Leucopenie persistenta

01-01-2010
Dan123
Nu este medic/terapeut
Dan123
Buna ziua tuturor.

O persoana draga mie se afla sub tratament cu Medrol 16mg din luna August. Nu are inca un diagnostic precis, acesta fiind sub semnul intrebarii. Daca medicamentul nu este administrat in mod regulat(odata pe zi) apar dureri la articulatii, cu alte cuvinte simte o durere in tot corpul si apar umflaturi pe picioare de la genunchi in jos.

Pana in momentul de fata a fost internat la Spitalul Cantacuzino Bucuresti unde i s-au facut o serie de analize in urma carora nu au descoperit nimic. In urma analizelor singurul medicament prescris a fost Medrolul. De aici a fost trimis la spitalul Coltea(sectia Hematologie) unde la fel au facut o serie de analize dar nu s-a descoperit absolut nimic. In momentul de fata asteptam rezultatul ultimelor analize si anume "biopsia".

Datorita faptului ca analizele au inceput in August 2009 iar pana in momentul de fata nu a primit un rezultat concret, in plus din cate stim medicamentele pe baza de Cortizon sunt periculoase si nu pot fi administrate pe o perioada atat de lunga astptarea la care suntem supusi provoaca panica.si vrem rezultate.

Intrebarea mea este.1. Medrolul etse un medicament periculos?. Am intrebat deja medicul iar singurul raspuns a fost "tratamentul nu poate fi oprit, trebuie continuata administrarea pentru ca e singurul medicament care trateaza efectul bolii...care o fi".

2. Exista o clinia privata in Bucuresti sau in tara unde ne putem prezenta si efectua niste analize in urma carora sa avem si rezultate/diagnostic?. Am cautat pe internet si am gasit destul de multe clinici dar nici una nu prezinta incredere.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.