laringita cronica... gatul imi este tot timpul rosu

27-12-2007
danadana10
Nu este medic/terapeut
danadana10
ma numesc dana am 38 ani si am fost diagnosticata la cluj cu laringita cronica.gatul imi este tot timpul rosu, am un mucus pe gat alb gelatinos de care nu pot sa ma scap, ma ustura gatul, ragusesc.mi-a dat la cluj 7 zile amoxicilina cu claritromicina si levant, dupa care am mai continuat cu levant inca 4 saptamani, si tot imptomele alea le am.ce sa mai iau?de tusit nu tusesc nici febra nu am, dar cand am fost mica am avut bronsita asmatica care am tratato iar acuma stau si intrun oras mai poluat.va multumesc
2 comentarii
0
27-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa clarificam putin lucrurile. La laringita simptomul de baza este schimbarea vocii, raguseala, schimbare de tembru, chear pierderea vocii. Ce descrieti dumneavoastra este caracteristic pentru o faringita cronica, posibil provocata de un reflux gastroesofagian. Ce trebue sa faceti?
1.Este foarte important regimul alimentar. tot ce mancati intra in contact cu mucoasa si provoaca sau nu iritatie. deci.NU aveti voie sa fumati, sa folositi bauturi acidulate, reci, otet, muraturi, ardei iute, pe un termen de pana la 3 saptamani.
Aveti voie-numai bauturi calde(ceai, lapte, cafea) apa plata. mancare clda, placuta.
2. este important tratamentul local. Inhalatii cu ceai de musetel+ INHALANT., cu acelas ceai se face si gargara, voseptol tab.de supt sau Bioparox sprei.
3. dupa sarbatori o sa consultati un meic gastrolog pentru a va administra un tratament corect gastric. si un exudat faringian + antibiograma.
trebue sa intelegeti ca este o boala cronica care necesita rabdare si corectitudine in regim si tratament.
Acum puteti incepe un tratament cu Eurespal 3 pe zi. Vit. A dr. 2 pe zi si Vit.A uleioasa..cate 4-5 picaturi in nas in pozitie culcat. este necesar sa consumati mai mult de 2 l. de ceai pe zi.
0
28-12-2007, ora 00:00
danadana10
Nu este medic/terapeut
danadana10
va multumesc foarte mult ptr raspuns, am uitat sa specific ca mi-a dat amoxicilina+claritromicina+levant 4saptamani, am mai continuat cu levant inca 5 saptamani, iar acum mi-a dat controloc 1/zi si sucralan 4/zi timp de 4 saptamani.nu stiu de ce de vreo 2 saptamani mi se pune ca si o greutate deasupra sanilor, apare si dispare, dimineata ma mai trezesc si cu dureri de cap, iar apropo de raguseala in fiecare dimineata ma trezesc ragusita dar pe parcursul zileii trece.de fumat nu am fumat niciodata dar am cam sta in mediu cu praf.mi-am facut si un exudat faringian si a iesit negativ.oare de ce imi apare greutatea aia deasupra sanilor ca si cum mi s-ar strange muschii din cand in cind si mai am si lipsa de respiratie dar nu tot timpul.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.