Laringita acuta! Ajutor!

20-10-2011
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna seara. Baietelul meu de 2 ani, a fost diagnosticat cu o zi in urma cu laringita acuta, asta dupa 3 zile de tratament cu ceclodine250, cate 5ml la 12 ore. In urma acestui diagnostic i s-a facut pe loc i.m. 2 fiole dexametazon dupa care tratament acasa: claritromicina 250-5ml la 8 ore, eurespal 5ml/2 zi, calciu gluconic 1 fiola pe zi, si in urmatoarele doua zile repetam iar cate 2 fiole dexametazon. Dupa acest consult la medicul de fam a mai fost vazut de un medic(o cunostinta), care ne-a recomandat in locul injectiilor de dexametazon(fiind cam periculos pt varsta lui) aerius 3ml/2*zi, seara ketof 3ml, salbutamol 3 ml plus antibioticul si eurespalul. Astazi nu i-am mai facut injectia, ne-a fost teama sa nu fie periculos pt varsta lui. Copilul nu mai are acea respiratie greoaie, dar tot mai este ragusit si gatul rosu.
Ce ma sfatuit sa fac, sa-i fac in continuare injectiile, sa merg dupa tratamentul primului medic?
Va rog mult sa ma lamuriti. Acum nu pot ajunge la un medic orl, astept raspunsul dumneavoastra!
20 comentarii
0
22-10-2011, ora 14:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. dexametazona.. numai in caz de sufocare respiratorie.
2.copilul poate face laringita si voce schimbata din cauza unui reflux gastric
asa ca de astazi si minim 3 saptamani regim strict alimentar fara acru( bors, muraturi)fara fructe citrice si mere, fara bauturi acidulate si sucuri)
3 bauturi numai calde, inhalatii si aerosoli de 3-4 ori pe zi
0
23-10-2011, ora 07:27
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Va multumesc mult pentru raspuns!
0
25-10-2011, ora 14:50
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
D-l doctor, va rog mult sa-mi recomandati ceva pentru imunitatea copilului.
Baietelului meu cel mare (6 ani) i-am facut dupa varsta de 2 ani, timp de 2 ani - primavara si toamna, polidin, o schema apox 3 luni, la inceput repet la5 zile, apoi a zecea zi, apoi a 25-a zi apoi timp de 3 luni o data pe luna. Pot sa spun ca a dat randament acest tratament deoarece anul acesta a luat antibiotic pt raceli doar de 3 ori.
Intrebarea mea ar fi, daca imi recomandati si pentru cel mic(2 ani) acest tratament, tinand cont ca este injectabil si e cam dureros mi-ati recomanda altceva?
Astept raspunsul dumneavoastra. O zi buna.
0
25-10-2011, ora 21:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu recomand asa ceva la 2 ani.
echinacee sirop cate 3 saptamani pe luna 3 luni
0
25-10-2011, ora 22:02
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Ok. va multumesc mult. Echinaceea+vit C+propolis i-am dat si primavara trecuta. Inca o data va multumesc pentru ajutor.
0
27-10-2011, ora 14:15
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
D-l doctor, va deranjez iarasi. Baietelul meu, despre care v-am vorbit mai sus, a ramas in urma racelii cu o haraiala in piept. Medicul i-a recomandat ambroxol, intr-adevar tusea i-a trecut, dar tot mai are putina haraiala.
Ce imi recomandati, sa-i mai dau ambroxol ?
Si in legatura cu imunitatea as putea sa combin tinctura de echinacee cu cea de propolis, sa i le dau pe amandoua?
Va multumesc mult pentru toate raspunsurile date.
O zi buna.
0
27-10-2011, ora 19:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. se poate si una si alta.
faceti inhalatii cu ceaiuri de musetel +1-2 pic de ueli volatil de eucalipt de 2-3 ori pe zi
0
12-12-2011, ora 14:03
Necunoscut0
Nu este medic/terapeut
Necunoscut0
Buna ziua. D-l doctor, baietelul meu, despre care v-am spus mai sus, a facut sapt trecuta "amigdalita", asa mi-a spus medicul. pentru aceasta a primit klabax de 125-5ml la 12 ore. Joi a terminat tratamentul, iar de sambata a inceput sa stranute, sa-i curga nasul apos, iar azi i-a lacrimat si un ochi. Medicul mi-a recomandat aerius 3ml*2/zi, ibalgin 5ml*2/zi si pic pt nas, si ia si 5ml de echinaceea cu propolis(suntem la luna a doua), Asa s-a intamplat si in octombrie dupa antibiotic a facut laringita, mi-e teama sa nu ajungem iarasi acolo, ce ma sfatuiti sa fac?
Va multumesc mult pentru toate sfaturile date!
O zi buna.
