Limbă cu aspect păros și bubițe albicioase

08-09-2018
BD02
Nu este medic/terapeut
BD02
Bună seara!
În urmă cu aproximativ o lună, simțeam ca și cum aș fi avut ceva în gât, ca un fir de păr. Când m'am uitat în oglindă, limba mea avea, în spate, spre gât, un aspect păros, dar am curățat cu periuța de dinți și a trecut. Până acum câteva zile când am început să simt din nou acea senzație. Astăzi, când m'am uitat din nou în oglindă, am observat, pe lângă acel "păr" care l'am mai avut, și niște umflături la baza limbii (ca niște beșicuțe, de vreo 4-5 mm diametru) și în gât beșicuțe, un pic mai mici, dar cu tentă mai albicioasă. Este foarte deranjant. Îmi vine într-una să îmi dreg glasul și mă deranjează la înghițire.
Menționez că :
- am imunitatea scăzută;
- sunt fumătoare;
- am probleme cu glanda tiroidă - iau Euthyrox și Sun D3;
- am luat 5 zile tratament cu Zinnat și Tador în urma unei tăieturi la picior (+antitetanos) - în timpul tratamentului cu Zinnat am făcut candidă vaginală pentru care am luat 3 zile de flucovim de 150 (câte o tabletă pe zi) deși nu cred că și-a făcut efectul in totalitate (încă mai am mici mâncărimi).
Este oare posibil să fie candidă orală sau să fie din cauza fumatului? Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Mă disperă senzația asta și e foarte neplăcută ! :(
1 comentarii
1
08-09-2018, ora 14:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe forum sunt mii de postri unde am explicat...
toate simptomele asemanatoare cum le ai..sunt de la probleme gastro-intestinala si reflux gastro-esofagian
acum posibil provocate si de acel tratament cu antibiotic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Limba paroasa

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: