Lesin din cauza unei sensibilitati rectale

18-06-2010
Absolut3
Nu este medic/terapeut
Absolut3
Buna ziua,

Acum 2 zile m-am sculat pe la 5 dimineata simtind nevoia de a defeca.
M-am asezat pe toaleta, dar nu a iesit nimic. Am trait o senzatie foarte ciudata, intensa si deranjanta in zona rectului (nu neaparat dureroasa): simteam cum corpul (rectul) mi se incordeaza, dar "izbavirea" nu vine. Senzatia se mai estompa doar in momentul in care imi apasam fundul.

M-am ridicat de pe toaleta si am simtit imediat cum se instaleaza o stare de lesin: sangele din membre parca disparea.
Am incercat sa iau o gura de aer, dar in dreptul geamului mi-am pierdut cunostinta si am cazut din picioare.

Mi-am revenit dupa cca 1 minut.
Nu inainte de a produce prietenei mele o sperietura serioasa.

Am chemat salvarea, mi-au luat tensiunea -11 cu 7, mi-au facut si un EKG - mi-a iesit bun.

Trebuie sa precizez ca e a doua oara in interval de 6 luni cand mi se intampla.

Dupa ce s-a intamplat prima oara (acum 6 luni, aceleasi simptome), m-am dus la o clinica privata si mi-am facut toate analizele: au iesit "mai buna ca ale unui nou nascut" conform spuselor doctoritei.
Am crezut ca o fi ceva la inima, dar electrocardiograma mi-a iesit ok (fapt confirmat de EKG-ul facut acum 2 zile)
Ca o fi ceva de la cap: am facut un RMN care nu a relevat nimic.

Am 27 de ani, nu fumez, nu beau, nu sunt stresat (cine stie ce:), fac sport regulat, nu sunt gras.

Cu toate acestea, mi s-a spus ca nu e normal ca din cauza unor senzatii puternice sa lesin din senis la varsta mea? (nu chiar "din senin", de fiecare data s-a intamplat noaptea, in jurul orei 4-5 dimineata).

Imi poate da cineva vreun sfat?
Sau incotro sa ma indrept? Asistenta de pe salvare mi-a recomandat un consult la un chirurg, altcineva mi-a spus la un urolog?

Personal, sunt aproape sigur ca lesinurile mi s-au tras de "la fund" :D
Ar fi amuzant, daca spaima nu ar fi cat se poate de reala.

Multumesc frumos!
3 comentarii
0
18-06-2010, ora 23:07
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Daca alte cauze medicale au fost deja indepartate, mai probabil ca este vorba de o sincopa situationala. Aceasta apara in special la tineri si in special dupa un efort de defecatie si mai ales nocturn. Sa vedeti ca nu vorbesc prostii, urmati link-ul :

http://www.atitimisoara.ro/_files/documents/files/2008/Managementul%20pacientului%20cu%20sincopa%20in%20departamentul%20de%20urgenta.pdf

pagina 140 si va veti lamuri.
0
22-06-2010, ora 11:37
Absolut3
Nu este medic/terapeut
Absolut3
Cei de la salvare nu mi-au testat glicemia :(
Mancasem corect in timpul zilei anterioare:
- dimineata - fulgi cu lapte
- pranz - ciorba si piept de pui cu orez
- seara am mancat cam ciudat - o friptura de porc fara garnitura si vreo 3 pahare de suc.

Multumesc frumos pentru informatii!

O sa-mi fac si o programare la un urolog si o sa incerc sa evit mesele grele seara.

Multumesc inca o data!
0
22-06-2010, ora 19:55
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Cu placere!
Fara o legatura EXACTA cu lesinul dvs, cereale cu lapte sunt un fel de junk-food, mai ales daca este lapte dulce.
Orezul are un indice glicemic mult prea ridicat! Daca este din cel alb decorticat, e catastrofic, eset saracit in nutrienti si fibre. Mai recomandat cel brun integral. daca este consumat dupa un efort intens (pedalat, alergare), raul este partial compensat.
Aceasi chestie si graul.
-
din perspectiva raportului acido-bazic, in ziua aceea ati consumat foarte multe acidifiante:
-carnea de pui, ca orice produs animal
-carnea de porc FOARTE acidifianta
-orezul (alb?) foarte acidifiant
-sucul ? era un drink din comert? cu zahar? acelesai efect

Raportul acido-bazic

http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-sanatoasa/hiperaciditatea-demineralizeaza-organismul-315123.html
http://sanatate.jurnalul.ro/stire-alimentatie-echilibrata/avantajele-dietei-alcaline-313888.html

Astfel de aliment trebuie insotite de alimente puternic alcalinizante :spanac salata, pepene verde sau galben.
Mai simplu ar fi ca porcul sa ramana o delicatesa.
Axati-va pe o dieta lowcarb, cautati pe net in spatiul ro.
-
Ca o cocluzie finala, presupun ca a fost perturbat metabolismul calciului, din motivele enuntate mai sus.
Eventual testati calciul ionic si seric.

Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ameţeşti când te ridici în picioare?
  • Semne că ai putea sa leșini
  • Amețeli frecvente - e normal să amețești zilnic? Despre cauzele amețelilor
  • Cauzele leșinului și ce se întâmplă în organismul nostru când leșinăm
  • De ce unele persoane leșină mai ușor decât altele
  • Sincopele cauzate de tulburările de ritm ar putea fi prevenite
  • De ce amețesc? Cele mai frecvente cauze ale amețelilor
  • Amețeala - cele mai frecvente cauze
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •