Ligament Deget mare rupt

17-08-2017
Bogdan06
Nu este medic/terapeut
Bogdan06
Buna seara,

Tocmai am suferit o accidentare la degetul mare al mainii drepte, am fost la MedLife Ortopedie, iar in urma radiografiei s-a constatat ruperea unui ligament al degetului mare.

Am avut o problema asenanatoare in urma cu 4-5 ani, undr am suferit o fisura a osului, insa mi s-a recomandat doar imobilizarea degetului.

Au continuat durerile de atunci, insa acum a fost prima lovitura mai serioasa.

Mi s-a recomandat operatia acestui ligament, deoarece este o varsta la care este bine sa se faca operatia ( 23 ani ).

As dori sa aflu mai multe pareri pro / contra operatie si unde sa merg pentru aceasta.

Va multumesc,

Bogdan !
2 comentarii
0
18-08-2017, ora 17:41
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
pe radiografii nu se vad ligamentele, ce au scris ca diagnoza?
care ligament este rupt? extensorul, flexorul etc.? sau poate capsula articulara/ligamentul colateral a articulatiei metacarpo-falangeale?
0
21-08-2017, ora 19:19
Dr. Mitrulescu Cristian
Ortopedie si traumatologie, Timisoara
Dr. Mitrulescu Cristian
probabil este vorba de ligamentul colateral ulnar al articulatiei metacarpo falangiene. Indicatie de operatie exista doar daca este o leziune de tip Stener, care nu poate fi evidentiata decat pe un RMN cu sliceuri foarte fine, interpretat de un radiolog atent, sau o ecografie musculoscheletala. Altfel tratamentul conservator da rezultate foarte bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: