lichen scleroatrofic vulvar

28-10-2007
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
am 36 ani si in urma unei biosii am aflat ca am lichen scleroatrofic vulvar.a auzit cineva de aceasta bola?
sunt f.speriata deoarece ginecologul nu a auzit de ea si dermatologul mi-a spus ca a avut doar 4 cazuri in 30 ani de profesie si e o boal care se poate doar ameliora dar nu si vindeca, ba mai mult se poate canceriza sau ajunge la extirparea vulvelor!
12 comentarii
0
28-10-2007, ora 00:00
dr alexandru
Identitate neconfirmată
dr alexandru
Este o boala cunoscuta, are evolutie cronica si trebuie tratata corect pentru a a ameliora situatia. Doar in circa 5% din cazuri se poate ajunge la malignizare (cancer) asa ca nu este cazul sa va panicati. Mult succes!
0
31-10-2007, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Va multumesc f.mult, d-na doctor ca mi-ati raspuns, dar stiti cumva vreun tratament care poate stopa sau ameliora aceasta boala ( mai ales ca am niste arsuri tot timpul de contact sexual nici nu poate fi vb.)
0
13-09-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna ziua,
As dori sa-mi spuna cineva daca stie ce pot avea de vreo 4 saptamani imi simt limba incarcata, aspra si simt ca parca as avea niste basicute pe ea.Mentionez ca in ultimele 6 luni nu am folosit antibiotic.Poate fi o candida?
Stie cineva sa-mi recomande vreuntratament?
0
30-09-2008, ora 00:00
miovasi
Nu este medic/terapeut
miovasi
mai greu de crezut ca este candida daca nu ai luat antibiotice.Poate fi o afta de la lapte sau de la lactate in general sau de la fructe nespalate bine sau poate fi o criza de vezica biliara.Spla-ti limba de cate ori de speli pe dini si incearca niste glicerina boraxata pe care o pui pe deget si te badijonezi bine in toata gura cu ea dupa care nu bei apa si nu mananci cca 1 ora.
ce ai mai facut cu lichenul vulvar???
0
02-10-2008, ora 00:00
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Buna,
Iti multumesc ca mi-ai raspuns.Sunt f.disperata cu chestia asta ce o am pe limba, am incercat si cu glicerina boraxata si cu bicarbonat dar nimic.Am citit destul de mult pe net, s-ar putea sa fie pe baza nervoasa, sunt f.stresata la servici si mai mult decat atat de 5 ani nu dorm decat cu medicamente.Cu lichenul n-am facut nimic, vreo8 luni m-am chinuit cu tot felul de unguente si medicamente si s-a ameliorat de la sine dar inainte de ciclu si dupa tot mai simt o usturime.
Maine ma duc din nou la demato sa-mi fac o lama de pe limba sa vad ce-ar putea sa fie dar mi-e frica sa nu fie ceva ascuns si nimeni nu-i da de capat.
0
29-10-2008, ora 20:26
NuticaE
Nu este medic/terapeut
NuticaE
sunt si eu curioasa de lichenul vulvar, am fost si eu diagnosticata cu asa ceva si mi-e teama :((
ce ai mai facut?
0
30-10-2008, ora 19:27
ani_2001
Identitate neconfirmată
ani_2001
Mie mi-a dat un dermatolog din Ungaria un unguent CUTIVATE dar sa sti ca totul a aparut dintr-o data si nimeni nu stie de la ce si s-a ameliorat puir si simplu pt.ca nu pot sa spun de la ce cred ca intr-un an am folosit vreo 26 feluri de unguent si toate lucrurile babesti si medicamente, am fost f.disperata, acum am niste basicute pe limba de vreo 3 luni dar la fel nimeni nu-i da de capat nu stiu ce sa cred ca normal nu ar avea nici o legatura lichenul cu chestia de pe limba.
Astept sa-mi scri, daca pot sa-ti fiu de folos cu informatii, oricand scrie-mi si in cel mai scurt timp posibil iti raspund.
Pa!
0
11-02-2009, ora 22:30
gmarl
Nu este medic/terapeut
gmarl
Incercati cu o crema amestec Madeccesol si Novaquassol( vitamina A). Sunt pe baze de plante din Asia.
Aplicati pana la 4 ori /zi pentru 6 luni.
Aloe suc proaspat e f. bun in paralel. succes
1
18-12-2010, ora 16:27
suras58
Nu este medic/terapeut
suras58
Buna ziua! Sunt la menopauza si de cativa ani ma confrunt cu acest lichen scleroatrofic..am facut tratament la un medic dermatolog cu vit E, pentoxiretard si un unguent Dermovate.. La contactul sexual pielea de langa labii sangereaza.si apoi intr-o sapt se vindeca..Va rog din suflet stie cineva sa ma indrume la un medic bun pt un tratament corespunzator.? Va multumesc frumos!!
0
07-03-2013, ora 21:35
BVeronica
Nu este medic/terapeut
BVeronica
Buna ! sa stii ca unele din cazurile astea pot fi tratate si printr-o banala dieta. *Prezentăm un caz de lungă durată cu lichen simplu cronic genital, asociat cu anemie feriprivă şi enteropatie sensibilă la gluten, care s-a vindecat complet urmând un tratament combinat de suplimentare cu fier şi dietă gluten free. Pacienta nu a furnizat un istoric al simptomelor gastointestinale tipice, sugestive de boală celiacă. Anemia feriprivă nu a răspuns la terapia izolată de substituţie cu fier, iar lichenul simplu cronic era rezistent la tratamentul convenţional cu steroizi topici potenţi. Prin urmare, este foarte plauzibil că lichenul simplu cronic era o manifestare cutanată rezistentă la tratamentul convenţional al bolii celiace netratate.*
0
24-02-2017, ora 12:13
AMAS
Nu este medic/terapeut
AMAS
Ce fel de dieta ar trebui sa urmam pentru lichen scleroatrofic ?
0
29-06-2017, ora 19:21
anemo
Nu este medic/terapeut
anemo
As dori sa știu dacă biopsia e singura soluție pentru diagnosticarea lichenului scleros vulvar; e complicata, dureroasa. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: