leucocite marite la baietel de 3 ani

16-08-2008
foica
Nu este medic/terapeut
foica
buna ziua
in urma unor analize de sange, baietelului meu de 3 ani, i-au iesit putin marite leuocitele si anume 12600, si putin limfocitele 6, 0 10^3/ul {1, 18 -3, 74}, in rest sunt valori normale, .
eu am mai citit ca limita superioara a leucocitelor al copii mici ar fi pana in 17000, este adevarat?

am vreun motiv de ingrijorare?
mentionez ca el are mereu amigdalele marite si destul de des sunt rosii, dar nu face febra decat foarte rar...

va multumesc!
3 comentarii
0
08-09-2008, ora 00:00
Vladsav
Nu este medic/terapeut
Vladsav
buna ziua
Baietelului meu de 11 ani i-au iesit cateva valori anormale in urma unor analize de sange, respectiv numar limfocite 1 260 fata de 4 000- 11000-valori normale, LYMPH%-% limfocite 27, 9% (46, 0-76, 0), MONO%-% monocite 13, 3% (4, 0-9, 0). Va rog foarte mult sa-mi spuna daca stie care sunt valorile normale pentru un copil de varsta lui, pentru ca intervalele pe care le-am precizat sunt pentru adulti si daca sunt motive reale de ingrijorare, in conditiile in care analizele le-am facut in perioada in care el a facut o indigestie (cred), pentru ca un diagnostic clar nu a fost pus de medic.
Va multumesc
0
27-06-2011, ora 22:51
hipocrat
Identitate neconfirmată
hipocrat
in ambele cazuri poate fi vorba despre o infectie.DR.A
0
28-04-2012, ora 07:27
simona68
Nu este medic/terapeut
simona68
La un bebelus de 5 luni i.au iesit rezultatele la analizele de sange leucocitele : 19.000 ce tratament ne recomandati?
Mi ati putea spune ce boala are...
Si din ce cauza sunt asa de mari..
Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un dispozitiv imprimat 3-D ce poate detecta rapid anemia
  • A fost dezvoltat un sistem cu micro-ace pentru a analiza concentrația medicamentelor din organism
  • Analize uzuale (și interpretarea lor pe scurt)
  • Leucocite scăzute - când / de ce scad leucocitele
  • Un nou test de sânge are o predictibilitate mai mare a riscului de boli
  • Leucocitoza (când cresc leucocitele)
  •