Lichid in ureche

19-02-2016
andrei792
Nu este medic/terapeut
andrei792
Buna ziua, zilele trecute am fost la orl (aveam o infectie in gat si imi tiuie tare urechea dreapta). Pentru infectia din gat am primit tratament, iar despre tiuit mi s-a spus ca e ceva lichid acumulat in urechea mediana (sau interna, nu mai tin exact minte) adunat acolo din cauza ca am avut nasul infundat (urechea imi tiuie de cam 2-3 saptamani) si mi s-a spus sa ma tin de nas si sa suflu tare pana imi pusca urechile de doua ori pe zi. Ceea ce va intreb pe dumneavoastra pentru ca medicul era grabit si am uitat sa il intreb este cam cat timp trebuie sa repet acest procedeu pana sa incep sa imi fac griji daca nu trece si daca acest lucru poate conduce in timp la surzire ireversibila? Va multumesc
2 comentarii
0
19-02-2016, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa 7--10 ziel de tratament te întorci la ORL
citeste tot ce am scris despre Otita Seroasa
sau despre Catar tubar
0
19-02-2016, ora 15:24
andrei792
Nu este medic/terapeut
andrei792
Ok va multumesc de raspuns. Am uitat sa mentionez ca atunci cand fac respectivul exercitiu doar urechea stanga simt ca se infunda, cea dreapta prea putin, sper sa fie ok si asa
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Efectele indirecte ale COVID-19 asupra tinitusului, o condiție comună manifestată prin „țiuit” în urechi, discutate de cercetători
  • Un potențial tratament pentru tinitus, dezvoltat după două decenii de cercetare
  • Tinitusul sau țiuitul în urechi ar putea duce la pierderea auzului? (studiu)
  •