Leucoree

24-09-2010
Ioana1102
Nu este medic/terapeut
Ioana1102
Buna ziua, va rog sa ma lamuriti si pe mine cu rezultatul de la papa nicolau si secretie: date clinice: leucoree, organisme: gardnerella, frotiu conventional: satisfacator pentru evaluare, celule endocervicale prezente; examen secretie vaginala: frecvente epitelii rel. frecvente PMN frecventi cocobacili si clue-cells = gardnerella, BP II, TSB -inflamator. D-na ginecolog mi-a spus sa fac tratament eu si partenerul cu Tinidazol 4 pastile doza unica. Credeti ca este de ajuns acest tratament, ce trebuie sa fac pentru a vedea daca mai am infectie, in afara de faptul ca ar trebui sa nu mai am acea scurgere si discomfort??? De el? Se transmite acesta infectie, sau este cauzata de scaderea lactobacililor buni, antibiotice, stres, spalaturi vaginale, fumat??? Este adevarat ca trebuie sa mananc iaurt pentru a mi se reface flora vaginala? Pana acum la examenul de papa nicolau si secretie mi- a iesit ca rezultat urmatoarele (in 2008): date clinice - nimic bifat, organisme: cocobacili, descriere citologica: rare celule superficiale, frcvente intermediare, rare parabazale si endocervicale, frecvente PMN unele degradate, flora frecventa cocobacilara, secretie vaginala: frecvente epitelii, relativ frecvente pmn flora frecventa - cocobacili gram pozitivi; in 2009: celule endocervicale prezente, descriere citologica: frotiu de tip inflamator, f. frecv. PMN, rel. frecv. lactobacili si flora polimorfa, rel. frecv. intermediare si endocervicale reactive, mucus. De fiacare data mi-a dat tratament cu ovule, antibiotice si spalaturi vaginale cu tantum rosa sau femigin B.
Astept raspunsuri, sfaturi. Multumesc mult!
1 comentarii
0
24-09-2010, ora 22:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Gardnerella se poate transmite sexual, toate posibilele cauze pentru problemele tale sunt factori in plus. Tratamentul indicat este corect si trebuie sa-l faceti amandoi, altfel va reinfectati reciproc. Cand incepi sa te vindeci, dispar si manifestarile Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: