Leziune menisc intern

10-04-2016
cristianna9
Nu este medic/terapeut
cristianna9
Bună ziua,

Acum 10 zile a început sa ma doară genunchiul stang, o durere surda, destul de neplacuta, eu facand acum 11 ani o operație artroscopica de leziune menisc pe acest genunchi, iar în acest timp nu am avut nici un fel de problema.Am fost la ortoped, simptomele clinice nu arătau a fi leziune menisc, d-nul doctor a spus ca probabil este o condromalacie, dar având în vedere ca genunchiul a mai fost operat, m-a sfătuit sa fac RMN.La RMN s-a identificat leziunea de menisc, iar d-nul doctor a spus ca trebuie sa facem o operație artroscopica din nou pentru îndepărtarea leziunii.Intre timp durerea a mai cedat, fara sa folosesc nici o medicatie.Intrebarea mea este:Trebuie făcută neapărat intervenția sau dacă nu mai doare pot amână aceasta operatie?Durerea a fost singurul simptom, nu am avut altele.Multumesc
5 comentarii
0
10-04-2016, ora 18:27
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg esentialul:
- sex, varsta, greutate/inaltime;
- status ocupational si sportiv;
- eforturi practicate zilnic: stat in picioare, mers pe jos, sporturi;
- situatia actuala a fost provocata de un traumatism, de o activitate mai intensa, care a fost contextul aparitiei actualei dureri?
- in ultimele zile, ce eforturi ati facut?
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-04-2016, ora 18:41
cristianna9
Nu este medic/terapeut
cristianna9
Mulțumesc pentru raspuns.Nu am făcut nimic deosebit în acea zi, imi aduc aminte ca în urma cu cca 3 ore de a simți durerea, eram pe strada și era sa ma impiedic, dar nu am simțit absolut nimic în momentul acela.Am 42 ani ani, 170 cm, 59 kg, nu fac sport, în general nu prea fac mișcare din lipsa timpului.In ultimele zile, am încercat sa menajez piciorul, nu am mai purtat tocuri, iar ce mi se pare diferit fata de data trecuta când mi s-a întâmplat ruptura de menisc, este faptul ca atunci nu aveam stabilitate pe picior, situația de atunci fiind mult mai urata, asa îmi amintesc.Acum am momente de dureri profunde în genunchi, urmate de momente de liniște totala.Multumesc încă o data
0
10-04-2016, ora 18:44
gabi2590
Nu este medic/terapeut
gabi2590
Buna ziua, in urma examenului rmn a rezultat:

-La nivelul cornului posterior intern se observa traiect de ruptura meniscala ce se prelungeste la suprafata articulara inferioara.
- Ligamentul incrucisat anterior are insertiile subtiate si prezinta modificari edematoase si lama de fluid periligamentar
- Minima acumulare lichidiana se observa retropaletar si infiltrat edematos, se observa in partile moi din compartimentul intern al genunchiului
- Ligamentele incrucisat posterior si colaterale, tendoanele poptileu si rotulian, retinaculele patelo- femurale si cartilajul articular au aspect IRM normal.

Ca concluzii: Traiect de fisura corn posterior menisc intern
Leziune partiala ligament incrucisat anterior
Minima bursita retropaletara
Va rog daca ma puteți ajuta cu un răspuns. Ligamentul si meniscul necesita operatie sau se poate trata si prin kinetoterapie?Tin sa precizez ca am 26 de ani, 70 kg.Situatia actuala a fost provocata de un traumatism la un meci amical de fotbal. Au trecut 2 luni de la traumatism, eu pot merge, iar cateodata simt o usoara durere la mers.Vă mulțumesc!
0
10-04-2016, ora 19:10
cristianna9
Nu este medic/terapeut
cristianna9
Am uitat sa precizez ca și la prima operație a fost lezat tot meniscul intern.Ca și sporturi practicate am practicat volei câțiva ani, în ciclul gimnazial.Multumesc
0
10-04-2016, ora 19:19
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru "cristianna9" : trebuie sa acordam o importanta mai mare simptomelor si examenului clinic decat RMN-ului.
Daca nu exista o justificare clinica (simptome, semne clinice), nu se justifica o interventie chirurgicala numai pe baza rezultatului RMN.
Eu va sugerez o reevaluare clinica peste 2-3 luni. Daca evolutia este favorabila, veti "scapa" de interventie chirurgicala.
Pentru "gabi2590": necesitatea interventiei chirurgicale nu se apreciaza prin RMN, ci prin examinare clinica, coroborata cu analiza simptomelor pe care le descrieti.
Sfatul meu este sa renuntati total la foot-ball si sa efectuati o reexaminare clinica peste 1-2 luni.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: