laringita cronica pseudomixomatoasa

30-07-2011
mihaela_nt
Nu este medic/terapeut
mihaela_nt
Buna ziua
Mama a fost operata in octombrie anul trecut de laringita cronica pseudomixomatoasa prin laser la Institutul de Fonoaudiologie şi Chirurgie Funcţională ORL Prof. Dr. D. Hociotă de catre dl Dr.Vlad Budu.Dupa operatie vocea i-a revenit in totalitate pana in februarie cand din nou a ragusit.S-a internat din nou in spital tot la dl.dr.Budu si i s-a spus ca, corzile vocale sunt vindecate in totalitate si a facut tratament psihologic si de foniatrie.Dupa aceste sedinte vocea i-a revenit dar luna aceasta a facut o pneumonie si iarasi a ramas fara voce.
Ar trebuie sa se interneze din nou pt sedinte de foniatrie?
Va multumesc.
8 comentarii
0
30-07-2011, ora 17:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul ORL.. care o sa vada corzile vocale.. o sa va spuna daca este aceiasi problema sau alceva..
0
23-08-2011, ora 12:12
anastasiutza
Nu este medic/terapeut
anastasiutza
Buna ziua!
Am de ceva vreme o raguseala despre care medicul ORL a spus ca e o laringita cronica (nu a precizat de care). Sunt profesoara, mai si cant iar vocea isi mai revenea uneori, apoi raguseam din nou. Gatul nu ma doare. Mia recomandat consult la endocrinolog, care mi-a spus ca tiroida nu este marita, deci nu apasa pe laringe asa cum se banuia. D-na doctor mi-a spus ca nu pot face alte tratamente (cu cortizon) sau investigatii (gastrice) deoarece sunt insarcinata.
As dori sa intreb daca poate exista o legatura intre paradontoza si aceasta laringita, deoarece de fiecare data cand gingiile se infecteaza tare, cu puroi si sangerari (lucru mai frecvent de cand sunt insarcinata) se amplifica si raguseala.
Ultima data mi s-au infectat gingiile de jos, s-au inflamat, a aparut puroi (apas pe gingie si iese puroiul pe langa dinte), m-a durut vreo doua zile si o ureche si de atunci vocea mea nu si-a mai revenit, asa cum se intampla inainte.
Mentionez ca nu iau nici un medicament din cauza sarcinii.
Va multumesc!
0
23-08-2011, ora 12:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este legatura intre starea cavitatii bucale.. cu faringele si laringele.. dar si mai important.. este legatura si cu tractul digestiv !!!!
trebuie sa treci pe regim foarte strict alimentar
fara acru, acidulate si fructe citrice
Osidenta apa de gura mereu folosita
Inhalatii cu ceai de musetel.tei, galbenele..s.a
de baut ceai de menta, musetel..s.a
0
24-08-2011, ora 10:41
anastasiutza
Nu este medic/terapeut
anastasiutza
Va multumesc pentru raspuns si promptitudine.
Osidenta nu am mai folosit, doar Corsodyl. O voi incerca curand.
Acum, de cand cu sarcina, refluxul gastric este evident, insa inainte nu simteam ca e ceva in neregula cu asta. Se poate sa sufar de reflux si sa nu-mi dau seama?
Am mai urmarit pe forum raspunsurile dvs si evit acidulatele si citricele, mai ales ca efectul lor negativ asupra corzilor mele vocale este aproape instantaneu; beau ceai de musetel si fac gargara cu decoct de nalba.
Multumesc pt sfaturi!
0
09-02-2012, ora 18:15
mihaela_nt
Nu este medic/terapeut
mihaela_nt
Buna ziua revin din nou cu acceasi problema ca mai sus de pe data de 30.07.2011.
Asa cum am mentionat mai sus mama a fost operata de laringita pseudomixomatoasa in octombrie 2010 si desi operatia a fost reusita de atunci a mai avut cateva episoade(vreo 4) in care ramane fara voce(afonie) fara sa aiba nici un alt simptom: nu o doare gatul, nu are dificultati la respiratie, la inghitire nu are nici o problema, nu simte nici o jena in gat.
Doar ca pur si simplu ramane fara voce(tonalitatea este mica).
La control de fiecare data corzile vocale i s-au spus ca sunt vindecate ca nu au nimic.
Dupa sedinte de foniatrie isi revine.
Va rog sa ma ajutati poate avea altceva?ce analize sa mai faca pt ca am facut si analize endocrine si pt miastenia gravis si toate au iesit normale.
Sa fie doar pe fond nervos( i s-a spus sa evite stresul, oboseala)?
va multumesc
0
09-02-2012, ora 19:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. poate fi o problema pur neurologica.
0
09-02-2012, ora 19:36
mihaela_nt
Nu este medic/terapeut
mihaela_nt
Va multumesc pt raspuns.
Acuma iarasi a ramas fara voce la fel fara sa o doara gatul, fara nici o jena etc, si din cauza aceasta sunt ingrijorata sa nu fie altceva mai grav.
0
10-02-2012, ora 18:35
mihaela_nt
Nu este medic/terapeut
mihaela_nt
Poate sa ma ajute cineva cu date despre un medic homeopat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.