leucom corneean congenital

17-03-2009
ciup
Nu este medic/terapeut
ciup
Nepotul meu in varsta de cinci zile s-a nascut cu leucom corneean congenital. In urma investigatiilor medicale ni s-a recomandat operatia de transplant de cornee. Va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu aceasta operatie urgenta, se poate realiza in tara si unde anume sau cunoaste cineva o clinica/medic in strainatate. Va multumesc mult !
3 comentarii
0
18-03-2009, ora 19:26
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara! Transplantul de cornee trebuie facut urgent, nu ar trebui sa treaca o luna de la nastere, pentru a preveni ambliopia;transplant de cornee, in Bucuresti, se face la Spitalul Militar Central ; puteti incerca si la Spitalul Clinic de Urgente Oftalmologice; numai bine
0
20-05-2009, ora 17:01
laurianna83
Nu este medic/terapeut
laurianna83
Sora mea s-a nascut cu leucom cornean. Numai ca ea are 22 de ani in prezent. Atunci cand s-a nascut ea toti au spus ca nu se poate face nimic. Dn pacate nici acum nu s-au schimbat prea mult parerile celor la care am fost. Toti spun ca nu se mai poate face nimic si ca singura solutie ar fi o lentila speciala, Poate ma puteti ajuta cu un sfat privind posibilitatea de achizitionare a unei lentile de acest fel sau daca mai exista posibilitate de operare. Eventual un centru medical unde gasim pe cineva care sa ne ajute.
Va multumesc!
0
13-10-2011, ora 11:34
dany_bzn
Nu este medic/terapeut
dany_bzn
Buna ziua, numele meu este Truica Daniela si am o fetita care s-a nascut pe data de 04.05.2011 si a fost diagnosticata cu Sclerocornee de catre dl Pop Mihai, tratamentul fiind transplant de cornee. Am mers in Italia unde acolo i s-a pus diagnosticul de Leucom Corneean vascularizat. daca ma puteti contacta sa imi spuneti ce ati mai facut dumneavoastra domnul cu nepotelul cu aceeasi boala unde ati facut transplantul de cornee si cum se simte copilul. daca imi mai poate raspunde cineva cu aceeasi problema sau cineva care ma poate indruma ce sa fac. Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: