Laringita spastică, laringomalacie

10-01-2018
Ilejoa
Nu este medic/terapeut
Ilejoa
Buna ziua. Am un băiețel de 2 ani și de vreo 3 luni ne confruntam cu un spasm al laringelui care apare noaptea; face un fel de criza scurta in care pare ca nu are aer. A fost diagnosticat cu laringita spastică( striduloasa), mai și tușește noaptea și are nasul înfundat fără secreții. I-am făcut tratament cu aerosol cu hemisuscinat de hidrocortizon, gentamicina, ser efedrinat și ii merge foarte bine cu tratamentul după 2 ședințe simptomele dispar, eu continui tratamentul 5 zile. După o săptămâna - 10 zile reapare tusea și crizele noaptea. Nu știu ce sa mai fac! Cât de des pot sa folosesc hemisuccinatul in aerosoli? Băiețelul are și laringomalacie. Ce ma sfătuiți? Mulțumesc !
1 comentarii
0
28-02-2018, ora 22:07
Liuda Murzac 86
Nu este medic/terapeut
Liuda Murzac 86
Buna seara, imi cer scuze de deranj dar as vrea sa imi spuneti parerea dvs. referitor la investigatiile copilului, are 7 ani am primit incepind cu data de 16 februarie antibiotic Zinat timp de 5 zile, copilului I s-a pus diagnoza ceva de gen lariginta sau faringita, si pe data de 26 iar a aparut febra pina 39.2, am fost la medic de sector pediatru, analiza de singe si urina a spus ca e buna si a spus sa facem inhalatii cu respisan, nazaferon in nas, ibuprofen la febra, si etacial spray pentru tratare adenoizi. Febra se mentine, la fiecare 3-4 ore creste ii dau Nurofen si scade numai pina la 37, astazi deja e a 3 zi de febra si nici nu vad sa mearga spre bine, azi am dat si analiza la sensibilitate antibiotici din git, rezultatul va fi tocmai peste o saptamina, acum m-am uitat eu in git si am vazut ca cum se incepe traheea este rosu parca e ranita, spuneti-mi va rog ce s-a fac, mai are si tusa si nasul curge dar cind l-a ascultat a spus ca la plamani e bine, ca problema e din git. Mersi mult astept cu nerabdare parerea dvs.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.