Leziune a cvadricepsului femural

02-04-2018
AncaMari
Nu este medic/terapeut
AncaMari
Buna ziua!Acum 25 de zile m-am trezit intr-o dimineata cu o umflatura in partea exterioara a piciorului, deasupra rotulei, care mai tarziu s-a marit deoarece am facut apa la genunchi.Am fost la medicul ortoped, am facut un RMN si se pare ca este o leziune (minora din cate a spus doctorul) a cvadricepsuli femural.Am luat diclofenac primele 10 zile si am aplicat tratament RICE, apa a disparut in fiecare zi putin cate putin, insa acum am ramas cu umflatura(acea umflatura initiala) care nu imi permite sa flexez genunchiul 100%.Doctorul a precizat ca trebuie sa astept pana piciorul isi va reveni complet si apoi imi pot relua activitatile, fara a fii nevoie de
fizioterapie.Mentionand ca ridic greutati la sala si dansez, as dori sa intreb urmatorul lucru: Dupa ce muschiul isi va reveni la normal, locul cicatrizat nu va fii sensibil?Nu este recomandata fizioterapia pentru a creste gradual forta muschiului?De asemenea cum as putea afla perioada de vindecare?
Va multumesc!
1 comentarii
0
03-04-2018, ora 10:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Se pare ca situatia este fundamental diferita decat v-o imaginati: organismul D-voastra nu suporta solicitarile excesive la care-l supuneti si "protesteaza" prin rupturi musculare sau prin alte leziuni.
Solutia este logica si evidenta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.