Legg calve perthes copil 5 ani

06-10-2017
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Buna ziua.Este vorba de fetita 5 ani descoperita acum un an cu aceasta maladie.Medicii ortopezi au decis sa o lase la stadiul wait and see.Copilul clinic este bn, cand si cand schioapata maxim o zi.Insa, am facut acum 3 zile un irm bazin unde dr radiolog a iesit sa ne spuna ca apare o leziune pe colul femural si exista risc de fractura, iar dr ortoped spune k de fapt este pe cartilajul de crestere.Indraznesc sa intreb:ce poate fi??Aceasta boala poate degenera in ceva neoplazic???Va multumesc mult.
12 comentarii
0
07-10-2017, ora 11:58
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pentru evolutia bolii radiografia este metoda preferabila. RMN-ul trebuie facuta mai ales daca trebuie diferentiata de alte boli similare sau in faze incipiente. fracturi subchondrale sunt intotdeauna prezente in aceasta boala si in cazul unei Catterall IV tot capul este involvat pana la cartilajul de crestere, deci poate ca ceea ce se vede pe RMN este normal pentru un Perthes de forma mai grava.
boala este una rara, cam 1/10.000, mai des la fete 4/1 si deseori bilateral (cam 15%)
probabil are o origine genetica din moment ce rudeniile de gradul I au o sansa semnificativa pentru Perthes (cam 35X)
boala este una benigna (deci nu are de a face cu neoplaziile), probabil este o necroza avasculara a capului femural desi sunt mai multe teorii
boala dureaza cam 2-5 ani si este foarte greu de influentat. s-a demonstrat ca practicile cu carje, sine de abductie, repaus la pat luni de zile nu aduc nimic. copii au voie sa mearga insa sa nu faca sport si au nevoie de kinetoterapie pentru mentinerea mobilitatii si a congruentei capului femural.
clasificatia se face cel mai des dupa Catterall (cateodata dupa Salter sau Herring)
sunt criterii pentru prognosticul bolii insa nu foarte precise. sub 6 ani cu mobilitate buna a articulatiei sunt criterii pozitive, sexul feminin mai degraba negativa.
cand boala intra in faza a IV-a se poate spune de ce terapie are nevoie: deseori nimic insa daca capul este foarte deformat sau decentrat atunci poate fi nevoie in functie de situatia geometrica de: osteotomii intertrochantere de varizare (in cazul unei "Hinge-Abduction" - de valgizare) sau de o osteotomie de bazin (la copii mici osteotomie Salter, la copii mai mari osteotomie Tönnis) - operatii complicate care necesita un chirurg foarte experimentat si tratament indelungat - dupa ultimele evenimente groaznice in ortopedia pediatrica din romania nu stiu cine ar fi chirurgul potrivit pentru asa ceva in tara.
0
07-10-2017, ora 14:10
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Va multumesc din suflet pt raspuns.Pe mine ma speriat foarte tare exprimarea radiologului cum ca citez:"este o leziune pe colul femural care nu imi place si mi.e teama sa nu se rupa osul".A doua zi ma suna dr ortoped si imi spune ca nu este pe col ci pe cartilajul de crestere si poate fi o masa adipoasa, o masa fibromatoasa sau in cel mai rau caz o punte osoasa.Dar ca aceasta boala poate lasa multe modificari.Tot dansa a spus ca partea buna este ca, acel cap femural a inceput sa se sfericizeze si este foarte bine acoperit.Copilul face de 6 luni kineto si inot.La ultima radiografie pe 15 iunie au constata ca boala intra in faza de reconstructie si ne.au dat voie sa incepem aceste terapii.Copilul nu a schiopat decat la descoperirea bolii 5 zile si in decurs de un an si 5 luni a mai schiopat de 4 ori maxim o zi(cedand imediat la o singura doza de antiinflamatoare).Ce parere aveti Dl Dr??
0
07-10-2017, ora 16:47
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
cum am scris evolutia bolii este greu de influentat, trebuie asteptat pana cand se incheie definitiv evolutia si in functie de rezultat trebuie operat (rar) sau nu.
criterii foarte importante este sfericitatea capului si acoperirea lui in acetabul (unghi Wiberg)
0
11-10-2017, ora 21:38
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Buna seara, dl. dr. Va atasez interpretarea rmn a fetitei de 5 ani cu LCP.
Cap femural drept fragmentat, latit, cu inaltime diminuata la 7 mm comparativ cu cel stang de 11 mm, cu un contur regulat, fara infundari subcondrale si semnal omogen.
Acoperire osoasa mai mult de jumatate din circumferinta.
Col femural in anteversie cu hipersemnal difuz prezentand o plaja de 18/15 mm in hipersemnal pe secventa T2 cu un contur ondulat pe conturul superior ce are marginal la jonctiunea zona fizara/ cap femural o calcefiere in hiposemnal. Pe scventa cu saturatie de grasime leziunea se omogenizeaza.
