Legatura dintre droguri si anxietate...

30-12-2013
Shuffy
Nu este medic/terapeut
Shuffy
Buna Dimineata,
Sunt un fost consumator de droguri legale (prafuri) si daca as putea as vrea si eu ceva opinii din partea dumneavostra.
Acum 2 luni de zile, am ajuns la sectie de urgenta al spitalului din cauza prafurilor, avand urmatoarele simptome (halucinatii, temeri, tulburari mixte de personalitate).
Am stat 3 zile internat la sectia psihiatrie si cand am iesit am mers la un doctor privat pentru tratament am urmat 2 saptamani tratamentul cu medicamentele (Triapidal si Germidorm ) prescrise pe reteta. Pana aici toate bune. Acum o luna de zile am facut o pneumonie si deacolo lumea mea sa schimbat.
Sunt intr-o contiinua teama ca nu ma vindec, am senzatii ca nu pot respira, simt presiuni toracice atat in fata cat si in spate, inima imi bate tare, transpiratii, insomie, teama de a murii, senzatie ca sufar de alta boala ne gasita.
Am fost la raze la plamanii totul e bine am doar o urma de la raceala, respiratia se face 99 %, ekg inima buna cat si plamani si totusi simt un discofort toracic respiratie grea, si uneori simt o senzatie de arsura in spate intre omoplatii, avand si indigesti si gaze.
As dorii si eu opinilie dumneavostra cat si sugestile.
Multumesc Anticipat,
Dorin
4 comentarii
0
05-01-2014, ora 22:11
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Salutare, sa zicem ca partea buna a anxietatii este ca te-a facut sa renunti la prizat, sau cel putin asa ar trebui. Partea proasta este ca anxietatea are legatura cu legalele, si eu pot sa o confirm, o victima de altfel a acestei legaturi dintre droguri si anxietate.
0
28-03-2014, ora 12:53
Psiholog Camelia Ioanas
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Camelia Ioanas
Observ ca a trecut ceva vreme de cind ati scris aici. Care mai este starea dumneavoastra? Ceva imbunatatiri? Orice vesti puse aici, pe forum, va pot aduce sfaturi si idei noi.
Va doresc insanatosire grabnica si puterea de a renunta la "prafuri".
0
15-04-2014, ora 14:35
Psiholog Stefan Liviu
Psihologie, Ploieşti
Psiholog Stefan Liviu
Shuffy, as vrea sa stiu si eu ce mai faci.
Problema consumatorilor de droguri este una destul de grava, si de delicata. Dependenta pe care o dau drogurile este cel mai nefast raspuns al organismului, iar intreruperea consumului induce reactii si stari deosebit de neplacute.
Ar trebui sa stim sa invatam unii de la ceilalti ce trebuie sa facem, cum sa ne comportam pentru a putea scapa de aceste droguri, de a constientiza riscurile la care suntem expusi.
Psiholog Liviu Stefan
0
18-09-2018, ora 11:28
Rafssss
Nu este medic/terapeut
Rafssss
Daca te lasai de ele nu mai aveai starea asta, starea asta apare brusc din cauza organismului dereglat de la o simpla raceala si nu scapi de ele decat dupa ce nu mai prizezi. E simplu, a si mai e varianta de iarba care te scapa, dar nu le combina ca ai puso.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Anxietatea și stresul cronic pot crește riscul dezvoltării tulburărilor psihiatrice
  • Dependența față de tehnologiile mobile a fost asociată cu depresia și anxietatea
  • Anxietatea poate influența negativ luarea deciziilor
  • Aplicația pentru smartphone care ar putea reduce anxietatea și depresia
  • Riscul de anxietate la mame, asociat cu utilizarea intensă a dispozitivelor electronice
  • Tinerii și femeile sunt mai predispuși la anxietate
  • Consumul de droguri şi dependenţa
  • Cele mai periculoase droguri în prezent
  •