0
12-12-2011, ora 15:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cel mai important este ca fiecare diagnostic legat de sfera ORL. sa fie confirmat si la un medic ORL
0
05-03-2016, ora 15:41
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Buna ziua. Fetita mea de 2, 7 ani este la 5-a laringita in aproape trei luni. La început, pentru ca nu ştiam nimic, am fost cu ea la urgente. Ma internau fara discuţii, ii făceau imediat aerosoli cu dexa şi adrenalina, îi puneau branula si cinci zile băgau ampicilina. După a doua repriza i-am dat si 14 zile Astha 15 si ceclor pentru ca a facut traheobronsita.La a treia n-am mai fost la spital. I-am făcut eu acasă adrenalina si flixotide si i-am dat nurofen. Toate la sfatul pediatrului (altul decat cel din spital).Acum doua săptămâni iar. Un pic de mucisori, îi dau panadol, noaptea respiraţie cu zgomot, nu la fel de rău ca altădată, ii fac aerosol cu adrenalina si flixotide, răguşeala trece, rămân doar mucuşorii, dar nu foarte multi.De data aceasta m-am dus la ORL chiar a doua zi. A spus că a căpătat sensibilitate si are si polipi, micuţi dar sunt. Mi-a recomandat Tamalis, calciu gluconic si niste picături pentru nas preparate la farmacie ( nu stiu cum se numesc, au o culoare brun-roscat închis si trebuie agitate bine înainte de folosire) pe care le si aveam in casa. Atât. Nu a tuşit deloc si mucuşorii i-au trecut in 3-4 zile. Raguseala si dificultatile de respiratie trec imediat de fiecare data. A stat o săptămână acasă, s-a dus una la creşă si azi-dimineaţă iar respiraţie greoaie, zgomotoasa. Fara tuse, fara muci. Niciodată nu a făcut febra. Nu o doare gatul, manaca fara probleme. Dimineaţa i-am făcut adrenalina si flixotide. Va rog, dati-mi un sfat. Chiar aşa de des se manifestă laringita asta si cum o pot preîntâmpina. Am evitat să-i mai dau de mâncare seara târziu, i-am făcut in fiecare zi ceai cu rozmarin si cimbrişor, pe calorifer am pus prosoape ude pe care am picurat ulei de eucalipt si lavanda... Nu stiu ce sa mai fac. Mulţumesc pentru răbdare si înţelegere.
0
06-03-2016, ora 22:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 se exclud complet toate fructele citrice, struguri, rosii, borsu, acidulate, sucuri..s.a care pot provoca aciditate s ziua.
2 Ceaiurile d e care vorbiti. depinde de doza si concentratie la acesta varsta
3 depinde ce lactate consuma si cum le tolereaza.. sunt copii care au intoleranta la lactoza
0
07-03-2016, ora 07:58
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Buna ziua. Lapte nu prea bea deloc, incepand de pe la 1, 9ani cand i-am scos biberonul, pana la 1, 1ani a primit si san.( asta acasa, la cresa spun doamnele ca ar manca lapticul dimineata, dar si acolo e rar). Oricum, mai mult iaurturi. Ceaiul, cam un pliculet la 200 ml, sau cat cuprind in trei degete. Fac mereu cam trei cani odata si combin rozmarin cu cimbrisor si menta/sunatoare/fructe/tei. Tot week-endul a fost ok, dar azinoapte iar respira greu si i-am facut adrenalina. Dupa asta a avut un acces de tuse si pana nu a vomat o mana de... mucus/ flegma nu stiu ce exact( transparent dar care se tinea asa si alunecos) nu s-a linistit.Acum doarme linistita si respira bine, dar la noapte...? Mulţumesc
0
07-03-2016, ora 08:03
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Nu stiu daca are legatura: cand era bebe si sugea la piept, pana pe la 7 luni, dupa fiecare supt arunca o gura de lapte.
0
07-03-2016, ora 10:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. are legatura
refluxul gastro esofagian exista...si acum si asta este cauza
vorbiti cu pediatru specializat in gastrologie
pana atunci zic sa excludeti complet iaurturile
0
07-03-2016, ora 12:50
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Multumesc, dl doctor. Dar daca ar fi aceasta cauza, nu era continua, vreau sa spun ca s-a declansat asa, dupa un timp? Ma tem si de vreo alergie, pentru ca si stranuta din senin de cateva ori pe zi.Pot sa-i dau Tamalis mai mult timp sa vad ce se intampla?
0
07-03-2016, ora 20:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
si alergia si refluxul poate sa fie accentuat de un nou aliment introdus in alimentatie
0
07-03-2016, ora 20:58
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Mulţumesc. O sa ma gândesc la ce mi-ati spus, desi cred ca este mai de graba ceva din mediu pentru ca noi ne-am mutat in toamna si după aceea s-a declanşat nebunia. Iaurt nu o să-i mai dau, i-am scos si lămâia din ceai. As mai putea sa previn cumva crizele de respiraţie nocturne? Inca o data va multumesc pentru răbdare. Vreun sirop pentru flegma sau ce pare sa aibă in gat?
0
07-03-2016, ora 20:58
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Mulţumesc. O sa ma gândesc la ce mi-ati spus, desi cred ca este mai de graba ceva din mediu pentru ca noi ne-am mutat in toamna si după aceea s-a declanşat nebunia. Iaurt nu o să-i mai dau, i-am scos si lămâia din ceai. As mai putea sa previn cumva crizele de respiraţie nocturne? Inca o data va multumesc pentru răbdare.
0
07-03-2016, ora 21:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul pediatru sa recomande un sirop antacid care sa.l dati pe noapte..sa previna refluxul in pozitie culcat
0
07-03-2016, ora 21:12
nicoleta pitica
Nu este medic/terapeut
nicoleta pitica
Mulţumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.