Leziune LIA si LCM

17-05-2017
bogdan.burtescu
Nu este medic/terapeut
bogdan.burtescu
Buna ziua!
Am avut acum doua saptamani jumatate un accident la baschet, dupa care m-am ales cu purtarea unei orteze, fiind suspectat de ruptura de LCM. Am tinut piciorul imobilizat (inclusiv in prezent se intampla), am aplicat anti-inflamator si acum doua zile am efectuat un RMN. Am primit rezultatele insa, asa cum se intampla de obicei, este peste puterea mea sa inteleg care este diagnosticul. Ma poate ajuta cineva sa il interpretez? Diagnosticul suna cam asa:
- LIA cu hipersemnal intens T1 si STIR, greu vizualizabil cu edem local intens fara subluxatie tibiala anterioara (unghi LIP in limite), aspect de leziune grad II/III LIA
- LCL cu hipersemnal in 1/3 superioara, cu lama de lichid in lungul traseului, cu aspect de leziune grad I LCL
- LCM cu hipersemnal in 1/3 superioara, cu dezorganizare a fibrelor si cu lama de lichid in lungul traseului cu aspect de leziune grad I/II LCM
- contuzie osteocondrala severa si edem osos moderat/intens cu infundare decorticala la nivelul condilului femural lateral si edem osos moderat in treimea posterioara a condilului tibial lateral cu aspect de kissing contusion
- edem osos moderat/intens la nivelul 1/2 posterioare a condilului tibial medial
- revarsat lichidian important in bursa suprapatelara

Va multumesc mult pentru orice lamurire!
Zi frumoasa!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: