leucemie? sau altceva? | Forumul Medical ROmedic

leucemie? sau altceva?

25-04-2012
andreea_zany_3@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
andreea_zany_3@yahoo.com
ma simt mereu obosita, transpir noapte si am dureri musculare, abdominale, si de cap.nu am pofta de mancare sunt slabita si mereu am ameteli, am si tulburari ale vederi, si am si dureri in zona pieptului in sus spre gat deasura sanilor si ma tine sa respir normal, va rog vreau si eu mai multe sfaturi si rezultate, , exclus faptul sa fiu insarcinata, ,
1 comentarii
0
25-04-2012, ora 17:49
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
De ce te gandesti la ce-i mai rau?Se pot face niste simple analize pt a vedea ce ai.Simplul fapt ca nu mananci poate da dureri de cap, ameteli si tot ce enumeri mai sus.Sunt convinsa ca problema ta nu e atat de grava pe cat crezi.Ca sa-ti faci o idee despre leucemie, simptomele depind de cât este de avansată boala şi pot include:
- febră şi transpiraţii nocturne
- infecţii frecvente şi neobişnuite
- astenie şi fatigabilitate (oboseală)
- cefalee (durere de cap)
- apariţia de echimoze (vânătăi) pe corp şi sângerări la nivelul gingiilor şi la nivelul rectului
- creşterea în dimensiuni a abdomenului, dureri în partea stângă a acestuia sau în umărul drept, datorită splinei mărite
- tumefierea nodulilor limfatici de la nivelul axilei, gâtului sau la nivelul canalului inghinal
- scăderea poftei de mâncare şi scăderea în greutate deoarece există senzaţia de plenitudine.
Formele cronice de leucemie, de cele mai multe ori, nu dau niciun simptom decât când boala este avansată.
Cred ca solutia problemelor tale este la medicul de familie, care sa-ti recomande nisteanalize.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tehnologie de editare genetică, folosită pentru tratarea leucemiei avansate, rezistente la tratamentele obiÈ™nuite
  • Terapia STAb-T - un nou tratament pentru leucemia limfoblastică acută T (LAL-T)
  • Un program celular activ doar în timpul dezvoltării fetale previne leucemia
  •