Dupa administrarea contrastului iv capul femural prezinta priza de contrast inferior la nivelul fragmentelor din capul femural, fara priza de contrast la nivelul colului femural, minima priza de contrast la nivelul sinovialei.
Cartilaj de acoperire cu grosime pastrata, semnal omogen.
Labrumul cartilaginos in pozitie discret oblicizata.
Fara modificari ale sinovialei cu reactie lichidiana minima intra-articular.
Cap femural stang cu semnal omogen, contur regulat fara prize de contrast focalizate, cu acoperire osoasa buna.
Articulatii sacro-iliace cu semnal omogen al versantilor articulari si spatiu articular liber.
Fara modificari de semnal patologice la nivelul structurilor musculare.
CONCLUZII: Cap femural drept aplatizat cu aspect neomogen, cu mici zone de remaniere active caudal aspect stationar.
Leziune de col femural posibil geodica fibroasa cu o calcificare la jonctiunea cu zona cartilajului de crestere, neevidentiata la examinarea precedenta.
Va rog mult sa-mi spuneti care este parerea dvs. privind acesta interpretare.
0
12-10-2017, ora 23:42
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Va rog mult imi.puteti raspunde ceva legat de acest rmn??
0
13-10-2017, ora 21:19
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
evolutia nu este inca incheiata de acea este greu de spus cat de deformat va fi capul. o anumita deformare este deja prezenta insa conturul pare a fi pastrat. problema co colul femural este greu de apreciat, trebuie analizat problema in evolutia ei (cum arata colul pe radiografii la inceput si cum arata acum), probabil ca nu este ceva foarte problematic din moment ce nu are dureri majore. trebuie facuta radiografii periodic sau la aparitia unor dureri majore.
chiar daca ar fi un risc usor crescut de fractura, cum ar schimba terapia? la aceasta varsta nu cred ca cineva ar baga profilactic cateva suruburi numai ca sa stabilizeze colul. eu nu as face.
0
13-10-2017, ora 22:28
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Am inteles.Dr curanti ai copilului au pus in urma rezultatului rmn mai mult problema de acea zona calcefiata de pe cartilajul de crestere, spunand ca daca va inainta nu va mai creste osul si intr.adevar sa facem radiografii periodic pt a vedea evolutia.Insa acea geoda prezinta risc???La ultima radiografie de acum 3 luni au spus ca boala se apropie de stadiul4.Considerati ca fiind sa zicem in aceast stadiu mai pot surveni modificari majore???Copilul nu are dureri, o mobilitate buna(dar intr.adevar o tinem mai mult la pat)o abdductie excelenta...iar raportat la riscul de fractura ce se poate intampla cum ar evolua??Va multumesc din suflet.
0
14-10-2017, ora 07:43
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Si inca ceva Dl Dr.Considerati ca in caz de fractura(sa punem raul inainte)boala este atat de invalidanta incat nu se poate face nimic??Ar putea ramane cu sechele pe viata???
0
14-10-2017, ora 07:44
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Aceasta fractura poate surveni inopinant sau la efort, miscari gresite???
0
16-10-2017, ora 21:34
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o deformare masiva a capului femural evident duce la sechele (scurtarea membrului inferior, artroza etc.). daca cumva s-ar produce o fractura atunci trebuie facuta osteosinteza cu suruburi. efortul mare este contraindicat pentru a preveni problemele :)
0
18-10-2017, ora 23:06
raducan bogdan
Nu este medic/terapeut
raducan bogdan
Buna seara Dl Dr.Revin cu noi informatii si chiar ne ajuta enorm sfaturile dvs.Miercuri am facut o noua radiografie fetitei.Dr spun urmatoarele:capul femural intra in faza de remodelare, a inceput sa se sfericizeze si sa se incarce cu os.Este acolo o coxa.magna dar spera boala fiind in ultima faza sa nu se mai lateasca prea tare.Nu pun problema de fractura de col deoarece acolo este doar o geoda care nu ar putea produce asa ceva.Insa pun problema calcefierii de pe cartilaj spunand ca nu se stie cat va inainta si in situatia asta nu va mai creste osul dar macar sa se dezvolte bine catre genunchi.Sa facem kineto in continuare si sa repetam radiografia peste 4 luni, deoarece boala ar mai dura inca un an de acum incolo.Indraznesc sa va intreb:ce parere aveti???Daca acel os nu va mai creste corespunzator care sunt urmarile??Considerati ca mai putem face si altceva in afara de kineto.Copilul merge dar fff putin nu sare, nu alearga sta mai mult la pat.Va multumesc anticipat.
0
09-02-2018, ora 09:00
zhctln
Nu este medic/terapeut
zhctln
Buna dimineata. Si noi am trecut cu fetita prin boala Legg Calve Perthes. Ne putem auzi la telefon 0727694492. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: