Laptele praf, greutatea copilului

44 comentarii 1 2
0
26-08-2010, ora 10:49
PatryL
Nu este medic/terapeut
PatryL
Daca nu se satura s-ar putea sa nu ai lapte suficient.eu m-am zbatut sa ii dau macar pana la sase luni.si am reusit, problema este ca refuza biberonul, a mea ia biberonul fara probleme...incearca cu biberonul de la AVENT are forma de san...incearca sa incepi cu suc de fructe, nu cu piure din start, a mea nu ia piure nici acum, si are 6 luni jumate.incerca alt lapte poate asta nu este bun pt ea, eu i-am dat NAN, pe care l-a primit foarte bine, dar am auzit ca cel de la TOPFER ar fi si mai apropiat de gustul de lapte de mama...
Ai rabdare ca toate se rezolva, a mea si acum cum simte ceva solid in gura se face ca vomita si catodata chiar o face.ii dau supa la blender si asa o ia din biberon...aste e se fac ele mari...succes
0
28-08-2010, ora 22:33
mioara-tanu
Nu este medic/terapeut
mioara-tanu
iti multumesc pentru raspuns, i-am luat Nan dar tot nu vrea.Am sa-i cumpar alt biberon, incerc toate posibilitatile poate reusesc.Eu am lapte dar cred ca nu este consistent, nu-mi dau seama care este motivul!Am incercat sa-i dau si paine inmuiata in ciorbita de pui, nici un succes, suc de mar cu morcov, parca ii dau otrava.Nu stiu ce sa-i mai fac, doarme cate o ora, mananca sta 3 ore, mananca si iar se culca.Sunt terorizata.Daca o rezolv cu biberonul, poate ii dau si supa la biberon.Am sa-ti urmez sfatul!
0
31-08-2010, ora 08:54
Liana Bejan
Nu este medic/terapeut
Liana Bejan
Am o fetita de 4 luni jumatate sii ii dau lapte cu biscuite de la 2 luni jumatate si vad ca se simte ft bine. Nu e obeza deloc si creste ft armonios. Am nascut-o de 2950 g, 50 cm iar acum are 6 kg si 200 g. Nu inteleg de ce nu se recomanda biscuitii din cauza glutenului. Mama mea a crescut 3 copii cu lapte praf si biscuiti si toti suntem ft sanatosi si chiar slabi. Puteti sa-mi raspundeti?
0
03-09-2010, ora 09:07
Liana Bejan
Nu este medic/terapeut
Liana Bejan
Se pare ca pe site-ul asta vorbeste lumea singura.Nu vad interes din partea nimanui sa-mi raspunda la intrebarea adresata.
0
18-10-2010, ora 13:01
felicia, ionut si lali
Nu este medic/terapeut
felicia, ionut si lali
buna ziua! am un baietel ce face 6 luni peste 3 zile si are 6, 330 kg.mananca lapte praf milupa de la 3 luni si 2 saptamani.de la 4 luni jumate am inceput diversificarea.pot sa schimb laptele? ce greutate trebuie sa aiba un copil de 6 luni?
multumesc mult
0
18-10-2010, ora 13:08
felicia, ionut si lali
Nu este medic/terapeut
felicia, ionut si lali
copilul meu are 2 mese pe zi, deocamdata, ( piure de fructe la ora 10:00 si supa crema la ora 14:00) si 3 mese pe zi de lapte la varsta de 6 luni. este bine?
cate mese de lapte trebuie sa aiba la 6 luni si ce cantitate trebuie sa bea?
la ce intervale de timp trebuie sa aiba mesele?
ce fel de mancare are voie la 6 luni?
cate cereale pot sa ai dau pe zi?
