lichidul sinovial

29-08-2012
marianaana
Nu este medic/terapeut
marianaana
Buna ziua! In prima saptamina din luna iunie s-a intimplat ca, am alunecat pe paviment in baie si sa luxat genunchiul( dar nu sa deplasat de la loc) acest lucru mi se intimpla des la coborire de pe o scara mai inalta de obicei, sunt femeie, 56 ani, in timpul luxatiilor repetate am folosit lasonil si imi trecea (mai greu... dar imi trecea cu ajutorul genoflexiunilor). Acum in timpul acestei alunecari in baie imi aduc aminte ca sa rasucit piciorul, si dupa un timp de 5-6 zile am observat ca deasupra rotulei este umflat si moale, adica plin cu lichid, fiind la servici incepatoare, nu m-am putut prezenta la un medic decit dupa 20 de zile cind am vazut ca este mai plin, nu aveam dureri, am fort trimisa cu recomandare la ecografie si ortopedie, S-A facut aspiratie dupa care am plecat pe picioare cu masina personala acasa, mia recomandat 10 zile repaus, nu s-a oprit, lichidul deoarece nu am facut repaus total;am lucrat cite 45 min si apoi pauze si lucru, in final, s-a aspirat de trei ori ultima data 27-08-2012, am facut antibioticul prescris : Augumentin, ca dupa a doua aspirare antiinflamatorii:vimovo si dupa a ultima aspirare, Lansoprazolo si Ananase, actualmente sunt la repaus dar sa reumplut din nou o cantitate c-am un sfert din cit era inainte de aspirare asta pentru ca am venit din nou pe propria rspundere acasa.In final mie teama de aceasta imobilizare sa nu se lase cu alte urmari, si as vrea sa stiu daca pot sa flecsionez din cind in cind piciorul?unde se duce acest lichid care exista inca si ce rol are imobilizarea aceasta 'timp de 3 saptamini m-i sa recomandat'e posibil sa fie o afectiune reumatica? Precizez ca: Am fost diagnosticata cu Reumatism Articular Acut in anul 1981, am lucrat de aproape 18 ani in afara tarii de rezidenta si nu am urmarit evolutia boli reumatice, Va rog datimi un sfat o speranta pozitiva, va multumesc Mariana
2 comentarii
0
31-08-2012, ora 12:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Luxatia genunchiului este atat rarissima cat mai ales gravissima, necesitand in imensa majoritate a cazurilor tratament chirurgical imediat...prin urmare fie nu a fost vorba despre o luxatie (ci despre o entorsa), fie a fost vorba despre o potentiala luxatie laterala a rotulei...
RAA post-streptococic nu afecteaza decat pasager (cateva zile) articulatiile si nu determina sechele articulare; RAA este o boala a inimii, datorita afectarii de tip endocardita-miocardita etc.
Este ilogica atat extragerea repetata a lichidului, cat mai ales administrarea de antibiotic fara o argumentare clinica, paraclinica si biologica (analize specifice). Lichidul articular in cantitate crescuta apare post-traumatic, dar si in gonartroza (distrugerea cartilajului articular), afectiuni reumatologic-inflamatorii, metabolice, hematologice, tulburari de coagulare etc etc.
Nu am inteles exact detaliile esentiale: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente trumatice si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
31-08-2012, ora 21:02
marianaana
Nu este medic/terapeut
marianaana
Buna ziua, si va multumesc in primul rind pentru actiunea dumneavostra necontenita si atentia acordata. Sa incep cu:greutate; 55, inaltime1, 60, ocupatie;la domiciliu, asistenta domestica si sportul pentru intretinerea activa (incalzita)a articulatiilor: dans si step, aceasta deoarece mi-a fost recomandat bicicleta(nu stiu sa conduc bicicleta), la jogging imi da dureri groznice in talpi.Lucrez in italia si nu imi permite timpul pentru control medical pentru orice problema de sanatate:vreau sa adaug antecedente traumatice nespecificate la o clinica luxatii repetate la genunchi ambii :cam de 2-3 ori pe an :am dureri cam de 6-7 ani :laba piciorelor si genunchi(incheieturile si degetele, ligamentele, venele din talpa mai ales dreapta, palmele, pumnii, degetele la miini dimineata la trezire cind cobor din pat.Dar acest lucru se intimpla cind mai mincam carnuri si daca beam lapte.In privinta ALIMENTATIEI, pentru ca imi producea dureri, balonari, umflat miinile si piciorele si ingrasat, am devenit vegetariana de aproximativ 10 ani.ASA m-am protejat de miocardita (cred!)(consum multe alimente pe baza de vitamina c si calciu, beau constant musetel, galbenele.La analize nu imi iese ca am RAA, colesterol total 295(trigliceride 77, HDL 73) ma diagnosticat cu colesterol si atit. Va multumesc cordial.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul