leziune ligament incrucisat tendinita rotuliana..

17-12-2012
nastasa alina
Nu este medic/terapeut
nastasa alina
Buna ziua,
Am 31 de ani 67kg, dupa o durere usoara de citiva ani la genunchiul stang am facut un blocaj de 10 zile, specific am facut balet 9 ani iar acum sunt economist.Am facut RMN-ul la indicatia medicului ortoped rezultatul exam. fiind urmatoarul:

La nivelul cornului posterior al meniscului intern se observa minimodificari degenerative gradul I.
Ligamentul incrucisat anterior este mult subtiat in portiunea distala la nivelul insertiei pe spina tibiala anterioara, cu edem si cu acumulare lichidiana periligamentara.
Tendonul rotulian, l nivelul insertiei pe apofiza tibiala anterioara prezinta minima modificari de semnal intratendinoase.
Acumulare lichidiana in cantitate minima se observa retropatelar.
Menisc extern, ligamente incr. posterior si colaterale, tendonul popliteu, retinaculelepatelo-femurale, cartilajul articular cu aspect IRM normal.

Concluzii:


Modificari degenerative corn posterior menisci intern.
Leziune partiala ligament incrucisat anterior.
Tendinita ratuliana.

Specific faptul ca nu pot indrept piciorul la fel ca pe celalalt fiind usor intepenit, si usoare dureri in anumite miscari.
Medicul mi-a recomandat inca o saptamana de tratament antiinflamator, urmand sa vedem dupa, daca facem interventia chirurgicala la menisc. Ce ar trebui sa fac? nu inteleg nici termenii nici care ar fi prioritatea.. din cele 3 concluzii specificate. ar necesita si interventia chirurgicala asupra ligamentelor?..Daca nu fac acum interventia chirurgicala e posibil mai tarziu sa fie mai rau?

Va ultumesc anticipat
4 comentarii
0
18-12-2012, ora 23:17
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
ce insemna "blocaj de 10 zile"? genunchiul s-a blocat intr-o pozitie timp de 10 zile si nu l-ati putut sa-l intindeti? cate grade de deficit aveti in extensie?
0
19-12-2012, ora 08:59
nastasa alina
Nu este medic/terapeut
nastasa alina
Acum dupa 9 zile..cam 20 de grade ar fi degicitul la intinderea piciorului.si e rigid..nu are aceeasi pozitie ca piciorul drept..iar intepaturile sunt pe lateralul dinspre piciorul drept..isi va reveni de la sine? ARTROSCOPIA rezolva problema?
0
19-12-2012, ora 22:27
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
la un blocaj articular in care dintr-o problematica mecanica nu puteti sa intindeti piciorul (acesta inseamna ca se preinde ceva intre suprafetele articulare care impiedica extinderea, rar flexia) reprezinta o urgenta chirurgicala, trebuie operata in cel mult 24 de ore (la noi se opereazaasa ceva si in garda).
probabil o bucata din menisc sau ligament cauzeaza aceasta problema, acesta se poate rezolva prin artroscopie (numai medicul operator sa se priceapa la artroscopie).
ce se poate intampla daca problema nu se rezolva?
bucata prinsa in articulatie distruge cartilajul in locul unde este prins
pe termen lung capsula articulara se scurteaza si nu veti putea intande niciodata genunchiul
insa totul este teoretic, pentru ca diagnostic putem pune numai daca examinam fizic un genunchi
deci cautati un ortoped bun in chirurgia artroscopica a genunchiului
0
20-12-2012, ora 20:02
nastasa alina
Nu este medic/terapeut
nastasa alina
Merci pt raspuns. Azi s-a mai indreptat dar nu complet..il scap daca nu-l tin flexat..e ciudat ca nici nu doare f tare dar nici nu-l pot indrepta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: