legatura intre rana pe col si inflamatia uretrei?

11-01-2008
irene-jose
Nu este medic/terapeut
irene-jose
Am o rana pe col foarte veche (6 ani), pe care o monitorizez din 6 in 6 luni. Citodiagnostic C-II inflamator. Acum 3 ani am fost operata de histerectomie subtotala, anexectomie stg. salginctomie dr. si apendictomie datorate unei fibromatoze uterine. La o luna dupa interventie m-am trezit cu un cistocel. Acum 4 luni mi s-a facut o colposuspensie la ginecologie dupa care am ramas cu dureri foarte mari la urinat si urinare in jeturi pentru a-mi goli vezica. Uite-asa am ajuns la urologie unde mi s-a facut o cistoscopie si mi s-a descoperit o inflamatie a uretrei. Urmeaza sa fac teste urodinamice. Dar medicul urolog mi-a cerut rezultatul examenului anatomopatologic al histerectomiei spunandu-mi ca exista o legatura intre problemele care le-am avut si cele urinare. Vreau sa stiu daca rana de pe col are vreo influenta negativa asupra vezicii si uretrei.
4 comentarii
0
16-01-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
/Da, intotdeauna este o legatura intre patologia ginecologica si cea urinara- din simplul motiv ca exista vecinatate intre cele 2 segmente anatomice, germenii din sfera genitala pot patrunde in tractul urinar in mod ascendent, iar inflamatia de asemenea poate difuza. Tot la fel si o patologie neoplazica poate difuza din aproape in aproape, limfatic sau hematogen, teritoriile fiind foarte apropiate anatomic, dar si cu elemente comune de vascularizatie. Sigur ca rezultatul anatomopatologic este f important in acest caz, pt a putea stii la ce patologie sa ne gindim.
0
22-02-2009, ora 20:08
coca1955
Nu este medic/terapeut
coca1955
buna ziua as avea si eu o intrebare de la virsta de 29 de ani am facut o operatie de histerectomie subtotala in urma unui avort un doctor mi-a intepat uterul si a trebuit extirpat
de atunci am tulburari de vedere care se manifesta astfel
asa dintr-o data nu mai vad clar si la circa 4 m de ochi imi apare o linie argintie ca un fir de ata si tot asa
pina ajunge linga ochi /
tot acest lucru pina ajunge la ochi dureaza circa 30 min
se poate de la lipsa mensturatiei in urma acestei interventii chirurgicale sa am asa tulburari de vedere/
aceste tulburari au aparut chiar dupa aceasta operatie
va rog raspuns de la un medic ginecolog
multumesc si astept raspuns sunt f rele aceste tulburari de vedere si ce sa fac ca sa nu le mai am
deci de circa 25 de ani am aceste tulburari de vedere cam o data de 2 ori pe luna
0
18-10-2010, ora 18:26
Lavilove
Nu este medic/terapeut
Lavilove
Buna. De mai bine de 5 luni am avut o infectie urinara, am tratat-o, iar de 2 saptamani imi este inflamata uretra, ma incomodeaza mai ales cand stau pe scaun.Deasupra vaginului este ca o bila de marimea unei visine, nu este foarte mare insa dupa cum v-am precizat ma doare putin si am disconfort atunci cand stau jos. sunt foarte speriata si am spus ca inainte sa merg la medicul ginecolog as dori sfatul dumneavoastra. Igiena intima este foarte importanta pentru mine, de fiecare data folosesc servetele umede fara alcool, dupa contactul sexual mereu urinez si fac dus, folosesc tampoane interne. Care sa fie cauza. ????? Sa fie o noua infectie urinara? Cu ce se poate trata. Alte simptome nu am. doar ca de 2 saptamani imi este ca o bila de marimea unei visini iar la contactul sexual ma incomodeaza, Nu pot sa stiu de unde a aparut inflamatia. Va rogg muult sa imi da-ti un raspuns.
0
28-11-2017, ora 00:19
Nicoletame
Nu este medic/terapeut
Nicoletame
Buna lavilove, am citit ca ai scris tu si sunt in situatia ta. De vineri am observat prezența unui balonas chiar deasupra vaginului si partea urâtă este ca sunt căldură si senzatia de a urina destul de des, plus apare o scurgere ca cea vaginala. Sunt curioasă cum ai rezolvat tu problema si ce ti s a spus ca ai. Am fost la gineco azi si nu s au recoltat secret ii vaginale si culturi din col urmând sa merg si maine la un alt consult. Ma panicheaza fiindca a aparut relativ repede si nu stiu ce este astept răspunsul tau si mersi anticipat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: