lichidul preejaculatoriu si sarcina

23-11-2011
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
buna! am si eu o intrebare, am un partener stabil, sunt de mult timp cu el deja, dar nu folosim prezervativul, pastile nu vreau sa iau pentru ca e prea devreme pentru hormonale, de aceea folosim metodele naturale, dar nu calendatul, pentru ca nu am ciclul stabil...deci intrebarea e cit de mare ar fi riskul sa ramin insarcinata in cazul in care partenerul ejaculeaza in exterior, dar lichidul acesta preejaculatoriu, stiu ca contine o cantitate foarte mica de spermatozoizii...poate el cumva influenta ? imi raspunde-ti va rog
9 comentarii
0
23-11-2011, ora 18:22
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Risc este si inca foarte mare!cunosc o multime de cazuri in care au ramas insarcinate chiar daca partenerii au ejaculat in exterior.De ce nu folositi prezervativul?e relativ ieftin si va protejeaza si de boli cu transmitere sexuala.
0
23-11-2011, ora 18:37
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
problema e aia ca eu sunt alergica la prezervativ, substanta aia...nici nu stiu ce sa fak in situatia asta, de la ultima zi a menstruatiei au trecut 22 de zile, dar mentionez el nu-i stabil, luna trecuta fusese o data la 21 de zile, iar cea mai trecuta la 30...sa mai astept putin sa vad daca imi vine ?! si pentru viitor care ar fi solutia
0
23-11-2011, ora 18:40
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
Cati ani ai?ar fi bine sa mergi la medic sa iti recomande o metoda de contraceptie potrivita tie...Cate zile de intarziere ai?
0
23-11-2011, ora 18:53
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
am 19 ani..
vezi care ii chestia ca nici nu stiu cum sa numar zilele de intirziere si in general cam cind imi vine menstruatia, e foarte instabil, poate fi odata la 30 zile, odata la 20 da kiar citeodata si mai putin...e asa dintotdeauna
0
23-11-2011, ora 18:58
mihaelaberea
Nu este medic/terapeut
mihaelaberea
E cam devreme pentru pilule contraceptive dar numai medicul te poate sfatui in aceasta privinta. Fie mergi la Ginecologie fie la Planning familial...
0
23-11-2011, ora 23:06
eruve
Nu este medic/terapeut
eruve
Salut kitinutza!
In primul rand du-te si fa un test de sarcina ca sa te linistesti ( cumpara unul tip barza )
2 am inteles ca ai 19 ani..cauta ca sunt prezervative fara spermicide incearca prin farmacii, daca nu gasesti, ia durex din acelea rosii cu pana foarte subtiri...( mai exista posibilitatea daca ti-ai inceput viata sexuala de curand corpul tau sa nu se fi obisnuit cu prezervativele...)
3 nu lua sub nici o forma anticonceptionale ( sunt multe efecte secundare crede-ma)
4 probabil nu ai absolut nimic pur si simplu ai o mica dereglare hormonala sau ai racit un pic la ovare
5 daca totusi banuiesti o sarcina fa cat mai repede testul nu astepta prea mult..
Sper ca te-am ajutat macar putin..
Sanatate si gandeste-te la prezervative te vei obisnui nu e bine sa stai stresata de fiecare data cand iti intarzie menstruatia
Esti in floare.. ai grija de tine..multa grija ca sa nu ajungi sa regreti si sa spui "daca"..
Te pup Eruve..
0
24-11-2011, ora 14:13
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
merci mult pentru sfat, chiar azi dimineata am facut un test, e ok, o liniuta...sper si eu sa fie o raceala, astept deja sa vad cind imi vine menstruatia...merci inca odata
0
24-11-2011, ora 22:34
kitinutza
Nu este medic/terapeut
kitinutza
buna seara! sunt iarasi eu, am facut un test de sarcina azi de dimineata, dar era dupa cum am spus negativ...acum spre seara insa am inceput sa am niste dureri de sini, poate fi asta ca un semn premenstrual sau altceva?eu de obicei nu am dureri de sini...
dar stiu ca durerile de sini pot aparea si la 1-2 de la concepere, nu mai stiu ce sa cred
0
05-12-2011, ora 19:21
deeasii
Nu este medic/terapeut
deeasii
eu am aveam tot timpul dureri de sani inainte cu o saptamana de ciclu menstrual. acuma au trecut deja 2 saptamani si ciclu mi-a venit exact la 28 de zile(pt ca ciclul meu e f regulat) doar ca am avut doar scurgerii maronii nu e chiar ciclu cu sange. Mi-am facut un test (barza) si voila: pozitiv...sunt insarcinata...! eu oricum nu ma supar sunt fericita ca o sa fiu mamica dar o sa imi repet testul saptamana asta exact la o saptamana dupa celalalt.
Dar vreau sa va intreb ceva. 1. E normal ca sa am scurgerii maronii? deja ma tin cam de 1 saptamana.
2. Daca am contact sexual cu sotul meu cat timp am scurgeri de felul acesta, il poate afecta cu ceva pe el?
3.E posibil ca ginecologul sa nu vada sarcina sau embrionul la un control intravaginal dupa o saptamana si ceva sau doua de la concepere ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce ai menstruații neregulate și ce poți face
  • Caracteristici ale ciclului menstrual ce ridică semne de întrebare
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  • Ciclul de două ori pe lună
  •