Lichid in ureche

01-03-2015
plmaria31
Nu este medic/terapeut
plmaria31
Ma numesc Lidia P., Iasi, 40 de ani, am urechea dreapta cu probleme de cca 6 luni- diagnostic otita medie. Nu am febra ci senzatia de ureche infundata cu lichid. In perioada nov.-dec. 2014 doua punctii pt. extragerea lichidului urmate de o interventie nazala de reducere a cornetelor (cauza disfunctiei). Tratament administrat cu :amoxiciclina, tanacan, bixtonim si apa de mare-igienizarea nasului. Din 25 feb. 2015 au reparut pb. : senzatia de ureche plina. Care este solutia ?
Va multumesc anticipat pt. sfaturile practice oferite.
5 comentarii
0
01-03-2015, ora 12:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. cauza care duce a otita seroasa sau catar tubar..
poate fi in nas, rinofaringe
dar poate fi si din cauza unei faringite provocae si intretinute de un reflux gastro esofagian
2 ca sa dau un sfat mai concret trebuie sa vad audiograma si timpanograma
trimite.ti pe adresa mea personala pe hotmail
3 pana atunci cititi Tot ce am postat pe forum despre Otita seroasa sau Catar tubar
0
01-03-2015, ora 12:19
plmaria31
Nu este medic/terapeut
plmaria31
Multumesc!
Cu respect, Lidia P.
0
12-08-2015, ora 00:34
ioanioan
Nu este medic/terapeut
ioanioan
buna seara..am o scurgere de putin lichid alb ca lacrima in fiecare dimineata din urechea dreapta...am facut analize, orl, sange, tomograf la cap, , toate bune...problema ca tot ma apasa ceva pe cap si stari de varteji si ameteli, pierderi de echilibru..mia prescris medicul multe tratamente de pus in ureche si nici un rezultat...am o rugaminte si vreti sami dati un raspuns cu ce altceva pot sa incerc, , inafara de medicamente exista altceva, , vreo planta sau leacuri babesti, , , totul a inceput acum 2 ani de la un tampon in ureche, , si de un an a inceput scurgerea de lichid alb fara sange sau puroi, , , va rog sami dati un raspuns..multumesc mult.
0
12-08-2015, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU trebuei sa incerci nimic
este necesara internare in clinca ORL, spital universitar
unde sub microscop o sa se gaseasca cauza scurgerii si posibil sa fie cazul de interventie chirurgicala
0
16-08-2015, ora 16:34
ioanioan
Nu este medic/terapeut
ioanioan
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.