legatura intre tulburarile hormonale si probleme digestive?

14-01-2009
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
De 5 ani am probleme digestive.Mi s-au pus mai multe diagnostice(colon iritabil, dispepsie functionala, gastrita usoara).Am luat pt.gastita meicamente de ultima generatie (Nexium), am baut ceaiuri, alimentatie fara..fara si fara..Am facut 4 endoscopii, 2 colonoscopii, cu bariu, echo, Nu e HP nu e nimic si cu toate astea, gastrita mea e tot acolo, dureri de stomac cu eructatii frecvente, nu mai pot manca, dureri de intestine, stomacul parca sta sa-mi exlodeze..Nu beau nu am fumat niciodata, nu beau cafea.Eructatile sunt zilnice, discomfortul si el.Nu mai stiu ce sa fac.E adevarat si ca am multe probleme sau probabil unele mi le mai si fac.Ma ingrijorez, ma stresez ff.mult cu viata asta, cu banii, Nu ma pot relaxa, si stresul ma termina..Daca pe partea digestiva am facut tot ce se putea face si am luat de toate, ma intreb daca nu este o problema endocrina.Exista antecedente in familie (operatie de tiroida, probleme cu suprarenala..).Sa fac si aici niste analize?
Multumesc
1 comentarii
0
14-01-2009, ora 14:59
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Stresul va poate face mult rau, incercati sa luati un supliment cu efect destresant, un calmant din plante cum ar fi sunatoarea! Ca tratament natural pentru stomac, va recomand argila albastra atat intern (lapte de argila) cat si extern sub forma de cataplasme (pt mai multe detalii accesati site-ul www.argiloterapie.ro).

Pt analizele hormonale (tiroida si suprarenale), va recomand urmatoarele:

T3 (triiodotironina) sau FT3 (forma libera) -ar fi bine daca le-ati face pe amandoua'
T4 (tetraiodotironina sau tiroxina) sau FT4;
TSH (hormonul tireotrop);
DHEA-S (dehidroepiandrosteron sulfat);
Cortisol;
Estradiol;
Progesteron;
Testosteron liber si total;
ACTH (hormonul corticotrop).

Numai Bine si multa sanatate!

In speranta ca v-am putut ajuta,

Nick!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.