astept parerile tuturor
multumesc din suflet
0
19-10-2010, ora 19:06
cristinatimeea
Nu este medic/terapeut
cristinatimeea
fetita mea are 4 luni fara o saptamana, si eu am inceput serviciul.nu am vrut sa-i dau supliment de lapte praf dar trebuie pentru ca nu reusesc sa strang o masa de lapte de mama sa-i las.pro=blema cea mai mare este ca refuza categoric laptele praf.plange si icneste.ceiut bea, dar lapte praf nici gand.eu am incercat cu topfer lactana si m-am gandit sa incerc si cu nan caci am auzit ca are gustul laptelui de mama.intrebare: sa mai astept pana incep diversificarea, si sa nu-i mai bag laptele praf? trebuie sa specific ca eu lipsesc 4 ore maxim timp in care trebuie sa aiba o masa.m-am gandit si la faptul ca daca incep diversificarea ii dau in masa aceasta altceva decat laptic.as dori un raspuns.va multumesc.
0
13-01-2011, ora 09:51
gabriela dorobantu
Nu este medic/terapeut
gabriela dorobantu
buna ziua am si eu un bebeleus de 11 luni si are 8, 500kg si l-am nascut cu 3, 650kg si 52cm si nu mai mananca lapte deloc mancare mananca as vrea sa stiu daca care este greutatea normala pentru un copil de varsta lui.este un copil foarte energic si vioi.ii dau si fier haussman si vigantol.
0
28-01-2011, ora 19:44
danielayo
Nu este medic/terapeut
danielayo
buna ziua..am o fetitza de 6 luni si 2 saptamani...nu ia bine in greutate.ii dau lapte praf milupa...are 6400g mananca foarte putin 120 de ml la o masa rar 150 ml...am inceput diversificarea si mananca legume piept de pui ficatel iaurtel bana cu branzica mananca dar f putin..astazi am fost la doctotr si mi a dat vitamina b cu sulfat de vit a parca asa scrie sper sa fie corect...si inca ceva are la tzitzi drept o umflatura adika e mai tare..a vazuto doctorita de fam care e si pediatru si mia dat antibiotic ciclodyne asa s enumeste.si mia mai spus sa ii dau sa pape la 4 ore poate asa mananca mai mult...de maine incerc sa fac asa...si mia mai recomandat sa schimb laptele...ma gandesc s aiau nan2...dumneavoastra ce sfaturi imi dati????multumesc
0
10-04-2011, ora 10:11
Elena28C
Nu este medic/terapeut
Elena28C
Buna ziua,
Eu am avut probleme similare cu luarea in greutate a micutului si apoi cu dermatita atopica. Am gasit laptic special pentru bebei la familiavesela.ro. SUnt foarte multumita si ii recomand cu caldura. Au preturi bune si sunt amabili si promti.
O zi buna si as fi fericita sa va fi putut ajuta.
Elena
0
09-05-2012, ora 15:26
mihaela dumi
Nu este medic/terapeut
mihaela dumi
Buna ziua!am o fetita de 2 luni care nu mananca cum ar trebui!am nascut-o de 4200g si 53 cm si la spital era alimentata cu nan 1(din cauza cezarienei) si cu san.Era foarte hranace, mananca cate doua masuri odata si san, cat era.Dupa trei sapt i-am dat nan ha si san, iar pt colici(cred ca avea) espumisan si apoi debridat, la recomandarea med de fam, care mi-a mai dat si calciu si mai tarziu fier. Trebuie sa mai spun ca suge foarte lacoma si apoi daca o ridic sa eructeze, varsa tot.Din acest motiv i-am schimbat laptele in nan ar si nu a mai varsat, dar nici nu a mancat bine! Am cantarit-o si nu a luat in greutate, are 4950g.Am fost la pediatru si mi-a zis ca nu e motiv de ingrijorare pt ca ea e vioaie, se joaca, gangureste!Mi-a dat polyvital 14 zile si mi-a schimbat laptele cu milupa.Ii dau vitaminele de o sapt si tot nu suge bine!Mananca la o masa cam 80-90ml rar 110 suu 130 cat ar trebui!Daca o fortez, varsa tot! San nu mai vrea aproape deloc doar o data pe zi cand suge 2 min.nu stiu ce sa ma mai fac! Am incercat si mai multe tipuri de biberoane, dar nimic! Ea tot cat vrea mananca si nici nu plange de foame! Plange daca ii dau mai mult decat vrea.De dormit doarme bine.Am incercat si sa o las mai mult timp flamanda, dar fara nici un rezultat.Programul de masa e cam la 3 ore, dar daca ea suge putin i se face foame mai devreme si ne dam peste cap.Va rog din suflet sa imi spuneti unde gresesc de nu mananca! va multumesc anticipat!
