laringita trenanta

31-01-2013
florina mot
Nu este medic/terapeut
florina mot
buna ziua,
as vrea sa ma ajutati cu fetita mea de 9 luni care de o luna este tot ragusita.initial i s au dat augumentin si ceclor sirop dar raguseala nu i a trecut.mentionez ca febra nu face doar raguseala si ni s a spus ca are si rosu in gat(asta acum o luna).de 2 saptamani am fost internate pentru ca a facut o alergie ffffff urata si a luat 10 zile de cefort cu gentamicina si hidrocortizon(in spital) desi raguseala persista si pe aceea perioada.
acum i a trecut alergia (mai apare doar o pata doua)dar luam acasa aerius 2 ml dar raguseala nu.am fost la orl unde ne a zis ca are laringita trenanta si ni s a spus sa i facem aerosol de2 ori pe zi cu ACC, ser si dexametoza.dupa 2 zile de aerosoli a inceput sa tuseasca gros si ii curge nasu dar raguseala persista...
ce poate fii?tusea arata ca ii mai rau?si raguseala de la ce?ce ma sfatuiti sa fac?poater fii vorba de polipi la 9 luni sau ceva mai grav?
1 comentarii
0
31-01-2013, ora 14:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1.poate fi o problema cu corzile vocale
si numia un medic ORL..dupa ce face o laringoscopie directa o sa va spuna care.i starea corzilor vocale
2. poate fi o simpla iritatie a faringelui care implica si muschii laringieni.. din cauza alimentelor acre, fructelor citrice
care produc reflux si acidul gastric ajunge pana in faringe ( am scris de mii de ori despre asta pe forum )
asa ca schimbati modul de alimentatie si hidratare si o sa vedeti rezultatul...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.