Legale vs ilegale.. care sunt mai daunatoare?

05-10-2011
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Care sunt mai daunatoare asupra organismului? Cele legale sau cele ilegale?
8 comentarii
0
06-10-2011, ora 08:25
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Ambele sunt foarte daunatoare; deosebirea este ca despre cele ilegale se cunoaste mai mult, se stie compozitia lor, in timp ce drogurile asa numite legale nu se prea stie exact ce contin sau cum e posibila dezintoxicarea in cazul lor.
0
06-10-2011, ora 14:39
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Nu inteleg cum naiba nu se stie din ce sunt facute drogurile 'legale'. Doar cei care le fac stiu ce baga in ele, nu? Mai degraba cred ca nu se vrea sa se afle, ca apoi cine mai omoara populatia?
0
08-10-2011, ora 03:55
grosuleac
Nu este medic/terapeut
grosuleac
@TicTac222 uite de exemplu un drog legal ar fi ingrasamantul pentru flori, care in unele tarii se vinde la florarii, si aici ca drog. Referitor la intrebarea ta, din cate am auzit cele mai periculoase sunt cele "legale"
0
09-10-2011, ora 10:23
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Ce frumoasa mai e Romania... :|
0
15-06-2012, ora 18:52
georgiana grf
Nu este medic/terapeut
georgiana grf
foarte frumoasa Romania:)))))
0
17-06-2012, ora 14:30
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
:|
0
20-03-2016, ora 17:31
Lindner Ewald-Christian
Nu este medic/terapeut
Lindner Ewald-Christian
Toate drogurile pot fi dăunătoare organismului, indiferent de natura acestora (sintetice sau naturale).
De asemenea, drogurile dau dependenţă iar în timp afectează creierul, ficatul şi rinichii, putând fi astfel punctul de plecare al unor boli cu consecinţe dramatice.
Consumul oricărui drog trebuie evitat şi trebuie conştientizate reacţiile adverse ale acestora, mai ales pentru un adolescent al cărui organism este încă în curs de dezvoltare.
0
06-01-2018, ora 14:50
cosminbjd
Nu este medic/terapeut
cosminbjd
:)) Romania, tara de cacat, din toate punctele de vedere. Băi frate drogurile legale, coffe-shop, Moja, etc. te omoara..Am fost dependent 6 luni de zile, iar in acele luni stateam doar cu prietenii mei drogati, nu ma mai duceam la scoala, nu vorbeam cu prietenii mei, m-am certat cu iubita mea din cauza ca nu aveam timp sa stau cu ea, am inceput sa vand lucruri, telefoane, haine, doar pentru asa ceva..Nu e deloc ok. In accest moment nu mai consum legale, ci ilegale vorba fiind despe cannabis, marijuana. Nu ascultati tot ce se vede la tv, sau pe niste site-uri de cacat, nu iti dau dependenta, dar romanii nu stiu asa ceva, beau la greu pana isi omoara ficatul se imbolnavesc iar apoi mor. In toata lumea a inceput sa se legalizeze marijuana in scop recreational. Politia, Diicot-ul iau copiii de pe strazi pentru un 0, 5 gr 1, 0 gr si fac puscarie, cat despre drogurile legale nu se face nimic, te duc la sectie si apoi iti dau drumul, acceste droguri te omoara, nu marijuanna..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anumite trăsături din adolescență pot crește riscul consumului de droguri la maturitate
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  • Obiceiul de a căuta droguri, un factor de risc pentru recidivă în rândul foștilor consumatori de droguri
  • Muzica indigenă ajută persoanele care se recuperează de dependența de droguri sau alcool să se vindece mai repede
  •