Limba anormala?

02-02-2009
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Cam de 2 saptamani am observat ca am limba alba la baza (inspre gat). Fac tratament cu Biotics si mai nou Nistatin (pe care il sug cat pot deoarece este foarte amar) deoarece cred ca am candidoza (am facut tratament cu Augmentin)...dar nu pare sa fie nici o schimbare...nici in bine nici in rau. Tratamentul cu Biotics il fac de o saptamana iar cel cu Nistatin de 3 zile.

Daca scot limba afara e normala dar cand o tin in gura si ma uit la ea e alba (ca si branza) inspre gat si se vad doar papilele gustative rosii.

Ideea e ca nici nu sunt sigur acum ca e anormal sa fie alba limba la baza sau nu pt ca pana acum nu i-am dat importanta. Acum am probleme cu gatul (amigdalita cronica) si ma tot uit in oglinda in gat...si poate mi se pare mie. Ma poate lamuri cineva? Poate fi pe fond digestiv? Sau e normal? Daca chiar e candidoza in cat timp ar trebui sa vad o schimbare?
7 comentarii
0
03-02-2009, ora 12:00
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Bun, sa presupunem ca scapi de o eventuala candida si de amigdalita cu acest tratament, dar rezistenta organismului ramane scazuta, o sa repeti tratamentul chimic(antibiotic, antifungic)?Bioticsul este un antibiotic natural, dar cresterea rezistentei e foarte mica in conditiile de trai de astazi.
Sugestia mea este Garlic (2 capsule/zi)timp de 2 luni, Liv 52 2 luni si Mumio 1 luna..
0
03-02-2009, ora 13:48
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
In prezent fac tratament cu si Broncho-Vaxom pentru cresterea imunitatii gatului. Beau mult ceai iau Vitamax si Lecitina + Magneziu (am probleme neuro-vegetative). Deci sper sa imbunatatesc imunitatea cu timpul.

Alte probleme nu am avut de cateva saptamani legate cu gatul in afara de limba aceasta alba. Dar nici nu stiu daca e candidoza deoarece mie mi se pare ce e foarte curata. Adica nu am secretii pe ea si se vad papilele gustative chiar foarte bine. Este doar alba in gat (aproape ca si branza) si am o senzatie de furnicaturi pe ea uneori.

Cat dureaza un tratament cu atinfungic in cazul unei candidoze bucale?
0
03-02-2009, ora 19:40
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Durata tratamentelor, in general, depinde mai multi factori:medicament, gravitatea afectiunii, raspunsul la tratament etc.
Vitamaxul are multe in componenta insa e slabut, insa e bine ca te axezi, in general, pe produse naturale.
Garlicul ce ti l-am sugerat este concentrat de usturoi;are efecte antibacteriene, antifungice, antiparazitare.
Dar de ce nu ai facut un exudat?
0
03-02-2009, ora 20:35
cristi_k1
Nu este medic/terapeut
cristi_k1
Am facut exudat la 5 zile dupa tratamentul cu Augmentin pentru stafilococ si streptococ si a iesit negativ. Dupa inca 2-3 zile am observat ca mi-e limba alba asa ca nu m-a mai dus si am presupus ca e dupa antibiotic.

Dar se pare ca nu e candida daca fac tratament cu Biotics si Nistatina si limba imi arata la fel. Poate asa e ea si nu am observat pana atunci.repet nu are culoare alba numai la baza.catre gat. In rest e ok. Daca scot limba afara e perfect normala cat se vede. Nu se extinde si nici nu se micosraza suprafata alba indiferent de cat tratament am facut.
0
04-02-2009, ora 14:12
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
exudatul dupa antibiotic nu este relevant pentru bacteriile respective.ma refeream la candida;
0
03-03-2009, ora 21:36
oana_and
Nu este medic/terapeut
oana_and
buna!de vreo 4 luni am candida bucala. am luat nizoral fluconazol 50 mg (14 zile) am facut galgara cu bicarbonat glicerina boraxata cu nistatin 2 striclute cu corsodyl spray tantum verde si tot degeaba nu imi trece nici cum :( mi-am facut toate analizele si mi-au iesit bune.chiar si exudatul mi-a iesit negativ dar doctorita de la boli infectioase mi-a zis k a iesit negativ fiind ca eram sub tratament. nu stiu ce sa mai fac.. am consultat si un medic orl si mi-a zis k numai daca iau diflucan imi va trece. dar am intrebat si am inteles ca fluconazolul are aceeasi substanta activa ca si diflucanul.acum iau niste spirulina cu extract total de catina.va rog datimi un tratament ca nu o mai suport.
0
05-03-2009, ora 11:06
Dr. Gheorghiu Mihaela
Medicina naturista, complementara, alternativa, ploiesti, brasov, bacau-colaborare cab.medicale
Dr. Gheorghiu Mihaela
Experienta pe propriul organism.Ani intregi nu am indepartat Candida pana am folosit Garlic, 2-3 capsule/zi.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza pe limbă - cum o recunoști și tratezi
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •