lesinuri dese cauza

18-07-2011
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
baiat 30 ani am lesinat acum 5 zile si in urma cu o luna mi s aspus ca e decadere de calciu, ieri am lesinat iar si ma internat in spital voi sta 4 zile pt investigatii dar mi s e
spune ca decaderi de calciu, in ultimul an am avut in jur la 10 lesinuri sa fie o boala ascunsa? nu prea am aincreder in spitalele din romania iti fac analizele si spun esti ok acasa si dupaia la ceva timp lesin iar, ce analizxe trebuie facute la un cabinet particular bun si cat costa sunt din brasov daca stiti unde sa ma informati sa merg ar fi ideal pt mine stau cu frica ca peste un timp iar lesin asa deodata, ce analizex sa cer s ami se faca ?
10 comentarii
0
18-07-2011, ora 18:44
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna, incearca te rog sa te linistesti.Daca ai ajuns in spital e un lucru bun, sunt sigura ca iti vor face toate analizele, intr adevar poate fi o carenta de calciu sau altceva in organism.Abia ai intrat ieri stai sa vezi rezultatele analizelor.Iti urez multa sanatate, daca vrei mai scrie cum e situatia ta in continuare
0
19-07-2011, ora 00:15
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
astept rezultatele zilele astea, posibil sa fie pe baza de stres, sunt cam depresiv si inchis in mine si stresat ma simt daca e asa exista tratament ce pot afce sa scap de starile astea cum pot afce sa evit lesinu, ?, de la stari depresive sa am lesinuri ce inseamna?
cine ma poate lamuri cu mai multe informatii va rog, multumesc
0
20-07-2011, ora 09:11
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
buna azi mi sa spus ca posibil sa am pobleme cu inima, astept diagnosticu final azi,
0
20-07-2011, ora 17:27
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Mo, care este diagnosticul?
0
20-07-2011, ora 18:28
CRIS_LIA
Nu este medic/terapeut
CRIS_LIA
Buna mo ce noutati mai ai?Care e verdictul medicilor?
0
04-08-2011, ora 23:28
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
buna dupa 2 saptamani de spitalizare si merg pe la tg mures transportat diagnosticum este sincopa vasovagala nu am nici un tratament sunt acasa dar ametesc, mi frica ca pot cade oricand pe strada ce se intamlpa cu mine oare si am vreo scapare ?
0
07-08-2011, ora 21:18
tema
Nu este medic/terapeut
tema
mo, in spital ti s-au facut si analize de ex.la : fier (sideremie), calciu si calciu ionic, magneziu ? asta ca sa vezi daca ai anemie sau lipsa de calciu Daca nu, sa ti le faci tu.
Banuiesc ca pentru sange ti-a facut -Timpul Quick si INR-ul, iar daca nu stii, fa-le si pe astea ca sa vezi daca nu cumva sangele este prea gros sau predispus sa faca cheaguri. Pe rezultat rezultat o sa scrie si limitele de valori normale, asa ca, o sa stii imediat daca sunt sau nu probleme. Daca nu sunt bune, mergi cu rezultatele la un cardiolog.Cauti si tu pe net un cardiolog bun in zona ta.
Totusi, spitalul de la Tg. Mures este foarte bun dar nu te baza pe o singura parere
Daca e intr-adevar sincopa vagala, citeste si tu pe net despre asta, eventual pe site-uri straine - vagal syncope. Americanii dau mai multe amanunte eventual despre cum se manifesta, de ce si cum sa previi aceste caderi.
Totodata, aminteste-ti in primul rand, de cand ai inceput sa lesini.
Nu te panica, ci priveste lucrurile un pic mai in perspectiva si mai detasat. Incet incet, prin eliminare, o sa ajungi si la cauza problemei tale.
Trebuie sa te gandesti ce ai facut in ultimul timp inainte sa cazi. Ai facut efort mare, mergi la sala, iei pastile sau suplimente? Ai o infectie pe undeva, o sinuzita de exemplu? In cazul unor infectii poate scadea tensiunea si asta putea declansa sincopa.
Trebuie sa gasesti motivul, chiar daca ai tu o fire mai inchisa... si pana acum o aveai!
A intervenit o schimbare in viata ta si trebuie sa aflii ce. Trebuie sa gasesti cum sa eviti sa mai ai sincope.
Posibil ca ti-a scazut tensiunea brusc. Mai iti aduci aminte ce ai facut inainte de prima cadere? Nu ai mancat sau te-ai suparat? Ai luat pastile, ceaiuri etc... ceva ce nu faceai de mult timp? Cam asa trebuie sa gandesti ca sa afli cauza si incearca totodata sa te deschizi, macar un pic, sa fii mai relaxat. Stiu ca e usor de zis dar, creierul are puteri nebanuite. Vointa este totul. Impune-ti sa nu te panichezi, ia totul mai incet si o sa fie bine. Fa-ti analizele si mai scrie daca vrei. Sanatate!
0
11-08-2011, ora 00:58
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
multumesc mult pt raspuns, ininte d elesin am avut 4 zile nedormite stresante si agitate nemancate prea mult, in ultimu timp ma avut numai stres si stari de panica am avut un accident de maisna unde m am speriat foarte tare in urma cu un an, poate de acolo mis etrage nu stiu ce sa zic dar viata mea nu e roz ma simt un tip stresat din orice si sunt inchis am sa incerc sa previn starile de sincopa, analizele toate mi au iesit bune nu am nici o alta problema decat trebuie s aiau calciu si magneizu sa ma mentina in putere, sper sa mi revin dintr un tip slab si inchis trebuie s adevin o perosna puternica e greu... doamne ajuta
0
25-08-2011, ora 16:45
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nu trebuie sa devii chiar o persoana puternica ci doar sa-ti mai imbunatatesti putin starea de acum.
Este bine sa iei ceva vitamine si minerale dar sa ti le prescrie un doctor ca sa nu dai in altceva. In legatura cu stresul, cauta sa ai din cand in cand si cateva momente de relaxare in care sa faci ceva ce-ti place, ca sa nu mai ajungi in starea de lesin. Asta este si o forma de avertizare a corpului ca ai cam atins limita.
0
28-10-2012, ora 18:05
Mo
Nu este medic/terapeut
Mo
Buna dupa Un an de zile tin sa revin cu o adaugare nu am mai avut stark de lesin poate Putin ameteli dar rare
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.