si-au redus dimensiunea cu 50%
0
10-02-2013, ora 23:02
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
ce descrii tu este un raspuns excelent la tratamentul cu pazopanib. diareea este o reactie adversa comuna la aceste tipuri de medicamente si da, uneori impune oprirea temporara a tratamentului si tot felul de masuri pentru a o controla, hidratare, imodium, reducerea dozei, etc. la fel si cresterea tensiunii, lucru care de asemenea trebuie controlat cu atentie. in mod particular vis-a-vis de aceasta reactie adversa, s-a constatat in studii recente ca exact aparitia acestei probleme, cresterea tensiunii, se coreleaza cu un raspuns bun la tratament, respectiv ca cresterea vaselor de sange in tumori este impiedicata de medicament, lucru care are practic un rasunet, o analogie si pe circulatia intregului organism. e de bine, cum s-ar zice, dar medicii vor trebui sa managerieze aceste lucruri. felicitari, tot asa !
0
11-02-2013, ora 08:20
ileanka
Nu este medic/terapeut
ileanka
multumesc RaulDuke. Banuiam eu ca e bine pentru ca starea lui generala este excelenta. Se va consulta si cu medicul curant cu privire la dozaj si intrerupere. Pe langa tratament mai ia suplimentar pentru imunitate. O zi excelenta si mi-as dori sa fie asa vesti bune pentru toti cei care apeleaza la sfaturile tale. Sanatate.
0
11-02-2013, ora 19:49
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
la fel !
0
29-05-2014, ora 10:14
PCR
Nu este medic/terapeut
PCR
Buna ziua,
Numele meu este Paul, am 40 de ani si sunt din Bucuresti!
Ultima interventie medicala am avut-o acum 1 luna, multiple metastaze pleurale si pulmonare, am fost operat si s-a extirpat cca 1/2 din plamanul drept! La plamanul stang, momentan doctorii nu vad nimic pe CT-uri!
Oncologul mi-a recomandat sa incep o cura de Votrient, in detrimentul chimioterapiei!
Intrebarea mea este urmatoarea:
Stie cineva cam ce durata medie are un tratament?
Stiu ca este un medicament foarte scump, si nu as vrea sa incep tratamentul, iar dupa ceva timp sa realizez ca nu mai am resurse materiale sa-l continui!
Daca are cineva idee, astept un raspuns cat de curand!
Va multumesc,
0
29-05-2014, ora 13:24
RaulDuke
Nu este medic/terapeut
RaulDuke
nu prea e complet ce relatezi tu. nu putem decat sa banuim ca e vorba de un cancer renal si ca pentru asta s-a indicat votrient. totusi, ai mai fost tratat cu ceva ? de exemplu sutent ? chimioterapia clasica nu prea are nicio utilitate in cancerul de rinichi. in orice caz, fie sutent, votrient, etc, acestea sunt medicamente extrem de scumpe, dar care se obtin gratis pe baza unui dosar catre casa nationala de asigurari de sanatate, facut de oncologul tau. durata lui este pana la progresia bolii, sau pana cand apar toxicitati inacceptabile.

Discuțiile despre tumori benigne și cancer au fost transferate pe:

Forumul Ghid-Cancer.ro - un proiect ROmedic destinat exclusiv acestui subiect.
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: