lapte de vaca sau formula din comert

24-11-2008
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
am o fetita care in curand implineste un anisor si am dori sa stim cu ce lapte putem continua dupa aceasta varsta.E bun laptele de vaca proaspat sau mergem cu lapte praf in continuare?Sau sa incercam din comert un fel de lapte sunt o multime de firme producatoare?Asteptam raspunsul dumneavoastra cu mult drag si va multumim anticipat
9 comentarii
0
25-11-2008, ora 04:20
me-sweet
Nu este medic/terapeut
me-sweet
laptele de vaca proaspat nu contine toate elementele necesare pt un copil de un an, cel mai bun lapte praf din comert este millumil.
0
26-11-2008, ora 14:15
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Hmmm..nu prea stiu ce sa-ti zic...Laptele din comert este imbunatatit, intr-adevar, cu diverse adaosuri de vitamine si minerale.Dar si conservanti(oricat ar zice ei ca nu au, eu zic ca tot pun ceva in el sa nu se altereze)Pe de alta parte...laptele de vaca e "lapte viu", ca si laptele de mama.Dar trebuie incercat sa nu aiba vreo intoleranta la el si vaca trebuie sa fie foarte sanatoasa!Eu as opta pt lapte de vaca indoit cu ceai.Stiu ca pe vremuri copii asa se cresteau daca mama nu mai avea san.Intr-adevar, am evoluat si au aparut diverse formule de lapte praf, dar starea de sanatate a copiilor nu cred ca s-a imbunatatit...Eu nu-mi aduc aminte cand eram mica sa fi racit asa des si sa fi luat antibiotice asa des.Copii din ziua de azi una-doua fac rosu in gat si tusesc(si le mai dam si suplimente care sa le creasca imunitatea..)
Pt linistea ta cere sfatul unui pediatru si, eventual da-i o periaoda lapte praf si cand ai permite varsta trece-l pe lapte de vaca.
0
27-11-2008, ora 15:33
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anishoara26, noi am mai discutat cu ceva timp in urma ;))
Eu ii dau fetitei mele milumil!!Sunt foarte multumita de acest produs, mai ales ca este foarte imbogatit cu vitamine, minerale si prebiotice!Asa cum spunea si morena, laptele de vaca este cel mai bun, dar daca se intampla doamne fereste sa fie vaca bolnava, atunci nu mai este indicat!!Plus ca este posibil ca fetita sa aiba o intoleranta la laptele de vaca, dar pana nu incerci nu ai cum sa stii!Pe vremea noastra more, mai totul era natural de la tara!!Acum...sunt alte vremuri ;))
0
27-11-2008, ora 22:12
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
bine bine eu ii dau lapte praf dar pana cand o sai dau pana la 2 ani.asta nu inteleg eu pana la ce varsta lapte praf
0
27-11-2008, ora 22:15
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
buna jaqueline stiu ca am mai discutat despre raceala.noi am facut vaccinu recomandat de dna doctor atunci si nu am mai avut probleme deloc
iti multumesc si tie si dnei doctor ptr sfaturi si va pupacim
0
28-11-2008, ora 11:32
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
anishoara26 pai depinde de laptele pe care i-l dai!!De ex milumil junior este recomandat dupa varsta de 1 an, cam pana pe la 3 ani, dar fetita mea, cu toate ca are 4 ani jumate, nu accepta alt lapte, decat milumil si m-am gandit ca decat sa nu bea deloc laptic, mai bine continui sa ii dau pana doreste ea ;))
Ma bucur ca ati scapat de raceli!!Si noi am facut vaccinuri pt gripa si pneumonie ;))
Pupicei si multa sanatate
0
28-11-2008, ora 19:05
anishoara26
Nu este medic/terapeut
anishoara26
vaccinul ptr pneumonie este cel scumpa la 3mil ?
0
29-11-2008, ora 16:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
nu!!se numeste pneumo23 si este 90 ron in unele farmacii, iar in altele 130 ron!!Depinde de farmacie!!Noi am cumparat pneumo23 din cauza ca este compatibil cu vaxigrip si merg facute impreuna, bineinteles in brate diferite!!Vaxigrip facem de 3 ani si suntem mai mult decat incantati de el!!Pneumo23 este primul an in care l-am facut, dar cu siguranta vom continua sa facem si in urmatorii ani!
Cel de 300 ron, se numeste prevent cred!!
0
05-12-2008, ora 08:36
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Vaccinul anti Pneumococic pt. copii se numeste prevenar si se fac 2 doze intre 1-2 ani si o doza la copiii peste 2 ani.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: