Lichid dupa timpan

03-11-2009
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Sunt din Iasi si baietelului meu de 5 ani jumatate a avut otita tratata cu antibiotic. Astazi, la control mi s-a spus ca are lichid dupa timpan. I s-a facut si o audiometrie initiala si mi s-a spus sa-i fac aerosoli si sa-i dau un sirop cu carbocisteina si picaturi de nas. Anul trecut am vrut sa-l operez de polipi dar avand DSA (defect septal atrial) mi-a fost frica de complicatii. Astazi mi s-a spus ca daca nu ii trece pana vineri trebuie sa-i faca punctie. Va intreb aceasta punctie nu se face tot sub amestezie? Copilul a mai facut cateva otite in anii trecuti. Precizez ca copilul aude rau cu aceasta ureche. Poate sa aiba efect aerosolii? Multumim mult
13 comentarii
0
03-11-2009, ora 19:29
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
In cazul otitelor recidivante ar fi cazul sa lasati medicina alopata la o parte si sa mergeti la un medic naturist sau cel mai bine la unul homeopat, altfel o sa tot umblati prin spitale. Eu nu mai aud deloc cu urechea stanga de pe urma la astfel de tratamente cand eram copil si in ziua de azi exista si in Romania mai mult decat numai alopatia.

In Iasi este un medic homeopat f. bun, Dr. Raceanu, faceti o consultatie la el si o sa vedeti diferenta intre tratament si vindecare.

P.S. daca antibioticele nu au nici un efect bun, oare chiar credeti ca aerosolii au ????
0
03-11-2009, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o otita seroasa se poate vindeca si de la sine.. cu conditia ca copilul sa aiba o respiratie nazala perfecta.
daca tratamentul indicat nu o sa ajute.. va recomand.. ca in timpul punctiei transtimpanice, care se face cu anestezie generala.. sa faceti si interventie de scoaterea vegetaiilor adenoide( polipilor)
0
04-11-2009, ora 17:13
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Multumesc foarte mult pentru indicatiile dumneavoastra. Asa voi face.
0
04-11-2009, ora 17:20
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Ma gandeam sa intreb la spital daca se pot face aceste interventii la o singura anestezie, daca nu se vindeca de la sine. Multumesc pentru proptitudine.
0
20-11-2009, ora 20:43
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Stimate domnule doctor, copilului meu de 5 ani i s-a facut punctie transtimpanica si ca urmare a indicatiilor dvs am solicitat si i s-au scos vegetatiile in aceeasi interventie. De fapt nu a fost anestezie generala ci o o forma de sedare dupa cum am vorbit cu anestezistul. Acum copilul este bine, dar ne-a chemat peste o saptamana la control. La audiometrie copilul a raspuns f bine dar timpanograma nua fost evidenta pentru ca, cica, inca avea gaurica de la punctie, dar mi-a zis ca trompa lui Eustachio este permeabila. Va amintesc ca copilul meu are si un DSA si eu ma temeam de anestezie. Dar anestezistul a ales metoda cea mai buna pentru copil. Multumesc tuturor.
0
22-11-2009, ora 19:31
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. este bine.
daca copilu a raspuns la audiograma.. este suficient!
0
02-12-2009, ora 22:25
Cristina1973
Nu este medic/terapeut
Cristina1973
Dupa operatie ne-au recomandat aerosoli pentru ca sa se imbunatateasca timpanograma (graficul era mai turtit decat la urechea sanatoasa) ca sa nu ajungem la aeratoare. Au avut efect aerosolii, umflatul baloanelor si exercitiile de la nas. Timpanograma urechii bolnave a devenit la fel de buna ca la urechea sanatoasa. Nu mai este cazul de aeratoare. S-a vindecat baietelul!
Mii de multumiri!! Sa va dea D-zeu sanatate tuturor medicilor!
0
24-02-2011, ora 08:57
mamipuiu
Nu este medic/terapeut
mamipuiu
Cristina 1973, te rog scrie mai multe despre "umflatul baloanelor si exercitiile de la nas. Timpanograma urechii bolnave a devenit la fel de buna ca la urechea sanatoasa."
Si baietelul meu are otita seroasa si tot incerc sa-l scap de operatie.
Scuze, stiu ca tu ai scris de mult timp pe acest subiect, dar tot mi-as dori un raspuns.
Multumesc.
0
04-02-2012, ora 13:00
yramadavla
Nu este medic/terapeut
yramadavla
D-le Doctor am un copil de 6ani si unul de 3ani, si nu i-am stres niciodata in urechi cu betisoare, doar cu coltul prosopului, dupa baie.Este posibil sa faca otita (si) din cauza asta (acum il doare o ureche)? Sa cumpar "audispray"pt copii?
0
04-02-2012, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otitele... pot fi de feluri. externe /care pot fi provocate de bitisoare sau otite medii cu inflamatie a timpanului care sunt provocate de un nas infundat. nu au nici o legatura cu curatarea urechii
nu puteti face tratament fara sa stici ce fel de otita are.
mergeti initial la orl
0
04-02-2012, ora 13:28
yramadavla
Nu este medic/terapeut
yramadavla
Multumesc pt raspuns. Exista in farmacii un spray care sa inmoaie ceara si sa curga singura, sa fie urechile curate ? cum da reclama pe tv."audispray", ce ma sfatuiti sa cumpar, sa nu folosesc betisoare.
0
04-02-2012, ora 13:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pielea in ureche creste spre exteror, cum face si parul si unghia
in acest fel pielea scoate si ceara afara. este suficient de uscat in interiorul urechii cu uscatorul de par.
acel sprei moaie dopul de ceara, dar daca dopul e mare ceara se moaie si infunda urechea. ce tot o sa necesite consult orl.
chear nu ati inteles in viata adta la ce produse si de ce se face reclama?
0
23-02-2019, ora 14:37
Duni
Nu este medic/terapeut
Duni
Buna ziua am avut durere foarte tare in urechea dreapta.Am fost la ORL si a zis din cauza gatului.
Mi-a dat picaturi si spray pentru gat si picaturi Otipax.
După o săptămână nu m-am facut bine, si a recomandat sa iau antibiotic Zinnat.Dupa o zi, a iesit un cos cu puroi in urechea stanga si a inceput sa se mareasca.
Am pus Banocin si dupa cateva zile am fost la ORL dinou si doctorul a zis ca am otita externa.A scos puroiul si cosul si mi-a dat antibiotic Oxcilina pentru o săptămână si Fusedin.Dupa o săptămână s-a vindecat otita si am mai fost la doctor intre timp si a depistat cu microscopul ca am lichid sub timpan la urechia dreapta si care imi facea durere la urechea si la cap.Eu pun otipax si vibrocil ca sa scap de lichid dar nu rusesc va rog Daca sepoate da am sfatuieti ce am de facut ca durerea mare inspate capului si urechia. Dreapta dar la urechia stang urmeaza sa fac saptamana viitoare Reg ALT + Trimpongrama.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.