laringita la copiii

28-12-2007
dyanna
Nu este medic/terapeut
dyanna
am doua fetite, cea mare are 8 ani iar cea mica 3 ani, am o problema cu tratamentul administrat in cazul laringitelor.Cu fetita cea mare am cam 20 de internari acum s-au rairit crizele de laringita datorita cresteri laringelui, dar ce este mai interesant este faptul ca au inceput crizele de laringita si la fetita cea mica. Sunt amandoua alergige, forma de laringita pe care o au ele nu are niciun fel de simptom pur si simplu dupa ora 2 noaptea apare respiratia sueratoare, asi dori o indrumare medicala in privinta tratamentului care consta intr-un aparat de aerosoli care contine adrenalina si supozitoare de predinson(acest tratament la-m facut in germania) dar nu stiu ce aparat de aerosoli imi trebuie pt ca am gasit o multime dar nu stiu care este cel mai indicat, in privinta supozitoarelor de predinson la noi nu le gasesc. Doresc aceasta informatie pt ca m-am saturat de cate mediacamente se administreaza la noi copiilor cu laringita(dexametazona, antibiotic si multe altele)pe cand in Germania tratamentul este redus la minim si nu inteleg de ce nu exista si la noi acelasi tratament care ar fi si foarte ieftin.
2 comentarii
0
28-12-2007, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aparat de aerosoli cele mai bune sunt cele cu ultrasunet ele fac o disrersie mai buna a medicatiei decat cele cu piston.
Cat despre tratament? si dexametazona este un preparat hormonal ca si prednisonul. cu siguranta au efect in crize de acutizare dar ca tratament de durata au si efecte negative. antibioticul este indicat in laringite(cu febra) fiindca orice viroza poate sa se complice cu o infectie bacteriana si antibioticul are rolul profilactic. Daca copilul nu face febra..si are insuficienta respiratorie.(cu debut noaptea)..ma gandesc mai degraba la un astm bronsic !!!
Banuesc ca stiti dar va reamintesc Copii cu asa probleme au nevoie de un regim special.
Nu trebue sa aiba flori in camera de dormit.
Nu au voie sa consume bauturi acidulate(apa minerala, sucuri)
sucuri si dulciuri cu coloranti artificiali, cipsuri, ketciup.
Tratament de durata imunostimulator, tratamen balneoclimateric in salina.
sarbatori fericite!
0
18-02-2008, ora 00:00
doctorC
Identitate neconfirmată
doctorC
Pentru detalii despre formele de laringita intra te rog pe blogul meu personal cu acelasi nume, ca sa nu reiau aici toata puvestea. Ideea e ca daca este vorba de laringita STRIDULOASA (ca o alergie a cailor respiratorii superioare) ideal ar fi sa aflati ce anume declanseaza crizele (ar putea fi vorba de ceva alergeni din jurul patului, daca apar totdeauna noaptea, in mod repetat: perna, praf de pe noptiera...). Sper sa-i dati de capat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Laringele
  •