Limba galbena + rubeola... cred

12-05-2012
Robert D
Nu este medic/terapeut
Robert D
Buna ziua.

Sunt in varsta de 25 de ani si lucrez ca profesor de limba engleza in jud. Calarasi. Lucrand intr-o scoala, am tot fost in contact cu in jur de 220 de copii, ca atare nu-i de mirare ca din cand in cand, sa fiu binecuvantat cu cate un 'dar' din partea lor.
De aceasta data, se pare ca am parte de rubeola.
Rujeola am avut-o cand eram mai mic. Descoperita mai intai datorita petelor albe pe gingii, invazia petelor rosii a urmat ulterior. (asta a fost undeva pe la vreo 3-4 ani, cred...)

Cum a inceput totul...
Ieri, Vineri 12.05.2012, m-am trezit ca ma intreaba colegele la munca daca nu cumva am pojar... am fost imediat la cabinetul de vizavii de scoala unde doctorul m-a informat ca am rubeola, ceea ce nu ar fi asa de grav.
Simptomele mele ar fi: dureri vagi de cap, febra usoara, o usoara iritare a ochilor, secretii nazale, vaga iritare a gatului, sensibilitate a incheieturilor mainilor, ganglionii limfatici (sper ca nu spun prostii; localizati in lateralul cefei) imflamati si bine-nteles omniprezentele pete rosiatice aseara si rozalii incepand cu ora 9 azi de dimineata. Acestea din urma mi-au impanzit tot corpul, dar din cate imi dau eu seama sunt cat se poate de cuminti si nu erup.

Problema mea este o alta simptoma cred... (sper ca nu) si anume, faptul ca de dimineata cand m-am trezit am constatat ca a mea limba are culoarea galbena; dar nu in totalitate. Doar partea anterioara (cred ca zona degustarii amarului) pana in centrul limbii. Mentionez ca galbeneala limbii nu se intinde si in lateral. Problema e ca aceasta galbeneala insista sa ramana chiar si dupa 9 ore si 2 mese.

V-asi ruga daca se poate sa-mi spuneti daca nu cumva mai este vreun pui de boala care sa fie asemanatoare cu rubeola/rujeola si sa aibe si minunata mea limba galbena ca simptom.
Sau... orice ar putea insemna aceasta limba galbena. Bag de seama ca este posibil sa nu aibe nici o legatura cu rubeola mea, desi care ar fi sansele sa ma pricopsesc cu doua tampenii in acelasi timp.

Va multumesc anticipat pentru ajutor si pt rabdarea de a-mi parcurge mesajul.
3 comentarii
0
13-05-2012, ora 11:16
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
mergeti la un medic dermatolog sau infectioase!
0
13-05-2012, ora 15:50
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
A erupe nu inseamna ca acele macule se rup, se sparg, ci semnifica tocmai faptul ca acele pete rosiatice au impanzit tot corpul.Nu te ingrijora, depozitul galben lingual este normal in timpul acestei boli infectioase, rubeola.Odata cu vindecarea, isi va recapata aspectul normal.
0
13-05-2012, ora 16:17
Robert D
Nu este medic/terapeut
Robert D
Deci minunata mea limba e ceva normal... nu aveti idee cat de bine voi dormi la noapte datorita interventiei dumneavoastra.
Va multumesc nespus pentru timpul acordat.
Va doresc sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.