Laringita acuta extrem de dureroasa

15-01-2014
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Va rog din suflet...un ajutor...de duminica am simtit ca ma is furerea de gat. Mentionez cs am 35 de ani si amigdale dcoase de la 20. De ieri m a durut din ce in ce mai tare, am inceput sa ragusesc, pana seara tarziu nu mai puteam scoat nici un sunete. Durerea este f. adcutita parca as fi taiata in gat. Ma doare cu tot cu urechi. chiar daca nu inghit saliva. Dimineata am mers la urgenta ls Coltea. Am primit Klacid Sr 500 1/24 ore.ibuprofen 400 2/zi. bioparox, bixtonim di vit. A. Am fost di la homeopat care mi-s dat 4 tipuri de granule sa le iau fin ora in ora.Starea mea este i mai rea. Pe masura ce trec orele ma simt si mai rau. Am si ceva febra. 38.4 in ureche. Aseara incepusem sa iau Zinnat dar la Coltea l au inlocuit cu Klacid. Deci in total am luat 2 doze Zinnat si una de Klacid. Dint ectrem de rosie in gat ma doare cs aproape imi vine urlu.sa urlu. CAND incepe sa ma lase ca nu msi suport. Fac di repaus vocal 1 sapt. Trat. este pt o ssptamana. Dr a zis ca daca fac febra mare sa ma intorc ls camera garda. cat de mare nu stiu.Ajutati ma va rog din suflet cu un sfat. Controlul la orl a fost cu o mica oglinda in gat tragandu ma de limba.+ nas+ urechi. Urechile a zis ca sunt cam rosii dar inca bin. vs rog urgent sa mi rsdpunda cineva.
5 comentarii
0
15-01-2014, ora 19:23
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Buna seara !

Va recomand sa urmati si urmatorul tratament: stoarceti o jumatate de lamaie pe un storcator de plastic; apoi pregatiti-va o solutie de bicarbonat de sodiu ( doua linguri la o cana cu apa calduta), cu care faceti gargara, dupa care IMEDIAT (este esential !) beti sucul de la jumatatea de lamaie pe care l-ati obtinut deja. Puteti repeta acest tratament de 2-3 ori pe zi.
Daca nu sunteti alergica la propolis, puteti suge si tablete de Propolis cu vitamina C, dupa masa, 3 ori 1 tb/ zi; dupa sugerea tabletei, nu mancati si nu beti apa timp de o ora.
Febra mare inseamna, in general, peste 39- 39.5 grade Celsius.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
15-01-2014, ora 19:33
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Va multumesc pt raspunsul dvs. Este normal sa ma doara si mai tare? Dipa o zi de tratament
0
15-01-2014, ora 19:54
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Identitate neconfirmată
dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
Daca durerea se accentueaza in continuare, prezentati-va din nou la medic.
Cu respect,

Dr. Ciprian-Laurentiu Vlaicu
0
16-01-2014, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mi se pare absolut normal ca faringele sa se irite si mai mult de la lamaie si tot ce este acru si acidulat
trebuie folosite solutii uleioase.. ulei catina, Vit a uleioasa, faringo-sprey
inhalatii, gargara.. cum am mai scris pe forum
regim corect alimentar fara nimic acru, acidulat, citric
consult la gastrologie pentru a exclude refluxul gastro-esofagian
0
16-01-2014, ora 11:33
danna1979
Nu este medic/terapeut
danna1979
Va multumesc. Tin regim si oricum nu prea pot inghiti nimic. Supe si ceaiuri. Vitamina A am tot pus. Peste noapte mi-a maiscazut o idee durerea Pe o scara de la 1 la 10, daca ieri era 10+ azi este cam 8.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.