Ligamentoplastie.. As dori niste detalii care sa ma ajute sa aleg.

28-01-2012
iiriinaa
Nu este medic/terapeut
iiriinaa
Buna ziua! Am ligamentele incrucisate anter. rupte complet. Pentru operatie am de ales intre doua suruburi resorbabile sau un surub resorbabil si un fel de 'nasturel' din titanium, despre care am auzit ca este potrivit pentru sportivi. As dori niste detalii care sa ma ajute sa aleg. Va multumesc! (mentionez ca este destul de urgent, iar pe internet nu am gasit prea multe informatii).
4 comentarii
0
29-01-2012, ora 13:31
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
surubul se numeste: interference screw
nasturele de titaniu se numeste: endobutton
este si o varianta numita: TransFix
si multe altele
trebuie aleasa varianta cu care medicul operator este foarte familiar si are rezultate bune,
eu as prefera surubul de interferenta insa nu pot sa zic ca ar fi mult mai bun ca celelate
intrebarea primara este nu modul de fixare ci prelevarea graftului: va fi un BTB sau un hamstring (eventual sintetic)
0
31-01-2012, ora 18:28
ioan68
Nu este medic/terapeut
ioan68
Fica mea care face hanbal a fost operata anul trecut in luna Mai la un medic foarte bun...dupa 6 luni in care a facut recuperare ca la carte a fost si este OK din toate punctele de vedere...nu vreau sa fac reclama nimanui dar stiu prin ce treci... -*...


(*modificat de admin)
0
08-06-2012, ora 13:07
philip17
Nu este medic/terapeut
philip17
Depinde de tipul de grefon( tendon rotulian sau semitendinos si gracilis). Pentru grefonul rotulian( os-tendon-os) e mai bun surubul de interferenta, iar pentru semitendinos si gracilis (hamstring) e mai bun "nasturelul" deoarece confera rezistenta mecanica mai buna.
-*

(* modificat de admin)
0
03-01-2014, ora 23:32
mihaitanase
Nu este medic/terapeut
mihaitanase
Salutare. Eu m-am operat la dr Andrei Ioan Bogdan de ruptura de ligament incrucisat. Foarte foarte serios medicul, iti da foarte multa incredere in tot ceea ce face si este foarte atent la detalii. Eu m-am interesat foarte bine inainte sa ma operez, la cine ma duc, cat costa, unde ma operez si am facut asa un top 3 medici ca experienta in Bucuresti:
1. dr. Filipescu de la Sfantul Ioan, foarte multa experienta dar este foarte scump = peste 5000euro.
2. dr. Codorean de la Sp. Militar, foarte bun, dar comunicarea postoperatorie este slaba, pret = 3500euro.
3. dr. Predescu de la Sp. Pantelimon, foarte bun, dar comunicare cu pacientul 0, conditii nu foarte bune la spital, este si la Regina Maria, pret = 3500e.
4. dr. Andrei Ioan Bogdan, este bun, comunicare excelenta pre-si postoperatorie, te indruma f bine la recuperare, Spitalul Sanador, pret= 1800e.
Eu am mers la el pentru ca voiam sa comunic cu elsi pentru ca este mai ieftin.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul