Leziune ligamente genunchi

24-08-2013
cosmin03
Nu este medic/terapeut
cosmin03
Buna ziua!
Am 23 de ani si practic handbal, marti la antrenament in timpul unei depasiri mi-a fugit genunchiul, am fost la ortoped si mi s-a recomandat RMN. Am efectuat RMN si pe fisa cu rezultate scria urmatoarele:
Ligament incrucisat anterior tumefiat, edematiat.
Ligament incrucisat posterior cudat.
Modificari de edem la nivelul retinaculului patelar intern cu modificari de edem in tesuturile moi adiacente.
Cantitate mica de lichid retropatelar, in recesurile colaterale si intraarticular.
Elongare de ligament incrucisat anterior.
Elongare de retinaculum patelar intern cu contuzie de parti moi adiacente.

Care ar fi ce-a mai buna solutie de tratament pentru a putea avea o viata sportiva normala si sa nu mai am probleme cu genunchiul pe viitor?
Trebuie sa mai specific ca am 180 cm si 95 kg si ca am mai suferit o accidentare similara in anul 2007, doar ca atunci mi s-a aplicat aparat gipsat pentru 3 saptamani
Va multumesc!
6 comentarii
0
24-08-2013, ora 17:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cea mai buna solutie este repausul sportiv total de 2-4 luni, urmat de o examinare clinica, ce va putea cuantifica importanta leziunilor articulare.
Nu trebuie sa uitati de cele 20 kg in exces, care joaca un rol teribil de important in distrugerea genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
24-08-2013, ora 17:53
cosmin03
Nu este medic/terapeut
cosmin03
Medicul ortoped la care am fost, mi-a zis ca ce-a mai buna solutie ar fi interventie chirurgicala deoarece este o recitiva si genunchiul prezinta o instabilitate mare si blocaj articular ( dar meniscurile la RMN au aparut normale). Credeti ca ar fi o solutie buna pentru a putea continua viata de sportiv si in special pentru a evita alte complicatii sau recitive(practic sport de performanta in divizia A handbal).
Va multumesc anticipat!
0
25-08-2013, ora 09:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Blocajul articular reprezinta o motivatie serioasa pentru interventia artroscopica, indiferent de rezultatul RMN (adesea ofera rezultate fals-pozitive sau fals-negative).
O leziune meniscala poate provoca, pe termen scurt sau lung, degradarea ireversibila a cartilajului.
Pe de alta parte, trebuie sa intelegeti ca hand-ball-ul este un sport fabulos de agresiv pentru genunchi, provocand distrugerea rapida (gonartroza).
Nu trebuie sa uitati si de cele 20 kg in exces, care joaca un rol teribil de important in distrugerea genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
25-08-2013, ora 10:19
cosmin03
Nu este medic/terapeut
cosmin03
Va multumesc foarte mult pentru sfaturi!
0
12-09-2013, ora 21:54
Adrian8787
Nu este medic/terapeut
Adrian8787
Buna ziua, am o problema cu ambii genunchi, am inceput sa joc fotbal in sala acum 6 luni, in fiecare sfarsit de saptamana, la iinceput jucam cate o ora, dar dupa 2 luni, am trecut la 2 ore, au inceput sa ma supere tendoanele de sub genunchi, la inceput doar dupa ce terminam partida de fotbal, apoi din ce in ce mai mult, acum ma doare zilnic desi nu am mai fost la fotbal de o luna. M-am documentat pe internet putin si toate simptomele ma trimit catre o tendinita patelara; durerea este mai mare dimineata sau daca stau mult in sezut. Dupa ce merg putin pe jos sau misc picioarele nu ma mai doare aproape deloc, dar doar atat timp cat fac miscare. E posibil sa se fi cronicizat daca ma doare mereu? Trece cateodata cu Fastum Gel, dar nu mereu. Ce sfaturi imi puteti da? Va multumesc anticipat!
0
12-09-2013, ora 23:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Tendinopatia patelara, ca orice alta tendinopatie, este urmarea suprasolicitarii mecanice a acestui tendon.
Prin urmare, logic, doar repausul sportiv total de 10-24 saptamani poate fi util si benefic. Trebuie insa sa va puneti serios problema daca merita sa va distrugeti practicand un sport agresiv pentru genunchi cum este foot-ball-ul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.