0
17-05-2012, ora 14:22
maiaesther
Nu este medic/terapeut
maiaesther
Buna ziua! Am o fetita de 17 saptamani, care in ultima luna nu a luat in greutate decat 280 grame ( de la 5.100 la 5.380). este hranita numai cu lapte praf si am inceput sa ii dau putin piure de fructe ( mar si banana) la pranz cam de o saptamana. mentionez ca este ff vesela si activa, de aceea sunt ingrijorata pt ca a luat asa putin in greutate. locuim in uk si nu avem un medic pediatru pt a primi sfaturi, doar asistentele medicale de la centrele de copii, care uneori nu sunt fff bine pregatite. as dori sa stiu daca ar trebui sa ii schimb laptele sau sa ii introduc cerealele in alimentatie. va multumesc anticipat.
0
01-06-2012, ora 22:55
Iulia Stancu
Nu este medic/terapeut
Iulia Stancu
buna seara.. am si eu o fetita de 5 luni aproape, si am o mare problema, am nascuto cu greutatea de 2800g si din maternitate am inceput sai dau lapte praf Milupa1 (tin sa mentionez ca incepuse sa ia foarte bine in greutate)apoi doctorul de familie care nu este pediatru ci generalist mia recomandat sai dau Nan 1, iam dat 1 luna de zile ptc nui placea si chiar nu lua deloc in greutate am trecut iar pe Milupa1 (bineinteles fara stirea doctorului) si vreau sa va spun ca incepuse sa ia foarte bine in greutate... papa fff bine si cu pofta lucru care nu se intamppla cu Nanu, dar de 2 saptamani fetita mea a ramas la greutatea de 5.560 g, ce ma sfatuiti sa fac... mentionez ca ii dau in fiecare zi piure din morcovel pasat cu un biscuite pe care il papa cu placere. va multumesc, pt timpul acordat
0
06-09-2012, ora 18:37
maria 1985
Nu este medic/terapeut
maria 1985
buna ziua d-nd dr! as vrea sa va intreb ceva in legatura cu bebelusul meu care are 4 luni si 2 sapt l-am nascut de 4 kg si acum are 6 kg si 300g a mancat f rau formula de lapte praf nan, i-am schimbat-o in milumil si nici asta nu-l incanta pre tare.san am avut doar 2 luni. de la 4 luni, adica de acum 2 saptamani am inceput diversificarea cu cereale etapa 1 pt 4 luni, piure de cartofi, branzica de vaca supite de morcov telina si ceapa, piersicuta decojita si facuta la blender, ce as mai putea sa-i dau altceva?mentionez ca de cand am inceput diversificarea imi refuza laptele praf, abia reusesc sa-i dau prin somn, cate 90 ml /o data mai mult nu vrea 300ml in 12 ore. ce as putea sa fac? am fost cu el la control la 8 sapt in cj mi s-a spus ca este sanatos...dar mie mi se pare ca ia cam lent in greutate si asta ma sperie. ce as putea sa-i mai dau?sa-i schimb iar laptele?sau cum sa fac?piureul de cartofi pot sa-l prepar cu lapte de vaca fiert?branzica i-o fac eu in casa cu lapte si calciu. va multumewsc mult! cu multa stima si respect maria 1985.
Adaugă un comentariu / răspuns
44 comentarii 1 2

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul