Libidoul si tulburare sexuala

28-04-2011
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Hristos a inviat!

Buna ziua, indraznesc sa scriu cu ceea ce ma confrunt pe site-ul acesta in speranta ca voi primi un ajutor.
Problema mea a inceput brusc, in urma cu 7 luni mai exact cand eram la munca, o eleva de-a mea avea un compartament care mi s-a parut ciudat la momentul respectiv, mi-a spus ca o atrag si fetele si baietii, iar la orele mele intotdeauna se uita foarte atent la mine si imi facea tot felul de complimente.
Dupa ce creierul meu a procesat mai bine ceea ce spusese fata aceea in legatura cu atractia si pt fete si baieti, in mintea mea s-au format o multime de ganduri. M-am intrebat daca nu cumva si eu sunt asa, daca ma pot simti atrasa si de femei, am inceput sa-mi imaginez daca as putea face vreodata si altceva sexual cu o femeie (intrebare la care nu mi-am putut da un raspuns concret - nu imi provoaca nici repulsie, nici nu pot sa zic 100% ca as putea face ceva), mi s-a facut foarte teama de gandurile acestea, ba chiar am intrat si intr-o stare de anxietate. Pur si simplu mi-e frica de gandul ca ar putea sa-mi placa si fetele, am fost pus ain situatia de a refuza iesirile cu anumite cunostinte de sex feminin din cauza fricii ce m-a cuprins.
Insa am reusit sa ignor acest lucru dupa aproximativ 2 sapt, intre timp a venit si sotul meu din strainatate si nu m-am mai confruntat cu aceste ganduri.
Am observat ca atunci cand pleaca din nou in strainatate gandurile mele revin, iar acum ma confrunt cu aceleasi temeri, atunci cand o femeie sau o fata pe strada automat ma gandesc daca as putea face vreodata si altceva, ma izbesc din nou de incertitudine si mi se face teama.
Pot spune ca apreciez o femeie frumoasa, mereu ma mai uitam la o femeie care arata bine si imi spuneam in mintea mea ca arata bine, insa fara alte ganduri ascunse, fara sa-mi treaca altceva prin minte. Acum insa m-am gandit ca daca apreciez sau vad o femeie care arata bine si imi place, poate sunt bisexuala. Nu stiu ce sa cred, imi iubesc foarte mult sotul, suntemi tineri amandoi si ne intelegem bine, dar nu stiu ce se intampla cu mine de ceva vreme, nu pot intelege si sunt foarte panicata de ceea ce mi se intampla. Nu stiu ce e in neregula.
Pot sa spun ca eu intotdeauna am fost o fire cu diverse fobii, intotdeauna am dezvoltat cate o frica, am reusit sa scap de o anumita frica, insa dupa scurt timp dezvoltam o alta si procedeul se repeta. Acum ma confrunt cu ceea ce v-am spus, iar in plus am observat ca am si probleme de libidou. Nu mai simt nevoia de a face sex atat de des cum se intampla in trecut, nu pot sa zic ca aveam un libidou crescut nici inainte, dar oricum simteam nevoia mai des. Insa de vreo 3 luni nu mai simt dorinta de a face, nu mai simt nevoia mai deloc, nu stiu care poate fi cauza. Si sotul meu s-a ingrijorat din cauza aceasta pentru ca a observat ca am libidoul scazut, chiar si in prezent parca sunt din ce in ce mai rau, imi scade dorinta si mai mult.
Nu mi s-a mai intamplat asa ceva niciodata, v-as ruga din suflet sa imi spuneti ce se intampla cu mine si ce pot face, mi-e frica de momentul prin care trec, mi-e teama sa nu fac vreun soc din cauza gandurilor care imi tot trec prin minte si care ma uimesc si nu stiu ce se intampla cu mine.
Va multumesc frumos.
9 comentarii
0
28-04-2011, ora 16:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Linisteste-te, este foarte normal ceea ce ti se intampla. Libidoul si dezvoltarea psiho-sexuala sunt procese complexe si dureaza aproape toata viata. Se spune ca nu exista femeie sau barbat care sa nu aiba fantasme dintre cele mai diverse (homosexuale, bisexuale etc) numai ca pe cele mai multe si le reprima cu maxima rapiditate din cauze "morale". Cineva mai direct ti-ar spune "incearca" si apoi deliberezi daca vrei relatie cu un barbat, cu o femeie, sau ambele variante. Eu, de la distanta, nu-ti pot spune decat ca frustrarile nu fac bine, ele tind sa se acumuleze si ori duc la actiune de indepartare a lor, vei rabufni, vei actiona sa te satisfaci, ori le arunci in subconstient, dar ele "lucreaza in continuare". Dar si faptul ca o fantasma nu e musai ceea ce iti si doresti transpus in realitate. Adica, sa ai fantasma, de ex. ca o faci in public, dar in realitate n-ai putea si te-ar oripila daca ar trebui s-o faci, nu ai avea satisfactia din fantasma.
Daca ai un barbat foarte foarte deschis la minte, comunicati bine si va iubiti, poti sa-i impartasesti trairile tale. Desi e clar ca-l vor dezorienta, isi va pune intrebari referitoare la masculinitatea lui (desi poate nu are absolut nicio legatura), sau sa-l provoace si pe el la alte fantasme, , ,
Subiectul e complex, exista in prezent terapie psihosexuala, dar cred ca intuiesti deja ce te-ar multumi, chiar daca nu poti inca sa-ti asumi actionarea intr-o directie sau alta, sau ti-e teama ca-i un drum care te pune sa alegi radical "intre si intre".
0
28-04-2011, ora 17:46
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Iti multumesc pt raspuns.
Nu stiu daca ma voi putea linisti, pentru ca mie nu mi se pare normal ce mi se intampla.
Pe de alta parte nu inteleg de ce tocmai atunci dupa ce a zis fata respectiva, eu am inceput sa ma gandesc si sa ma tem. Atunci nu aveam in gand tot felul de scenarii in ceea ce priveste fetele, insa acum ele s-au accentuat de cand a plecat sotul meu. Nu stiu de ce, nu pot sa inteleg.
Vreau sa fiu din nou cum eram, sa nu imi treaca prin minte oare as putea face ceva cu o femeie?
Pot fi bisexuala? Dintr-o data asa?
0
28-04-2011, ora 18:56
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna seara,

am retinut din a 2-a postare ca, te citez:
"s-au accentuat de cand a plecat sotul meu".

Sa inteleg ca a plecat din tara sau v-ati despartit?

O seara buna!
0
28-04-2011, ora 19:11
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Pleaca in afara sa munceasca
0
02-05-2011, ora 00:43
Dr. Andrei Dumitrescu
Psihologie, Bucuresti
Dr. Andrei Dumitrescu
Buna Tulip,

De obicei libidoul scade pe fond de frica mai ales - deci de stress, anxietate si vinovatie.
Este posibil ca firea pe care o ai sa genereze astfel de frici si vinovatii care crescand in intensitate iti "sufoca" libidoul.
Cred ca a venit vremea sa faci ceva ca sa scapi de aceasta dilema sau de aceasta frica.
O cale recomandabila, este sa stai de vorba cu un psihoterapeut (bun) de la tine din oras. Ar fi mai multe subiecte de abordat, la drept vorbind.
Daca nu ai acces la asa ceva, cu un psihiatru bun la care sa ai acces.

Toate cele bune,
Andrei Dumitrescu
0
04-05-2011, ora 21:47
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Va multumesc pt raspuns domnule doctor.
Psihiatrul insa stiu ca trateaza folosind medicatia, in cazul meu este nevoie de asa ceva?
0
29-01-2012, ora 12:54
Diva71
Nu este medic/terapeut
Diva71
Buna ! am aproape 41de ani. am o intrebare referitoare la pb legate de sex, sunt casatorita de 20 de ani am avut si am un singur partener de cand m-am casatorit.de ceva vreme atunci cand ma apropii de sotul meu, ne sarutam, magaiem simt o dorinta nebuna de a face sex dar cand incepem totul se stinge si nu mai reusec s aprind acel ceva.am inceput sa ma uit pe strada dupa barbati mai tineri si frumsi (sunt genul de femeie care se indragosteste la prima vedere).bineinteles ca iselatul sotului nu prea intra in discutie.am mai observat ca dorintele nmele sexuale se amplifica cam in perioada 2-5 dupa amiaza. poate cineva sa ma ajute? Multumesc!
0
25-04-2012, ora 16:25
tulip
Nu este medic/terapeut
tulip
Buna ziua,
Revin cu o nelamurire, am vazut ca nu mi s-a mai raspuns dupa ultimul mesaj acum 1 an si nu am mai vrut sa insist insa sunt curioasa la ce anume v-ati referit cand ati spus aceasta:
"Ar fi mai multe subiecte de abordat, la drept vorbind. "

Si ca sa nu mai deschid inca un subiect scriu tot aici si as vrea sa-mi raspunda cineva de profesie.
Ma intereseaza sa stiu daca ipohondria, tulburarea de conversie si de somatizare sunt patologice si in ce consta fiecare, cam care ar fi simptomele. Am citit eu ceva pe net insa nu am inteles foarte bine legatura dintre convulsii de ex din conversie, se produc intentionat sau fara intentie?
De asemenea in tulburarea de somatizare acele simptome gastrointestinale si altele ce tin de alte aparate sunt reale sau nu?
Pentru ca de ex oricine are greturi, uneori parestezii, migrene etc, asta inseamna ca daca medicul nu depisteaza o cauza ai tulburare de somatizare? Si am citit ca pot aparea si in schizofrenie, e adevarat?
Eu de mica sunt mai panicoasa din fire in ceea ce priveste bolile, in special mi-e teama de moarte. Sau daca am o afectiune ma mai documentez pe internet si cum e internetul, de iti arata intr-un articol si alte afectiuni, am tendinta de a accesa si acele afectiuni sa vad despre ce e vorba ca sa inlatur orice risc. Asta inseamna ca sunt ipohondra sau ca am ceva psihic?
Sper din suflet sa mi se raspunda.
Multumesc mult.
0
05-12-2017, ora 10:37
demmete
Nu este medic/terapeut
demmete
Cresterea libidoului depinde de foarte multi factori gen : varsta, probleme biologice, tipul de persoana. Un consult la medicul ginecolog cred ca oate rezolva problema intr-o oarecare masura.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce mi-am pierdut dorința sexuală (cauze, tratament și sfaturi utile)
  • Libidoul crescut
  • Sunt produsele pentru creșterea libidoului eficiente? Ce spun studiile
  • Cercetătorii au descoperit un hormon care acționează ca un afrodisiac
  • Kisspeptin - eficient la bărbații cu dorință sexuală scăzută
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  • Să înţelegem libidoul sexual - când scade şi când creşte (şi de ce)
  •